Terra Nova

Ukázka z filmu 5
Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2011, 9 h 36 min (Minutáž: 41–45 min)

Hudba:

Brian Tyler

Epizody(13)

V roku 2149 hrozí vyhynutie všetkého života na Zemi. Svet je na pokraji ekologického kolapsu. V snahe za­chrániť ľudskú rasu vedci vyvinuli portál umožňujúci vycestovať späť v čase do 85 miliónov rokov vzdialenej minulosti, aby v nej ľudia vybudovali novú civilizáciu v nádhernom nedotknutom svete prehistorickej Zeme. Rodina Shannonovcov má tri deti, čím porušila zákon a musí vycestovať do minulosti. Pripojí k osadníkom Desiatej pútnickej kolónie na Terra Nova. Netušia však, že nový idylický svet a jeho bujná panenská príroda ne­opísateľnej krásy ukrývajú aj mnohé tajomstvá a nepredvídateľné smrteľné hrozby. Kolóniu ohrozujú gigantické mäsožravé dinosaury. Shannonovci zistia, že hrozba nečíha len spoza múrov kolónie, ale pri­chádza aj zvnútra. Niektorí zo samotných osadníkov totiž nezdieľajú rovnaký názor na záchranu ľudstva než väčšina tých ostatných. A tak hrozí, že nová Zem zanikne skôr, než sa ju podarí obnoviť. (TV JOJ)

Ukázka z filmu 5

Rosaviva

Začalo to zajímavě, úvodní díl mě nalákal na něco podobného Jurskému parku, ne tak kvalitní samozřejmě, ale přece jen. Jenže jak seriál postupoval, tak nabíral na demenci a dinosaurů tam bylo pořád míň a míň. Na konci už se ani nebáli stanovat v džungli, protože je žádný dinosaurus neobtěžoval. Takže ve výsledku jsem neskutečně zklamaná, půlka dílů byla o ničem a i ten závěr jsem čekala jiný, aspoň trochu akce, těch pět minut co tam bylo mi vážně nestačilo. Upřímně se ani moc nedivím, že druhá řada není. Váhám mezi 2* a 3*, nakonec dám snad 3*, protože i přes to všechno se na to jednou podívat dalo. Ale nic od toho nečekejte. ()

maddy

Bol to jeden z mojich najočakávanejších seriálových počinov roku 2011, ale po prvej cca 80 minútovej epizóde nastupuje skôr sklamanie. Herci pomerne slabí, scenár plný klišé a zbytočného pátosu, z postáv mi ani jedna neprirástla k „srdci“. Miestami dokonca až hlúpučké a priveľmi naivné. Je vidieť, že v tom má prsty Spielberg, no tentokrát to s tou jeho tradičnou nálepkou „pre celú rodinu“ prestrelil = kladné postavy sú vždy kladné, záporné majú len tie záporné vlastnosti, deťom sa nemôže nič stať, rodičia pre nich urobia všetko a pod. Žiaden závratný zvrat v príbehu alebo napätie. A vraj najdrahší pilot v dejinách seriálov? Takéto CGI efekty som videl už aj v roku 2005, takže ani po tejto stránke absolútne nič nové. Navyše sci-fi prostredie mesta budúcnosti v úvodnej 20 minútovke sa mi páčilo oveľa viac ako neskôr nastupujúci pravek. Moju pozornosť si to udržalo hlavne z dôvodu, že niečo podobné som na seriálovom poli už dlhšie nevidel (a keď aj áno, tak seriály s dinosaurami okupovali väčšinou Béčkovú až Céčkovú kvalitatívnu kategóriu). Napriek všetkým tým negatívam, ktoré spomínam sa prvý diel dal bez problémov pozrieť a dám seriálu šancu aj ďalej, ale čakal som viac, OVEĽA viac. Na amerických TV staniciach bežia teraz naozaj kvalitnejšie premiéry ako bolo tá k Terra Nova. Čistý priemer = 3* (ale stačí to na dlhodobé sledovanie snímku?) / Update po prvej sérii: nestačí! So seriálom končím a znižujem na 2* ()

