Můj týden s Marilyn

My Week with Marilyn

Môj týždeň s Marilyn

Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2011, 95 min

Film nebol zly, ale dalo by sa z jej zivota vycerpat omnoho viac a takto mi to prislo, ako mala kratka epizoda z jej zivota. Keby tam nehrali znami herci, prislo by mi to, ako maly televizny film, avsak hlavne kvoli nim som chcel tento film vidiet a taktiez aj kvoli dvom hereckym nominaciam na Oscara skvelej Michelle Williams a Kennetha Branagha. V konkurencii vsak zvitazili za herecku Meryl Streep za film ZELEZNA LADY (2011) a Branaghovi vyfukol Oscara Christopher Plummer za film ZACATKY (2011). _________ Michelle Williams - (Marilyn Monroe) +++ Eddie Redmayne - (Colin Clark) +++ Kenneth Branagh - (Sir Laurence Olivier) +++ Pip Torrens - (Sir Kenneth Clark) +++ Dougray Scott - (Arthur Miller) +++ Dominic Cooper - (Milton Greene) +++ Judi Dench - (Dame Sybil Thorndike) +++ Emma Watson - (Lucy) +++ +++ Julia Ormond - (Vivien Leigh) +++ Derek Jacobi - (Sir Owen Morshead) +++ Produkcia: Bob a Harvey Weinstein, Simon Curtis +++(14.2.2013)

Pôvodne som chcela v úlohe slávnej Marilyn Monroe vidieť Scarlett Johansson, ktorá sa jej vizuálne viac podobná a disponuje tým nezameniteľným koketným šarmom, no napriek tomu ju Michelle Williams stvárnila priam famózne - celkom presne si osvojila Marilynin pôvab, zvodnosť a vzrušujúce gestá. Okrem toho ma vždy zaujímali filmy zo zákulisia a natáčania a sledovať rovnako excelentného Branagha v úlohe cholerického Laurenca Oliviera bolo neskonale perfektným zážitkom.(8.8.2012)

Jsou to ale LEPŠÍ tři hvězdy. Film dobře podchycuje s jakými démony se musela hvězda padesátých a šedesátých let potýkat a že to se s ní nikdo neměla lehké, zvláště ona sama. Snímek popisuje, jak rozháraná a nestálá osobnost Marilyn byla. Vše se odehrává během dvou týdnů natáčení a sledujeme klasickou zápletku, kterak se naivní klučina po uši zamiloval do bohyně, a pak zjistil, že ona bohyně je jen zraněným člověkem s božskou aurou. Michelle Williams se snaží a je výborná, ale typově se na Marilyn naprosto nehodí. Ostatní herci dobří, až na Judi Dench, která byla skvostná a bylo radost se na ni dívat. Vůbec by mi nevadil film, ve kterém by byla hlavní postavou její Dame Sybil Thorndike. Více Judi Dench a Julie Ormond, pro které ve filmu bohužel nebyl dostatek prostoru.(26.3.2012)

Možná interpretace celovečerního debutu Simona Curtise se štěpí do dvou větví, jednak lze ve filmu spatřit reflexi onoho příslovečného Kunderovského hledání nesmrtelnosti, jak se o ní přesvědčil už autor předlohy, kterému pouhý náznak milostného románku s MM zajistil místo na Panteonu nesmrtelných, s čímž je spojena i interpretační větev druhá, tedy tázání se po smyslu a hodnotách našeho konání a světa a společnosti obecně. Marilyn Monroe představuje všechno to povrchní, krásné, mladé, pomíjivé, což paradoxně v případě hollywoodské hvězdy zakonzervované v časoprostoru pouhého krátkého výseku jejího života znamená absolutní, ikonickou a nesmrtelnou slávu. Ikona MM se stala nesmrtelnou, skutečná Norma Jeane Mortenseová byla zapomenuta. ,,Když jdu spát, mám na sobě jen Channel No.5" Slzy na její tváři už se do slavného výroku logicky jaksi nedostaly...(28.2.2012)

Rozmazlená, ale vždy dokonalá Marilyn, ambiciózní asistent režie, co z ní jde do kolen, tvrdý a rozhodný režisér se slabostí pro onu krásnou herečku, jeho stárnoucí žárlivá manželka, lehce suchý Arthur Miller, bláznivá učitelka herectví, tisíce vztahů mezi nimi, historky z natáčení a hlavně sladká love story mezi prvními dvěma charaktery. Ano, tento režisérův záměr zní opravdu krásně, bohužel se mu nevyvedl tak, jak nejspíš zamýšlel. Jakákoliv dějová linie se absolutně vytratila, charaktery osob zapadají, Marilyn rozhodně není nijak omračujícně zářící hvězda a z milionů ohromujících dějových linek a lidských vztahů, které se režisér pokoušel do snímku nacpat, se k divákovi dostane jen pár. A tak tu máme opět jen další snímek s obrovským potenciálem, ale naprosto průměrným výsledkem...(24.6.2012)

• - Emma Watson a Zoë Wanamaker či Kenneth Branagh spolupracovali už na filmovej sérii Harry Potter. S prvou menovanou v časti Kameň mudrcov (2001) a Branaghom na snímke Tajomná komnata (2002). (oleg121)

• - S nabídkou ztvárnit postavu Vivien Leigh byla oslovena Cathrine Zeta-Jones, avšak odmítla, protože si přála trávit čas se svým nemocným manželem. (oje)

• - Když hrál Derek Jacobi v divadelní hře „The Critic and Oedipus“ roli, která Oliviera proslavila, dostal od Oliviera v den premiéry telegram se slovy „Ty drzý zmetku.“. Na dotaz, co by si Laurence Olivier pomyslel o ztvárnění své osoby, Kenneth Branagh odpověděl: "Myslím, že bych byl velmi šťastný, pokud bych dostal jen 'drzého zmetka.“ (StarsFan)