Pochabý Allenko natočil komédiu, v ktorej mohol naplno rozvinúť svoje herecké kreácie. V ,,týpkovských" okuliaroch s výrazom beznádejného primitíva s veľkosťou IQ pod bodom mrazu, snílek pseudointelektuálne-citových rozmerov sa naštval a všetkým dokázal, že davy môže okúzliť vo vojenskom prestrojení a dievča svojich snov si podmaniť svojím neutíchajúcim entuziazmom. Woody, znovu si ma presvedčil o tom, že pekný vizuál nie je zaručenou cestou do neba.(10.8.2009)

Vynikající bláznivá komedie a zároveň trefná a chytrá satira na politické dění v Jižní Americe a na celém světě vůbec.(23.9.2003)

Kromě satiry a grotesky využívá Woody Allen také hodně fraškovitosti a zkratky, proto ten "zmatený" děj. Ovšem i tak je jeden z jeho nějranějších snímků nadprůměrný i nabitý fóry. I když svůj způsob vyjádření určitě tehdy hledal. KOLIK STOJÍ ORGAZMUS?(9.9.2005)

"Kuř Nový zákon a bude ti odpuštěno" Woody si natáčení v Porto ricu neužil, já jeho banánovou komedii, hodně okouzlenou severoamerickými groteskami i latinskoamerickou politickou kinematografií (a skrze ní logicky i Ejzenštejnem), náramně. Napodruhé i napotřetí. 75% Zajímavé komentáře: gogos, Madadajo, pabelito(9.9.2005)

Co vám budu povídat ja přitom filmu vyváděl jak kráva. Rozchechtal jsme se zhruba ve druhé minutě filmu a zastavil se asi po 4 hodinách a to film trvá jen necelou hodinu a půl. Tohle bych nemohl sledovat večer s holkou poněvadž bych se smál i během sexu, taky bych to nemohl sledovat těsně před nějakou rvačkou, protože bych dostal pěstí a já bych se začal smát. A absolutní bingo bude, až přijdu k vietnamcovi a uvidím tam banány, mám pocit že pak bouchnu smíchy tak, že mě zase odvezou k Chocholouškovi . Woody Allene mé bránici si dal takovej záhul, že ani poslanci státnímu rozpočtu nedávaj větší. Mistr Woody ode mě dostává zlatou medaily za dialogy, z nich prostě smíchy serete vajíčka. Tady si uložím nějakou hlášku, až budu mít zase nějaké fiasko u holky, aby mě tahle hláška zpravila náladu: Vzbouřenec "Máte šanci zemřít za svobodu" Woody: " Svobodu miluji, na druhou stranu smrt poznamená můj sexuální život."(4.9.2007)

Woody Allen svůj divnohumor sype v Banánech do diváka vysloveně pod tlakem. Není deseti vteřina, aby nevytvořil nějaký gag. Jenže to neuvěřitelný množství humorných scén chvíli vytváří naprosto brutální a nekončící smích, který je zároveň sem tam vystřídán scénou, na kterou civím, jak na popravu. Což asi byl i záměr. Například ta první scéna s tou vraždou diktátora byla totiž tak brutální, a asi i záměrná amatéřina, že to vlastně bylo docela vtipný.(4.11.2015)

Rozpočet $2miliónyTržby Celosvetovo $2,300,000║ nevybúrený Woody Allen /40%/(4.9.2010)

Zlatý věk politické satiry a film, jehož kvalitu ověřuje to, že neztratil nic na své aktuálnosti (ať už směrem k moci a otupělosti médií nebo směrem k velmi koncepční zahraniční politice USA). Natlakovaná burleska se sice rozpadá na fragmenty skečů, ale baví pythonovskou absurditou i vyhraněnou allenovskou sebeironií a kritičností k čemukoli ideologicky konzervovanému. Báječné jsou i reminiscence na němé grotesky.(7.4.2012)

Woody Allen v pozici herce je zde hodně vtipný a sympatický. Jako scenárista srší neotřelými nápady. Jenomže jako režisér je u Banánů ještě poněkud nedozrálý. Což je škoda, protože výsledek působí přeplácaně a nedotaženě. Není to ve výsledku ani satira, ani dialogová komedie a již vůbec ne groteska. Přitom do všech těchto žánrů často zabrousí. A proč nedotažené? Mimo jiné i proto, že nakonec nedošlo na schylující se ultimátní souboj Woody vs Sly.(21.6.2007)

Ano, nemělo to potřebný balanc, ale nemůžu si pomoct. Ta kadence geniálních hlášek a gagů je neuvěřitelná.(24.8.2008)

Ono by to možná fungovalo i jako politická satira, ale komediální stránka s přehledem tu "politicky angažovanou" přebíjí. Je pravda, že za zasmání stojí pouze ta místa, kde se vyskytuje Woody osobně; naštěstí je jich však dost, takže ta rozpačitější - úvodní převrat, "kacířská" reklama - utonou v moři kvalitního humoru provonělého Allenovou osobitou filosofií, kterou tu tak krásně shrnul do věty:"Po smrti nestojí sex za nic!"(6.9.2005)

