Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

Trailer

Matty

"Kuř Nový zákon a bude ti odpuštěno" Woody si natáčení v Porto ricu neužil, já jeho banánovou komedii, hodně okouzlenou severoamerickými groteskami i latinskoamerickou politickou kinematografií (a skrze ní logicky i Ejzenštejnem), náramně. Napodruhé i napotřetí. 75% Zajímavé komentáře: gogos, Madadajo, pabelito ()

Malarkey

Woody Allen svůj divnohumor sype v Banánech do diváka vysloveně pod tlakem. Není deseti vteřina, aby nevytvořil nějaký gag. Jenže to neuvěřitelný množství humorných scén chvíli vytváří naprosto brutální a nekončící smích, který je zároveň sem tam vystřídán scénou, na kterou civím, jak na popravu. Což asi byl i záměr. Například ta první scéna s tou vraždou diktátora byla totiž tak brutální, a asi i záměrná amatéřina, že to vlastně bylo docela vtipný. ()

Marigold

Zlatý věk politické satiry a film, jehož kvalitu ověřuje to, že neztratil nic na své aktuálnosti (ať už směrem k moci a otupělosti médií nebo směrem k velmi koncepční zahraniční politice USA). Natlakovaná burleska se sice rozpadá na fragmenty skečů, ale baví pythonovskou absurditou i vyhraněnou allenovskou sebeironií a kritičností k čemukoli ideologicky konzervovanému. Báječné jsou i reminiscence na němé grotesky. ()

Enšpígl

Co vám budu povídat ja přitom filmu vyváděl jak kráva. Rozchechtal jsme se zhruba ve druhé minutě filmu a zastavil se asi po 4 hodinách a to film trvá jen necelou hodinu a půl. Tohle bych nemohl sledovat večer s holkou poněvadž bych se smál i během sexu, taky bych to nemohl sledovat těsně před nějakou rvačkou, protože bych dostal pěstí a já bych se začal smát. A absolutní bingo bude, až přijdu k vietnamcovi a uvidím tam banány, mám pocit že pak bouchnu smíchy tak, že mě zase odvezou k Chocholouškovi . Woody Allene mé bránici si dal takovej záhul, že ani poslanci státnímu rozpočtu nedávaj větší. Mistr Woody ode mě dostává zlatou medaily za dialogy, z nich prostě smíchy serete vajíčka. Tady si uložím nějakou hlášku, až budu mít zase nějaké fiasko u holky, aby mě tahle hláška zpravila náladu: Vzbouřenec "Máte šanci zemřít za svobodu" Woody: " Svobodu miluji, na druhou stranu smrt poznamená můj sexuální život." ()

DaViD´82

Woody Allen v pozici herce je zde hodně vtipný a sympatický. Jako scenárista srší neotřelými nápady. Jenomže jako režisér je u Banánů ještě poněkud nedozrálý. Což je škoda, protože výsledek působí přeplácaně a nedotaženě. Není to ve výsledku ani satira, ani dialogová komedie a již vůbec ne groteska. Přitom do všech těchto žánrů často zabrousí. A proč nedotažené? Mimo jiné i proto, že nakonec nedošlo na schylující se ultimátní souboj Woody vs Sly. ()

• Když byl Woody Allen otázán v rozhovoru, proč se film jmenuje právě Banáni, tak odpověděl, že proto, že tam žádné nejsou. (don corleone)
  • Zhruba v polovině filmu, při scéně vřavy, která obklopí diktaturu v San Marcos, vidíme letět ze schodů dětský kočárek. Jde o narážku, nebo spíše poctu v tomto případě, nejdramatičtější scéně klasickému filmu Křižník Potěmkin (1925). (don corleone)
  • Postava generála Vargase (Carlos Montalbán) se objevuje i ve dřívější Allenově povídce „Viva Vargas!“, jejíž variací snímek je. (Oktavianus)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

20.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě…