Albánec (festivalový název)

Shqiptar

(Albánie)

The Albanian

Německo / Albánie, 2010, 105 min

Trochu naivní příběh zaslepeného mladíka, který pro lásku hodlá obětovat více, než si sám vůbec kdy představoval. Ve filmu je zobrazena i kritika německé společnosti a chování obyvatel k přistěhovalcům. (7/10) [MFFKV 2010](12.7.2010)

Velice silný příběh.(30.12.2010)

• bassator

45th KVIFF 2010 - EAST OF THE WEST - FILMS IN COMPETITION - Na Východ od Západu - Soutěžní sekce (Der Albaner / THE ALBANIAN / Albánec)(14.7.2011)

• Marigold

Na koprodukční drama „Albánec“ mě táhl především fakt, že svou zápletkou připomene Kusturicovu cikánskou epopej „Dům k pověšení“. I zde se hrdina žene za vidinou peněz na svatbu na západ, aby ve zkaženém podsvětí přišel o iluze i sebe samotného. Jediný, zato zásadní problém filmu Albánec je, že hlavní postava je psychologický paskvil a amorální dobytek, jehož pohnutky režisér omlouvá laciným kýčem o lásce a panenské přírodě. Záměr vrátit Albánii na mapu Evropy, který režisér deklaroval před projekcí, se tak povedl vskutku kuriózním způsobem. Albánci vyhlížejí jako banda mamonářů, kteří se ve vidině vlastního štěstí neštítí vraždy a obchodu s lidmi. To zřejmě nebyl záměr... [MFF KV 2010](12.7.2010)

Silné a přímočaré drama o současné sociální problematice a neúprosných zákonech tradičního patriarchální společnosti. Nik Xhelilaj je vynikající v roli morálně čistého mladého muže, který postupně ztrácí veškeré etické hranice, aby vysvobodil sebe a snoubenku ze života ve neúnosných společenských podmínkách vesnické komunity. Překvapivě působivý režisérský debut je syrovou reflexí problematiky gastarbaiterů i antickou tragedií o vzpouře proti společenským pravidlům a osudu.(15.11.2013)