Terva

PILOT - ČÁST 1 a 2 - NOVÝ ZAČÁTEK: Na začátku 22. století je svět na pokraji ekologického kolapsu. Vyřeší tento problém cesta do minulosti? V současnosti je nutné regulovat populaci aby nedošlo k přelidnění. Vzduch je plný jedovatých zplodin. Jsou vybrány určité rodiny a odeslány do hluboké minulosti, aby zde mohli žít. CITÁT - Rodina jsou čtyři......... Sledujeme cestu z "pekla" do "ráje" jedné konkrétní rodiny, která chce začít nový život. Ne vše proběhne tak jak by mělo, ale nakonec se do minulosti dostanou. CITÁT - Do předsíně by se pro začátek hodil malý běhoun z dinosaura........... Jenže žádný začátek není lehký, protože vás nejen ohrožují dinosauři, ale i lidé samotní. Scéna se stonožkou mě rozesmála. První setkání s dinosaury je sice zábavné a hezké, ale jsou to jen býložravci. Poteče i krev. Společnost nazvaná Terranova začíná svůj nový život. O filmu se dá s trochou nadsázky říci - že zde "včera znamenalo zítra". Pilotní příběh, který mimo jiní produkoval Steven Spielberg, který má s dinosaury už své skušenosti, je povedený a navnadil na další pokračování těchto lidských osudů. Hudba - Brian Tyler. ČÁST 3 - INSTINKT: Režie - Jon Cassar. CITÁT - Jak můžeš mít hlad, když jsi právě čistila záchod??!!........ Příběh o tom, že přírodě se nedá moc rozkazovat a že zvířata i lidé mají své instinkty. A tak obyvatelé Terranovy čelí těmto instinktům. O lásce a rozmnožování, dalo by se říci. CITÁT - Byla to krušná noc, půjdu si zdřímnout.......... ČÁST 4 - NÁKAZA: Režie - Nelson McCormick. DIALOG: DOKTOR - Už jste ho našli? VELITEL - Jen jeho boty. DOKTOR - To chodí venku bos? VELITEL - V botech byly i jeho chodidla........... Nemoci, jejich svízele a jejich léčení, to je téma tohoto příběhu. CITÁT - Zapomněl jsem o čem jsem mluvil........... ČÁST 5 - UPRCHLICE: Režie - Jon Cassar. CITÁT - Má kytku, co žere brouky.......... Skupina nazvaná Šestky (šestá výprava do minulosti) opět dělají problémy. Příště už by to mohla být i válka. Příběh o špionech v Terranově. ČÁST 6 - VYHOŠTĚNÍ: Režie - Nelson McCormick. CITÁT - Ikdyž máte zásobu kuřat, krvavým biftekem nepohrdnete......... Tento příběh má kriminální nádech. Terranova prožívá první vraždu. CITÁT - Jak zabijete někoho dinosaurem?.......... ČÁST 7 - SOUMRAK: Režie - Jon Cassar. Elektromagnetický výbuch vyřadí veškerou elektroniku. CITÁT - V takovém případě si člověk uvědomí, že jednodušší věci jsou lepší.......... Tento příběh obsahuje devíti metrovou tasemnici v žaludku - hnusné. ČÁST 8 - DŮKAZ: Režie - Bryan Spicer. CITÁT - Když jsem přišel do Terranovy, tak ryby bylo to jediné, co jsem mohl lovit a ne naopak.......... Kdo je Hexton? Další příběh s kriminálním nádechem. ČÁST 9 - STŘET: Režie - Bryan Spicer. CITÁT - Když vám budu vyprávět vše, co nevím, tak tu budeme pěkně dlouho........... V tomto příběhu je použita vážka jako poštovní holub. Tento příběh doprovází poctivost, spravedlnost a důvěra. Je zde nalezena mrtvola neznámého člověka. Kdo to je a jak zemřel? Také se dovíme jak vznikla skupina nazvaná Šestky. ČÁST 10 - TEĎ MĚ VIDÍŠ?: Režie - Karen Gaviola. Je možné zprůchodnit portál oběma směry? Trochu již omletý scénář. Zde opět někdo vydírá někoho tím, že drží jeho blízkého a hrozí mu ublížením. To už tady bylo několikrát. Tohle je trochu profláknutý příběh. CITÁT - Tohle je seznam. Špion je na něm. Jen ho najít........... ČÁST 11 - ODHALENÝ: Režie - Karen Gaviola. CITÁT - Mám zaracha od té doby, co jsem prošel portálem.......... Zde se řeší samotná existence Terranovy. Dojemný příběh, kde jsem uronil i slzu. ČÁST 12 - SOUKROMÁ ARMÁDA: Režie - Jon Cassar. Očekávaný příchod jedenácté výpravy by nemusel nadejít. Místo ní by se totiž mohla objevit soukromá armáda a začít zabíjet lidi a drancovat nerostné suroviny. Ano minulost obsahuje spoustu nerostných surovin a ta je cílem několika magnátů z budoucnosti. CITÁT - Bombáááááá!!!!........ Tady si tvůrci trochu zahráli na divákovo city. Tohle je nejsmutnější příběh. ČÁST 13 - HNUTÍ ODPORU: Režie - Jon Cassar. CITÁT - Jste snadno ovlivnitelný hypochondr, měl by jste navštívit lékaře........... Příběh o dětech, obětech a obětování. CITÁT - Přemýšlím, kolik lidí ještě musí zemřít, než tohle skončí??............ Tak jo. To je konec. Sice je pár otázek nedořešených, ale jakž takž je to u konce. Divák lačnící po dalších dílech bude zklamán. Bylo rozhodnuto, že se v seriálu nebude "zatím" pokračovat. () (méně) (více)

