Banáni

Bananas

Komedie

USA, 1971, 82 min

Absurdní ptákovina. Mé první posezení s Woody Allenem sice nedopadlo špatně, na další skleničku se ale hned tak nepohrnu. Vždy mi přišel jako neduživý chlapík, který své nedostatky ve věčné sebeobraně staví na odiv, aniž by o to posluchač stál či k tomu zavdal příčinu, cítí se pak bezpečněji a nad věcí. Ve společnosti takového člověka se cítím trapně a mám chuť mu tu masku rozdupat a nastavit zrcadlo. Ovšem to jsem trochu moc zabrousil do bahna svých vlastních nepodložených představ. Navíc si uvědomuju, že za a) tahle jeho sebestylizace může býti pouze záměrem a za b) vůbec se tak nestylizuje a já jsem úplně mimo. Nicméně Banáni , ač jsou především lehkým koktejlem všemožných tu více, tu méně vtipných scének a nejen na téma: Podívejte jaký JÁ a zase jen JÁ jsem idiot , mi tímhle stylem už trochu zaváněli. Shrnu-li to, mám rád idioty, na takového Pierra Richarda nedám dopustit, ale "idioti" s pečlivě promyšlenou sebepropagandou mi nesedí. Překvapivé čtyři hvězdy, opravdu jsem se často smál nahlas, a to i přes výše zmíněné. A na závěr slib, že u dalšího Allenova filmu už se nebudu vypisovat z vlastních předsudků. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov(7.6.2015)

Woody Allen prezidentem!? Ano! Ve filmu Banáni, v roli nemotorného nešiky, zmatkaře a smolaře Fieldinga Mellishe, jenž se shodou podivných okolností a náhod dostane do čela fiktivní republiky San Marcos. Komedie, ve které je zparodováno hned několik věcí najednou. Politická situace ve světě, diktátorské režimy, krvelační televizní reportéři(viz. "exluzivní"rozhovor s právě zastřeleným El Presidentem), reklamy("kuřte cigarety Nový zákon"- úžasná scéna :) ), ale i mezilidské vztahy(Fielding a jeho láska Nancy - rozesmál především skvělý dialog, ve kterém Nancy Fieldingovi zdůvodňuje, proč se s ním rozchází). Vynikající jednotlivé scény a vtípky, ale celkové dojmy z jednoho z prvních Allenových filmů jsou zatím ještě slabší...(23.9.2008)

Wůdů Alien při svém rozjezdu. Absurdní i nekorektní humor v této libůstce mě skutečně nadchnul. Výběr jihoamerického prostředí s jeho zálibou v juntách, padronech a guerillách je pro karikování poměrně ojedinělý, proto rádiovku dolů. Začínám chápat, jak tento pederastní labužnický obřezanec balí své oběti - udělá ze sebe takového vola, až ty jednodušší začnou mít dojem, že není nutno míti z něho strach. A proto si ho klidně vpustí blízko k tělu, někdy i dovnitř. A moudřejším nositelkám celulitického údělu zase učaruje jeho nadhled a fakt, že dělat ze sebe blba ustojí kvalitně pouze sebejistý jedinec. Takže: jsem naprostý zmatenec s platem chodící reklamy, ovšem po amputaci dolních končetin, můj penis se dá měřit pouze v milimetrech a koktám i škytám zároveň. Milostné návrhy očekávám do pošty, slečny. Nejvyšší nabídka vítězí.(25.6.2012)

• Dan9K

Několik málo geniálních fórů v umaštěném a osoleném obalu? Ale nakonec proč ne. Ultimátní scéna s Novým zákonem ke konci jak vystřižená z České sody a soud slibovaly mé odpuštění, kdyby se celý film tak trochu nepohnojil závěrečnou částí v posteli, která měla nevyužitý potenciál jako ostatně dost dalších poslepovaných scének.(22.8.2007)

• nascendi

Banáni sú mojim 17. pokusom pochopiť obľúbenosť Woodyho Allena. 16 z nich (okrem Match Pointu) bolo neúspešných. Svedčí to o mojej poctivosti a vytrvalosti, ale tiež aj o neschopnosti obľúbiť si jeho jednotvárnu sebaprezentáciu, nekonečné prepieranie svojich komplexov a fóbií. A pritom to vyzeralo dobre, osobitne prvé minúty priameho prenosu z atentátu na prezidenta boli skvelé. Ale potom sa na scéne objavil Woody Allen, ktorého považujem za vynikajúceho humoristu, dobrého scenáristu a veľmi mizerného herca, a znova som sa ocitol v jednom z jeho sériovo vyrábaných filmov, u ktorých ani neviem, kedy jeden skončil a druhý začal. Banáni sú označení ako komédia a ja som pri jej sledovaní zadriemal. Dopoludnia! A to by pri komédii stávať nemalo.(12.2.2016)

• - Když byl Woody Allen otázán v rozhovoru, proč se film jmenuje právě Banáni, tak odpověděl, že proto, že tam žádné nejsou. (don corleone)

• - Howard Cosell a Don Dunphy, kteří ve filmu ztvárnili sportovní moderátory, nemají ve skutečném životě v povolání daleko. Dvojice moderovala pořad Nekonečný svět sportu. (Oktavianus)

• - Původně se měl film jmenoval "El Weirdo". (don corleone)