Najmocnejší muž FBI

Životopisný / Drama / Historický / Krimi

USA, 2011, 131 min

Přiznávám to zcela dobrovolně: Jsem zaujatá. Část svých středoškolských let jsem totiž strávila studiem organizovaného zločinu v USA, pročítáním spisů FBI a analyzováním postav jako byl právě J. Edgar Hoover. A jako takový člověk jsem Eastwoodovu filmu okamžitě propadla. Ano, některé části jsou kontroverzní (vztah mezi Hooverem a Tolsonem), Eastwood však nikdy nejde za hranu a nesnaží se uměle vytvořit senzaci bulvárního stylu. Naopak je velmi přesný až detailistický a pokud se o americkou historii jen trochu zajímáte, je klidně možné, že řadu postav poznáte podle vzhledu, projevu a gest s takovou jistotou, že ani nemusíte slyšet jejich jméno. Což možná není aspekt, který by nadchl většinového diváka, já si ale tuto snahu reflektovat realitu užívala. (I když to byla realita lehce subjektivní, protože některé Hooverovy negativní kroky film zcela ignoruje. Brát něco takového jako problém u díla, které samo přiznává, že je líčeno z Hooverova pohledu, je nicméně nesmysl.) To, co zůstává pro běžného diváka, je vizuálně krásně natočený pohled na život muže, který roky držel špičky americké politiky díky svým tajným spisům v šachu a který byl pro většinu svých současníků velkou neznámou. A i když některých zjevně připadá přehnaně dlouhý, já osobně bych z něj nevyhodila ani scénu. (Dobře, s výjimkou té s náhrdelníkem a se šaty.)(21.1.2012)

DiCaprio ve spolupráci s Eastwoodem rozhodně nezklamal. Sám podává svůj standardně perfektní výkon a své jméno filmu rozhodně nepropůjčil jen tak. Mnohem těžší práci měl Clint Eastwood, který měl na plátno přivézt jednoho z nejvlivnějších lidí minulého století a dle mého se mu to povedlo. V rámci možností hollywoodského životopisného dramatu se tvůrci snaží co nejvíce lidem přiblížit Hooverovy stinné stránky a ačkoli faktu, že když už fakt jde do tuhého film přibrzdí, je třeba snahu ocenit...7o%(14.6.2014)

Dost chladný (temná kamera), suchý a až moc uhlazený film, na 140 minut bych řekl, že i poměrně obsahově prázdný. Co se ještě nepovedlo byly masky, dlouho mi trvalo než jsem si zvykl na Hoovera a pak když se povedlo, tak vrcholně gumový Clyde to dorazil. Skákání mezi časovými rovinami bylo taky docela hektické. Takhle to vypadá, jak kdybych popisoval pohromu, jako celek se mi to líbilo, ale na Clinta překvapivě nevýrazné. Jednoduše jsem čekal mnohem víc. 70%(13.3.2012)

V krátkém časovém období jsem viděl dva významné životopisné filmy posledního roku - Železnou lady a právě J. Edgara. Eastwood si zvolil ke zfilmování zajímavou osobu americké novodobé historie i výborného představitele v osobě Lea DiCapria, ale přeci jen to trochu přehnal se stopáží. Styl vyprávění není tak dynamický jako u zmiňované Železné lady, ale pořád je zde dost stěžejních momentů na udržení divákovy pozornosti. Eastwoodova více než dvouhodinová lekce dějepisu sice zaostala lehce za očekáváním, ale v žádném případě nemůže být řeč o režisérově epic failu nebo snad pokročilé senilitě. 70%(17.3.2012)

• teutates

Mály, úchylný no přece božský J. Edgar. Nebýt jeho, dnešní podoba kriminálek od Las Vegas po Miami by byla jen trapná napodobenina kovbojů na dalekem západě, ehm. Možná to o něčem bylo, no já sem divák konzumní, ne pseudoejakulárni, který se bude ukájet nad kamerou, střihem, tlustoprdím DiCapriem... já se kurva nudil a je mi jedno, že tam děda háže jakési 2 linie, které se v určitém okamžiku spojí, najednou Hoover umírá a biografie je konec a co se mi dostalo?! ctižádostiví workoholik, který taji své pravé já a žije, až do své smrti s matkou převede renesanci FBI do dnešní podoby tím nejnudnějším způsobem. V určitém veku, to bezpochyby docením, momentálně 4/10(17.2.2012)

• - Hlavním asistentem byl při výběru lokací Čech žijící několik let v Los Angeles Pavel Štěrba. (PauloZ)

• - Aby sa Judi Dench vyhla nahradeniu vo filme, zatajila zlomeninu prsta na nohe, ktorú utrpela pri natáčaní jej predchádzajúceho filmu. (MIG29)

• - Film byl do kin dodáván pod kódem "Lawman". (bfa)