Zeck

Nesnášim Avatar, nesnášim ten umělý hype a veškeré aktivity spojené s filmem, proto jsem si Terra Novu stáhnul spíše ze zajímavosti, a proto, že je podzimním seriálovým blockbusterem. Po 4 epizodách jsem celkem nadšen. Patos, klišé a dobrá americká rodina je tady sice opět na prvním místě, ale narozdíl od jiných filmů a seriálu nesere. Seriál je o dost zábavnější než britská obdoba Outcast, kterou jsem musel přestat sledovat po dvou epizodách, protože to byla plejáda ubohosti a trapnosti. Pokud by se odstranily veškeré dětské postavy (proč tam vůbec jsou? Pochybuju, že 50leté matky čumí na sci-fi seriál o dinosaurech), bylo by implantováno trochu tajemna a akce, tak jasných pět hvězd. Přesto mi současná podoba seriálu nevadí a rád se na něj podívám. Škoda, že veškeré papírově zajímavé projekty vždy zkrachují na klišé a dětských postavách s IQ 150 a uvažováním čtyřicátníka. 60% ()

maseer2

seriál s obrovským potenciálem, který po velmi slibném pilotu zabředl na několik dílů do vod tuctových dílčích zápletek.. z těch se mu pak sice ve druhé polovině první série podařilo především díky přeorientování na vcelku zajímavou hlavní dějovou linku vyhrabat, ale výskyt klišovitých, infantilních a místy dokonce telenovelových prvků to příliš neovlivnilo.. hrozně mě celou dobu iritovalo, jak je základním kamenem děje jakási "typická americká rodinka", jak jsou zde dinosauři čistě pro "cool" efekt a jak to celé ve výsledku působí hrozně uměle a vykonstruovaně.. samotné finále pak mělo rozhodně něco do sebe a jeho závěr správně navnadil na případnou další sérii, přesto je ale fakt, že mi je vlastně jedno, jestli další série vznikne nebo ne, jasným důkazem toho, že je něco špatně.. míra propracovanosti (děje i charakterů), gradace, vcítění se do postav, vtáhnutí diváka do děje a těšení se na další díl (potažmo sérii) se například s takovými Ztracenými absolutně nedá srovnávat a nezachrání to ani fakt, že Terra Nova jako celek působí velmi sympaticky a pohodově - zkrátka jako taková rodinná podívaná, což mi ale k žánru "sci-fi s dinosaurama" prostě nesedí.. do druhé série (pokud vznikne) by si tvůrci měli ujasnit, jaký žánr vlastně chtějí divákům servírovat.. ()

• V říjnu 2010 bylo oznámeno, že se rozpočet pilotní epizody přehoupl přes deset milionů amerických dolarů. Nakonec se však cena za úvodní dvojdíl vyšplhala k 16 milionům, přičemž se nani podílel štáb čítající 300 lidí. (LEGACY)
  • Název seriálu Terra Nova lze přeložit jako „nová země“. (LEGACY)
  • Jeden z tvůrců Brannon Braga prohlásil, že seriál by měl být řešen podobným stylem, jako seriál Ztraceni. Prý budou postavy vzpomínat na život před cestou do minulosti. (Pod)

Seriálové popravy a znovuzrození

Seriálové popravy a znovuzrození

23.12.2011

Spielbergova Terra Nova odložena

Spielbergova Terra Nova odložena

14.03.2011

Na „televizní Jurský park“, nebo lépe řečeno „prehistorický Avatar“ si budeme muset počkat déle, než se myslelo. Ještě superbowlový TV spot nám tvrdil, že pilotní film Spielbergem produkovaného… (více)