Najmocnejší muž FBI

Životopisný / Drama / Historický / Krimi

USA, 2011, 131 min

• gudaulin

Edgara nepovažuju za nejhorší Eastwoodův film, ale spáchat s tak úžasným námětem a obsazením tak (pod)průměrnou podívanou je na pár facek, a když vezmu rozdíl mezi výsledkem a ambicemi, pak jde bohužel z mého pohledu o největší Eastwoodův režijní neúspěch. Eastwood zklamal jako vypravěč, jeho režie je bez nápadů a scénář taky nepatří k těm, které by se daly označit za skvost. Když srovnám Edgara s Božským od Paola Sorrentina, pak Eastwood na poli životopisných snímků ostudně selhává. Jako televizní snímek, dejme tomu, ale jako velký příběh o velké legendě americké politiky a kriminalistiky a zakladateli jedné z nejznámějších institucí USA prostě ne. Celkový dojem: 40 %.(5.5.2015)

• Snorlax

Clinte, Clinte, takové zklamání mi už dlouho žádný chlap nepřipravil. Čekala jsem neotřelý příběh plný emocí, bála jsem, že se do Hoovera zamiluji, ale zcela zbytečně. Naprosto sterilně bezemoční a naprosto tuctový film o gayovi, který se bál si svoji orientaci přiznat, a jen tak mimochodem chtěl vyšetřovat federální zločiny. Budiž. Ale DiCaprio v hlavní roli? Už zase? A opět otřesně. A to namaskovaní dvou mladých mužů na starce! Já se snad budu muset omluvit Troškovi, takhle nudně totiž netočí ani on. Milý pane Eastwoode, největším uměním je odejít včas, takže se nad touhle poučkou zamyslete a přestaňte si kazit renomé!(18.2.2013)

Mistrný vypravěč Eastwood si tentokrát vzal na mušku život zakladatele FBI, kterému ve filmovém zpracování propůjčil tvář Leonardo DiCaprio. Eastwood ví moc dobře jak se životopisná témata režírují, DiCaprio ví, jak se hrají velké osobnosti a samotná Hooverova osoba je hodně zajímavá ale délka snímku je v některých případech hodně znát a řada věcí mi přišla poněkud zbytečná. Pokud by se Eastwood více zaměřil na jednotlivé případy, které hlavní hrdina řešil, mohlo se jednat o mnohem lepší film. Přesto zajímavé, poučné, zábavné a profesionálně natočené.(21.6.2012)

"Možná vůbec nejlepší herecký výkon Leonarda DiCapria v příběhu o muži, který si vylhal celostátní instituci na boj se zločinem tak přesvědčivě, že se stala skutečností. Politika jde stranou, osobní linie jsou chladné, důležité je „vyprávění uvnitř vyprávění“ a hrátky s tím, co je ještě pravda a co už mýtus a jak je i pro takový kolos jako FBI velmi důležité (třebaže lživé) PR." Viac na MZ.(4.4.2012)

Clint Eastwood vytvoril "ťažký, nákladný vlak", so silným ťahúňom v podobe obsadenia L. DiCapria, ktorý sa urputne prebíjal svojím životom, ktorý nikde a pred ničím nezastavoval, až kým nedošiel do cieľa. Jeho nákladom bola ostrá sociálna a politická situácia vtedajšom období, pôvod a korene FBI ako aj životopisný list J. Edgara Hoovera, písaný "jeho vlastnou krvou", ktorý odzrkadlil jeho pozitívne aj negatívne vlastnosti v jeho ctižiadostivom a niekedy až povrchnom správaní. Podľa mňa sa vlak nevyhol tmavým a dlhým tunelom, ktoré ho sprevádzali hlavne zo začiatku a pár krát aj neskôr, takže dej upadal do matných, teoretických a nezáživných hladín. Od pána Eastwooda som očakával lepšie vykreslenie a zakusnutie sa do vzniknutých kriminálnych prípadov, takže u mňa tentokrát 50%.(23.4.2012)

• Josh Lucas

• - Veľkú prácu na postave J. Edgara odviedli maskéri. Leonardovi DiCapriovi museli dať umelý chrup, latexovú čiapku na hlavu, tupé a žlté šošovky. Na tele mal návlek, keďže skutočný riaditeľ J. Edgar bol väčší ako jeho predstaviteľ. Z tohto dôvodu strávil na maskérskom kresle aj sedem hodín denne. Vedúci maskérskeho tímu bol Sian Grigg. (Greenpeacak)

• - Film byl do kin dodáván pod kódem "Lawman". (bfa)

• - Aby sa Judi Dench vyhla nahradeniu vo filme, zatajila zlomeninu prsta na nohe, ktorú utrpela pri natáčaní jej predchádzajúceho filmu. (MIG29)