Do teď nechápu, kde se stala chyba. Film o jednom z nejmocnějších (či nejlépe informovaných, ale nezapomeňte, "informace, to je moc!") lidí své doby pod režijní taktovkou Clinta Eastwooda a hlavní role ztvárňují Leonardo, Naomi a Judi a stejně nedokážu vykouzlit lepší hodnocení než lepší průměr? Není to tím, že by film měl pomalejší tempo, jiný Clintův snímek Changeling taky nebyl zrovna "kvapík", ale ani na chvíli mě nenudil. To u tohoto snímku jsem se stihl nudit mnohokrát. Navíc mi po hodně dlouhé době až tak nesedl výkon DiCapria. Opravdu nevím, kde se stala chyba, pamatuju si ještě, že tohle měl být zaručený oscarový trhák, který právě Leovi přinese tolik zaslouženého pozlaceného plešounka. Holt si bude muset hoch ještě počkat. 60 %.(5.1.2013)

Scénárista Dustin Lance Black. Režisér Clint Eastwood. Vzácná symbióza dvou naprosto odlišných tvůrčích osobností přinesla zcela výjimečný kinematografický počin, který však žel nebyl divácky doceněn. Přitom se jedná o dílo mimořádně promyšlené do sebemenšího detailu, ovšem vyžadující aktivní diváckou spolupráci. Jinými slovy - J. Edgar není filmem na zaplnění sobotního večera. Velkou výhodou je, pokud o J. Edgaru Hooverovi a jeho období něco víte už dopředu. Právě tohle totiž scénárista předpokládá, film se nezatěžuje nějakými explicitními vysvětlivkami. Máte-li rádi snímky, kde dominuje tzv. nespolehlivé vyprávění, u J. Edgara budete v sedmém nebi; u řady pasáží si nebudete jisti, zda se staly přesně jako ve filmu nebo zda tvůrci nadsazovali. Ne, to není zápor, naopak to přesně koresponduje s Hooverovou osobností. Herecké výkony jsou výjimečné. Každý pohyb, každá replika, všechno je přesně rozvrženo a ve snímku tak nezaznamenáte ani jednu zbytečnou pasáž. Často se J. Edgarovi vyčítají údajně nepovedené masky herců. S tím není možné souhlasit, jelikož herci jsou namaskováni přesně tak, jak vypadaly jejich předobrazy. Díky tomu se J. Edgar pohybuje na přesně vybalancované hraně uměleckého filmu a hraného dokumentu. Pokud jde o Hooverovu údajnou homosexuální orientaci, tak je nutné si uvědomit (a Dustin Lance Black to potvrzuje v dokumentu "J. Edgar: Nejmocnější muž světa" vydaném jako bonusový materiál na Blu-rayi), že něco jako veřejný coming out v Hooverově době jednoduše neexistovalo a zůstávají tu jenom spekulace. Homosexuální orientaci prvního šéfa FBI a jeho údajný milostný vztah ke Clydu Tolsenovi implikují některé skutečnosti (např. skutečnost, že Hoover se nikdy neoženil) a film postupuje úplně stejně. Staví na promyšlených náznacích (vzájemné pohledy obou mužů na sebe sama, dotyky rukou...), žádnou explicitní homosexuální scénu (natož sex) neuvidíte. Velkou pozornost si též zasluhuje minimalistický hudební doprovod, jemuž dominují klávesy, a pozoruhodná kamera Toma Sterna. Eastwoodův a Blackův snímek se českým a slovenským kinům vyhnul. Osobně to považuji za velkou škodu, na druhou stranu je to pochopitelné, možnost komerčního úspěchu by byla mizivá, což ostatně potvrzují tržby z amerických kin, kde J. Edgara zaznamenal málokterý návštěvník. Nelze se tomu ovšem divit, protože J. Edgar Hoover svou kontroverzní osobností v očích veřejnosti dodnes vyvolává nepříjemné rozpaky. 10/10(29.1.2014)

