Armadillo (festivalový název)

Dokumentární

Dánsko, 2010, 100 min

Janus Metz

Sara Stockmann

Moderní dokument se vším všudy, který vás přenese z pohodlí domova do afghánských polí, kde se stanete součástí skutečné vojenské patroly. Od obligátního loučení, přes počáteční nudné výjezdy až po strhující závěrečný souboj s Talibanci se jedná o bezprostřední záběry ze života současného vojáka. Pokud se někdo v souvislosti s Afghánistánem ptá, co tam ti naši vojáci vlastně dělají, tak mu vřele doporučuji tento snímek - určitě mu dá lepší představu o tom, co vojáci na zahraniční misi dělají, co si myslí a jak ve vyhrocených situacích jednají. Takovou autentičnost vám zkrátka TV zpravodajství nemá šanci nabídnout...(10.2.2011)

• SallyZen

Jakožto odpůrce těhle věcí jako války apod. absolutně nezáživné a občas i iritující. Jako samotný dokument to není špatné, ale když já tohle nemusím. A ten kdo by chtěl vědět - proč se teda na to koukám? Tak můžu jen říct, že je to něco nového. Jiný pohled na válku než mám já, ale tady mě to nechytlo. 40%(30.11.2011)

Toto som rozhodne nečakal! Už prvá scénka na letisku, ked sa lúčia chlapíci so svojimi rodinami. Tie matky, fotrovia, frajerky... Zovrelo mi to srdce a tlačilo normálne slzy do očí i napriek tomu, že tí ľudia mi boli cudzí a mohol som ich mať akurát tak v prdeli! Pri prvej prestrelke a nočnej akcii som ani nedýchal a keby som mal zarazený papier medzi dvoma polkami, ťažko by ste ho vytiahli z tade! Na druhej strane som aj vymäkkol, ked tam ukázali tých dvoch dedov, ako rozprávajú o tom, o čo všetko prišli. No a lahôdka v priekope.... no, bude to dosť nerozdýchateľná záležitosť pre niekoho. Ja som si vždy myslel, že ked sa vrátia živí, že tam hovno robia a len gule váľajú. Teraz mám úplne iné pocity a hlavne rešpekt pred chlapmi ktorí tam boli a stále sú! P.S. Musím to doporučiť kámoške, ktorá tam má teraz frajera, nech ju jebne ! :))(19.2.2011)

Hodně slabé tři hvězdy. Příběh mne nezasáhl, nevtáhl mě do děje. Záběry nejsou moc zajímavé, stejně jako kamera a vyprávění. K tomu navíc celkem otravní dánština, která se nedá moc dlouho poslouchat. Čekal jsem, že to bude stejné, případně ještě lepší než Restrepo, avšak tomu tento snímek nesahá ani po kotníky (teda za mě).(31.10.2013)

Neotesaný pohled do života mladých vojáků na šestiměsíční misi v jižním Afghánistánu. Velice úderně popisuje dlouhou nudu a rutinu, ze které vás zpět do kruté reality sem tam vytrhne nějaké drama. Syrové zpracování vás drží na místě, mezi vojáky, velice osobním/dokumentárním stylem. Velice zajímavý dokument, na kterém mi vadilo jen to, že jsem nikdy neměl takový přehled, jaký bych chtěl mít, abych si mohl dobře dělat svůj úsudek. A to přehled kdo je kdo, kde se co děje, orientaci na bojišti a podobně. Nevím, jestli to bylo jako záměr, přiblížit zkušenost pocitu ztraceného vojáka v cizí zemi, nebo jen takový styl, co zvyšuje dramatičnost, ale já osobně mám raději trošku přehled. kAždopádně, pokud vás bere moderní válka, válečné dokumenty, vojenské (dánské) jednotky pod tlakem guerillové války Talibanu, tak Armadillo nemůžete vynechat.(16.9.2012)

• - Hudba: Český národní symfonický orchestr (Marty20)

• - V porno scénke, ktorú sledujú vojaci na základni, si zahrali Nikki Benz, Lichelle Marie a Justin Magnum. (MikaelSVK)