Hardcore největšího stupně, opravdu nářez. Některý gagy jsou tak ujetý, že si to nezadá s Monty Pythonama a Woody Allen je cool herec a hodně ujetej režisér. Sylvester Stallone rulezzzzzzz.(6.9.2005)

Banáni jsou předzvěstí Zeliga a Spáče, nebo-li chrlení satiry na vše možné, co se Fidelovi Woodymu za těch předchozích 35 usadilo v hlavě. Předně ale nejde o nastolení lepších poměrů, socialismus sovětského typu Woodyho nikdy netrápil, nakonec on zaznamenává kulturní a historické reference v povrchní rovině aneb když tomu nerozumím, budu se tomu vysmívat. Woody Allen vám klidně vyjmenuje 50 filozofů, ale maximálně o 2-3 dovede hovořit více jak deset minut. A v neposlední řadě by si měl vzít příklad z hára tehdy mladistvého intelektuála SLYho, který se filmem mihne. Protože vlající sláma kolem Woodyho uší nemá z hlediska kadeřnictví obdoby.(24.1.2008)

Záchvěvy geniality tu určitě jsou, ale jako celek je to trochu nevyvážené a roztříštěné dílo. I tak doporučuji...(15.9.2005)

Spousta až příliš prvoplánovitých (třebaže vesměs dost trefných) vtípků s pár světlými a Allenem geniálně zahranými výjimkami ("sklenička", "ještěrka") - a za Silvouše, prznícího nemohoucí babičky v metru, dík!(21.6.2007)

První Woodyho film, ve kterém se aspoň chviku bere nepatrně vážně. Přestože musela být dřina udržet scénář plný gagů pohromadě, ale povedlo se a film dokáže i přes neustálou tématickou kousavost neskutečně zahřát. Romantická komedie, nezvladatelná groteska, politická satira a ideologická parodie v perfektní souhře.(21.6.2007)

Při vší lásce k Woodymu, Banáni jsou nejslabší film z jeho crazykomediálního období. Ze všeho nejvíc dělají dojem pásma skečů na témata, která zpracoval dřív nebo později i jinde a většinou líp. Takže některé scény jsou tady nejspíš proto, že už se nevešly do Seber prachy a zmiz (přepad rychlého občerstvení, proklatě vtipná sekvence u soudu) nebo Allen ještě nepřišel na lepší způsob, jak s nimi naložit (s diktátory si to vyřídil líp ve Spáči, s úlisností televizní zábavy ve Všem, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat, se vztahy intelektuálních neurotiků v Annii Hallové). Ale ne že by to nebyla legrace! Kdo, komu v žilách koluje krev, by nevyprsknul smíchy třeba při pohledu na dámu, která u soudu pateticky přísahá, že bude vypovídat pravdu a nic než pravdu, načež se představí jako J. Edgar Hoover? :-) 70%(24.10.2005)

Ranej Woody, takze opet takova strestena komedie se zajimavym pribehem, kterej nejdriv pul hodinky sleduje smolare Woodyho a pak se presune do Jizni Ameriky a je to takova parodie na statecky se svejma partyzanama, diktatorama a podobne. Celou dobu Woody pali jeden paradni for za druhym, ale ke konci uz mu precejen lehce dochazi dech. Navic to obcas pripomina grotesku. Taky stoji za pozornost mladej Sly jako utocnik v metru a mel by tu bejt i DeVito, kteryho jsem si ale nevsim. Proste takova jednoducha zabava, ktera ani chvily nenudi. Slabsich 5*.(6.9.2005)

• RHK

Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(22.7.2010)

Filmy Woodyo Allena nemam moc rád. Ten jeho "intelektuální humor" mi prostě nesedí. Původně jsem si to pustil jen jako takovou kulisu k vaření, ale hned na začátku mě pobavil atentát na prezidenta v přímym přenosu, následoval cvičební stroj do kanceláře, nákup porno-časáku a další a další scénky a já jsem nakonec začal vařit až po filmu. Najdou se tam občas i nějaký hluchý místa, ale film je celkem krátkej, takže to docela uteče. Film má tady momentálně 77% a s timhle hodnocenim celkem souhlasim. Asi první film od Woodyho Allena, kde se v hodnocení shodnu s ostatníma. P.S. Sylvester Stallone tady dostal němou, asi tak minutovou roli, ve který se pokouší v metru znásilnit nějakou bábu a Woody Allen ho chytne za flígr a z metra vyhodí :-)(18.12.2010)

Nemám za sebou moc posezení s jihoamerickými diktátory, kteří za úřední jazyk vyhlašují švédštinu a vyžadují nošení spodního prádla nahoře, aby se to dalo kontrolovat. Nicméně si myslím, že by s nimi nebyla žádná zvláštní zábava v porovnání s citově, sexuálně a intelektuálně nezralým vládcem San Marcosu, jehož nadšení při bojovém výcviku by vyřadilo z provozu i skalpy nevinných obětí ověnčenou US Army. A pokud jako já rádi tlučete zástupce nejotylejšího národa na světě do citlivých partií, tak pamatujte, že „Nemůžete praštit amerického občana aniž byste k tomu měli povolení od ambasády!“.(31.12.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11