Armadillo (festivalový název)

Dokumentární

Dánsko, 2010, 100 min

Janus Metz

Sara Stockmann

Toto som rozhodne nečakal! Už prvá scénka na letisku, ked sa lúčia chlapíci so svojimi rodinami. Tie matky, fotrovia, frajerky... Zovrelo mi to srdce a tlačilo normálne slzy do očí i napriek tomu, že tí ľudia mi boli cudzí a mohol som ich mať akurát tak v prdeli! Pri prvej prestrelke a nočnej akcii som ani nedýchal a keby som mal zarazený papier medzi dvoma polkami, ťažko by ste ho vytiahli z tade! Na druhej strane som aj vymäkkol, ked tam ukázali tých dvoch dedov, ako rozprávajú o tom, o čo všetko prišli. No a lahôdka v priekope.... no, bude to dosť nerozdýchateľná záležitosť pre niekoho. Ja som si vždy myslel, že ked sa vrátia živí, že tam hovno robia a len gule váľajú. Teraz mám úplne iné pocity a hlavne rešpekt pred chlapmi ktorí tam boli a stále sú! P.S. Musím to doporučiť kámoške, ktorá tam má teraz frajera, nech ju jebne ! :))(19.2.2011)

Naprostá fantazie! Armadillo je svým způsobem naprosto perfektní film, i když se tu považuje za dokument. Já jsem totiž čekal všecko možný a především jsem tušil, že hlavní kamera si zahraje pokra o to, která akční scéna se bude víc klepat, abych z toho jako divák měl větší hovno, a ono kuloví. Režisér to natočil s citem, natočil to naprosto přirozeně a já na ty dánský vojáky koukal s naprostým nadhledem, který jsem v žádném případě nečekal. Armadillo je prostě nářez. Představí Vám válku opět z jiného úhlu v rámci jiné země, která se zapojila do protiiráckého tažení a především Vám ukáže obyčejné lidi, obyčejné arabské pastevce, obyčejné elektrikáře co mají v Dánsku rodinu a především obyčejné city, se kterými se tu každý z nás setkává každý den. Ta tuna myšlenek Vás zaručeně rozlomí vejpůl. Výborný nápad ještě líp natočený. Překvapilo mě to, hodně. Dokonce jsem nedokázal zpustit oči aniž bych se bál, že se mi kolikrát rozkočí nad zblázněnou kamerou. Prostě to samotný režisér dokázal. Dokázal natočit autentické záběry tak, abych si myslel, že tam s nima jsem a přesto jsem z toho měl kulturnější zážitek než dědek s babkou na koncertu Evy a Vaška.(19.12.2010)

Podobné jako: "Brothers at War | Restrepo | Sniper: Inside The Crosshairs". Příběh těchto dokumentů je většinou stejný. Koaliční vojáci zabijí pár civilistů nebo zvířat. Zničí majetek domorodců. Žijí v ohromném strachu ze smrti nebo zmrzačení. Pak je několik vojáků zraněno nebo zabito nástražnými zařízeními. Celé toto se opakuje stále dokola. Umírají lidé a stojí to miliony dolarů. Destruuje se bohatství a pokrok. Jednoho dne odejdou a oni si tam budou stále uřezávat hlavy a znásilňovat ženy. Jestli jejich přítomnost tam má nějaký smysl tak mi dejte vědět. Já opravdu nevím Jinak se jedná o solidní dokument. V rámci "žánru" dobře zvládnutý a nám možná trochu bližší v Dánském podání.(10.9.2011)

Válka je opravdu drsný svět drsných chlapů ... "Kolikrát jsi do nich střelil ? Vždyť jsou na kusy ! ..... Nezasloužili jsi smrt nebo co ? ." Když srovnám Dánsky Amadillo a Americký Restrepo tak Armadillo je mnohem záživnější a lepe podaný než ty slavné zářivé hvězdy a pruhy ... chtěl jsem dát 3* ale nemůžu protože ten kameraman je opravdu borec ! Uprostřed boje leží v zákopu a natáčí vojáky pod plnou nepřátelskou palbou to zaslouží respekt a jednoho zlatého bludišťáka ...(31.8.2012)

• SallyZen

Jakožto odpůrce těhle věcí jako války apod. absolutně nezáživné a občas i iritující. Jako samotný dokument to není špatné, ale když já tohle nemusím. A ten kdo by chtěl vědět - proč se teda na to koukám? Tak můžu jen říct, že je to něco nového. Jiný pohled na válku než mám já, ale tady mě to nechytlo. 40%(30.11.2011)

• - Hudba: Český národní symfonický orchestr (Marty20)

• - V porno scénke, ktorú sledujú vojaci na základni, si zahrali Nikki Benz, Lichelle Marie a Justin Magnum. (MikaelSVK)