Armadillo (festivalový název)

Dokumentární

Dánsko, 2010, 100 min

Janus Metz

Sara Stockmann

Súhlasím s Malarkeym. Je to dokument, ale zhruba od polovice je tak adrenalínový, že skôr pripomína vojnový film. Sledujeme cestu niekoľkých Dánskych vojakov, ktorý prvýkrát okúsia misiu v Afganistane. Ich cesta začína rozhovormi s rodinami, oni ich rozhodnutie samozrejme nechápu. Chlapi očakávajú dobrodružstvo a nemalou motiváciou sú iste i peniaze. Režisér s nimi musel byť na misii asi celých 6 mesiacov. Určite sa tam natočila hromada materiálu, takže bolo z čoho vyberať. Vznikol tak výborný dokument z reálneho prostredia, kde letia vzduchom skutočné guľky. Roztrasená kamera nevadí, kameramanovi od strachu určite nevošiel do zadku ani zastrúhaný vlas a v pohode si na to zvyknete. Vrcholom je vydarený útok na 4 člennú skupinu Talibancov, ktorých na kusy roztrhá ručný granát. Ten masaker je tam nasnímaný, vrátene toho, čo to schytal najviac(úplne na sračky). Okolo tejto úspešnej akcie sa točí aj celý záver dokumentu. Severania ma už neprekvapujú. Na čo siahnu, to premenia vo "filmové zlato". Ako dokument si zaslúži plný počet. 100%.(5.10.2013)

Moderní dokument se vším všudy, který vás přenese z pohodlí domova do afghánských polí, kde se stanete součástí skutečné vojenské patroly. Od obligátního loučení, přes počáteční nudné výjezdy až po strhující závěrečný souboj s Talibanci se jedná o bezprostřední záběry ze života současného vojáka. Pokud se někdo v souvislosti s Afghánistánem ptá, co tam ti naši vojáci vlastně dělají, tak mu vřele doporučuji tento snímek - určitě mu dá lepší představu o tom, co vojáci na zahraniční misi dělají, co si myslí a jak ve vyhrocených situacích jednají. Takovou autentičnost vám zkrátka TV zpravodajství nemá šanci nabídnout...(10.2.2011)

45th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2010 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů (Armadillo / ARMADILLO / Armadillo) - Dokumenty to je to co nikdy vyhledávat nebudu a pokud si nějaké vyberu doufám, že se povedou jako tento. Možná se mi to líbilo i proto, že to ani moc dokumentárně nevypadá, je to spíše takový polofilm (než-li dokument)... - 9. 7. 2010 - kino Drahomíra - Karlovy Vary - 85%(13.7.2011)

Myslím si, že to bolo trocha nezáživné. Patroly kedy sa nič nedialo ma bavili viac ako tie prestrelky, pri ktorých som nevidel kto odkiaľ strieľa. Tá neprehľadnosť vo mne dobrý pocit nezanechala. Ale našli sa aj dobré scény, hlavne tá s tým pohľadom postreleného vojaka. Tiež oceňujem režisérovu odvahu.(4.2.2014)

Armadillo se často pohybuje na hraně "dokumentárnosti" a připomíná svými postupy spíše narativní filmy, kde se veškerý natočený materiál uzpůsobuje režisérově vizi (která nutně nemusí korespondovat s realitou). Upozorňuje na to prolog, epilog i zvolená vizuální stránka a doprovodná hudba. U některých scén je jasné, že musely prostě být inscenované či zpětně vykonstruované až ve střižně (například časté střihy záběr-protizáběr nemohl v reálu jediný kameraman natočit). To samozřejmě nemusí nutně vadit při natáčení subjektivního uměleckého dokumentu, ale v tomto případě to působí příliš nepatřičně a zbytečně manipulovativně - přičemž to vlastně rozmělňuje samotné téma filmu. Obzvlášť v kontextu perfektního letošního dokumentu Restrepo, vynikne jeho omezenost. Restrepo nabízí přesah a mimo vykreslení vojenského života na bitevním poli navíc dokáže zachytit situaci v Afghánistánu obecně, věnovat se např. i jeho obyvatelstvu a problému komunikace mezi zdejšími obyvateli a armádními příslušníky. Armadillo sází spíše na emocionální efekt, než na rozšíření divákova obzoru o novou perspektivu či zajímavé informace.(15.12.2010)

• - V porno scénke, ktorú sledujú vojaci na základni, si zahrali Nikki Benz, Lichelle Marie a Justin Magnum. (MikaelSVK)

• - Hudba: Český národní symfonický orchestr (Marty20)