Režie:
Clint EastwoodScénář:
Dustin Lance BlackKamera:
Tom SternHudba:
Clint EastwoodHrají:
Leonardo DiCaprio, Armie Hammer, Naomi Watts, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson, Kaitlyn Dever, Sadie Calvano, Judi Dench, Josh Lucas, Ed Westwick (více)VOD (2)
Obsahy(2)
Skutečný příběh Johna Edgara Hoovera, zakladatele FBI, který této americké instituci vládl pevnou rukou téměř 40 let... Píše se rok 1919, prvním šéfem Edgara je na ministerstvu spravedlnosti Mitchel Palmer. Bojují spolu proti bolševikům. Komunisti v jednu noc nechali vybuchnout 8 bomb v domech senátorů, soudců a politiků, kteří proti komunistům bojovali. Palmer přežil jen náhodou. Když Edgar přijede na místo výbuchu, diví se, proč nikdo nesbírá důkazy, nepátrá po atentátníkovi a vezme vše do vlastních rukou. Vyšetřovatelé totiž neuložili mezi důkazy ani zbraň atentátníka, ani jeho krev, která se u domu našla. Jen tam všude uklidili. Nikdo si nevážil kriminologie, neexistovaly federální úřady ani FBI. Tento večer Edgarovi otevřel oči. Když mu bylo 24 let, pověřil ho ministr spravedlnosti Ston vedením nově vzniklého úřadu pro vyšetřování. Edgar byl přísný a vyhodil každého, kdo nebyl loajální, dost chytrý nebo fyzicky zdatný. Edgar začal jako první využívat pravomoci deportace, sbíral a katalogizoval informace o všech radikálech v zemi. Každý se bál jeho tajného sejfu s materiály. Později komunisty coby největší hrozbu státu vystřídali zloději, únosci a bankovní lupiči. Po roce 1932, kdy dojde k únosu dítěte slavného letce Lindberga, zakládá FBI vědecká pracoviště, získává právo zatýkat a nosit zbraň. (TV Nova)
(více)Videa (1)
Recenze (485)
Zajímavě podaná biografie jedné významné osobnosti a zároveň jedné významné instituce v USA. Zajímavá je především kombinace vyprávění o Hooverovi a vyprávění Hoovera o sobě, kdy, jak se později moc pěkně podvratně naznačí, ta druhá linie není zdaleka tak důvěryhodná, jak by si divák mohl myslet. DiCaprio je vynikající ve všech polohách a časových rovinách, využil skvěle příležitosti ztvárnit komplexně člověka, který byl velmi složitou osobností. Je věrohodný, ať už je Hoover panovačný a arogantní jako ředitel FBI nebo zranitelný a zajíkající se jako člověk skrývající svou homosexualitu. Tato intimní linie je přitom představena jen lehce a jemně, často v promyšlených náznacích. ()
Mistrný vypravěč Eastwood si tentokrát vzal na mušku život zakladatele FBI, kterému ve filmovém zpracování propůjčil tvář Leonardo DiCaprio. Eastwood ví moc dobře jak se životopisná témata režírují, DiCaprio ví, jak se hrají velké osobnosti a samotná Hooverova osoba je hodně zajímavá ale délka snímku je v některých případech hodně znát a řada věcí mi přišla poněkud zbytečná. Pokud by se Eastwood více zaměřil na jednotlivé případy, které hlavní hrdina řešil, mohlo se jednat o mnohem lepší film. Přesto zajímavé, poučné, zábavné a profesionálně natočené. ()
Snímek metodou nelineárního vyprávění vybírá ty nejstežejnější události z Hooverova života, potažmo FBI, protože jedno jsou a tam, kde není v historii úplně jasno, si pomáhá náznaky (záznamy, sklony k velikášství.) A že je to v podstatě příběh osamělého člověka? To je mi ale překvapení! Životopisná (historická) dramata Eastwoodovi opravdu jdou. ()
Eastwood trávil na place čas jako režisér, určitě toho hodně prokecal s kameramanem, podílel se na vzniku hudby, a přednášel své názory ohledně stříhání natočeného materiálu... a celou tu dobu zřejmě nevěděl, jestli točí film, nebo dokument. Ono ani tak nevadí, že to diváci vlastně pořádně neví ani dnes (o vadě na kráse nelze mluvit, jelikož snímek má díky tomu nepopsatelné kouzlo), co ale zamrzí, jsou polovinu stopáže důkladně namaskovaní DiCaprio a Wattsová. Druhá jmenovaná se pro jistotu v hrané biografii FBI nevyskytuje skoro vůbec, Leonarda je pak pod nánosem umělé hmoty vyloženě škoda. Snaha o autenticitu potom tak trochu shazuje jinak vytříbené drama. ()
You are a scared, horrible, little man. Tahle replika vystihuje Eastwodův film docela přesně. Snaží se zaměřit na kontroverzního Edgara Hoovera a přitom je celý film tak nezávadný, jak jen to jde. Po řemeslné stránce všechno funguje, jak má, ale opět "stokrát viděno a slyšeno". Leo je tradičně výborný, jenže tyhle jeho historické postavy mi začínají splývat do jedné. Černého Petra si při make-upu zjevně vybral Arnie Hammer. Kvůli tomu nánosu latexu, co má na obličeji, mu vypovědělo službu všechno obličejové svalstvo. Výsledek? Karikatura. A tak nějak působí celý film. ()
Galerie (84)
Zajímavosti (15)
- Do role Helen Gandy byla původně obsazena Charlize Theron, avšak z projektu odstoupila kvůli účasti na natáčení filmu Sněhurka a lovec (2012), kde ztvárnila zlou královnu. Místo ní se uvažovalo nad obsazením Amy Adams, ale roli nakonec získala Naomi Watts. (Kritiq)
- Veľkú prácu na postave J. Edgara odviedli maskéri. Leonardovi DiCapriovi museli dať umelý chrup, latexovú čiapku na hlavu, tupé a žlté šošovky. Na tele mal návlek, keďže skutočný riaditeľ J. Edgar bol väčší ako jeho predstaviteľ. Z tohto dôvodu strávil na maskérskom kresle aj sedem hodín denne. Vedúci maskérskeho tímu bol Sian Grigg. (Greenpeacak)
- John Edgar Hoover byl od 40. let několikrát podezřívaný z homosexualního vztahu se svým přímým podřízeným, zástupcem FBI Clydem Tolsonem, se kterým trávil hodně času jak profesně, tak mimo práci. (Lembi4)
Reklama