• Enšpígl

Pokud do děje nevklouznete jako do ženský, většinou pak celej film stojí za hovno. Ty vole Clinte, co si to udělal ? Vždyť ten film chvíli trhá jabka, pak hrušky aby nakonec nabídnul borůvky. Dějově totálně posraný, možná americký publikum má větši orientaci ve jménech co tam jsou zmiňovana, ale i tak, příběh není žádnej a jako životopis by to zpracoval líp i Bolek, pokud by mu teda radil Lolek . Vždyť to postrádalo jakoukoli dramatickou pointu, gradaci, dialogy o hovnu, nejdřív jsem furt slyšel "bráním ameriku před komoušema", ale krom týhle věty jsem si žádný obrany nevšim, boj proti gangsterům byl na 30 sekund v nějaký ulici, kde člověk pomalu nevěděl kdo je z FBI, kdo z gangsterů a kdyby se tam omylem přimotal někdo z catheringu, vůbec by tu scénu nemuseli ject znova, protože by to stejně nikdo nedokázal odlišit. Když jde Edgar k Nixonovi čekal jsem strhující dialog o svobodě a moci, jenže se zabouchli dveře, byl střih a pak vidím jak Edgar bulí, že Nixon je zlej. Marjá pano, kdyby ten film byl o Vajglovi (štamgast ze žižkovský nálevny ) bylo by to zajímavější.(20.1.2013)

• verbal

Ač už poslednímu kovbojovi pomalu dýchá na záda Bledý jezdec, řemeslně precizní filmy pořád točit umí. Je jen trochu mrzuté, že tématicky střílí do vzduchu. Lidí se zajímavými životopisy je jako much, takže je docela škoda, že poté, co udělal z jihoafrického teroristy pigmentovaného Krista, si teď pro změnu vybral zaoceánského Goeblse, jenž celý život seděl na prdeli a jen nudně, navlečen v červenách tangách, ostopéro pletichařil, až z toho vznikl "naprosto apolitický" moloch kapitalistické STB, který nám teď vypíná stahovací servery. Navíc ten Rocco Siffredi v hlavní roli je stejně šťastnou volbou, jako by na zábradlí potápějícího se Titaniku visel Schwarzenegger a s jednou ze svých nepřeberných mimických kreací vmetl slečně Winsletové do uslzeného obličeje "I'll be back". Za povšimnutí určitě stojí i vynikající práce maskérů, kteří si odskočili na melouch při pauze seriálu Walking dead. Oba zestárlí hošššani totiž vypadají jako čerstvě exhumované mrtvoly, které narychlo vycpali tampóny a trochu si na nich zařádili sekunďákem, aby jim náhodou neupadl xicht, než odemelou své party. No a co teď s tím jako mám jako dělat? Perfektně natočené, nezáživné náborové video s krutým castingovým errorem si dvě rudé hvězdy za všechny ty "ubohé", neprávem perzekuované komunisty určitě zaslouží.(15.2.2012)

You are a scared, horrible, little man. Tahle replika vystihuje Eastwodův film docela přesně. Snaží se zaměřit na kontroverzního Edgara Hoovera a přitom je celý film tak nezávadný, jak jen to jde. Po řemeslné stránce všechno funguje, jak má, ale opět "stokrát viděno a slyšeno". Leo je tradičně výborný, jenže tyhle jeho historické postavy mi začínají splývat do jedné. Černého Petra si při make-upu zjevně vybral Arnie Hammer. Kvůli tomu nánosu latexu, co má na obličeji, mu vypovědělo službu všechno obličejové svalstvo. Výsledek? Karikatura. A tak nějak působí celý film.(24.2.2012)

• - Celosvětová premiéra proběhla 3. listopadu 2011 na AFI FF v Los Angeles. (Varan)

• - Kolem filmu kolovaly fámy, že Tolsona měl hrát Joaquin Phoenix. (bfa)

• - Natáčení začalo 7. února 2011, natáčelo se ve státech Virginie, D.C. a Kalifornie. (Varan)