Můj týden s Marilyn

My Week with Marilyn

Môj týždeň s Marilyn

Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2011, 95 min

Od první do poslední minuty jsem byl nadšen, ve sladkém opojení. S Marilyn Monroe jsem pár filmů viděl a naprosto chápu, že z ní v její době byli muži, ale i ženy, naprosto paf. Elegantní, krásná s kouzelným úsměvem a velkým talentem. Bohužel, přišla mi v tomto filmu i trpící depresemi a pocity sklíčenosti. Jak řekla: "Lidé mě vidí jen jako Marilyn Monroe, ale když zjistí že taková nejsem, utečou.". Což je podle mě ten pravý důvod. Skládám poklonu Michelle Williams za její stvárnění Marilyn. Byla naprostá nádhera na ní koukat a díky ní ten film má v sobě něco, co se těžko popisuje. Je natočen s lehkostí, ale přitom s důrazem na jeho vážné stránky. My Week with Marilyn má pro mě v sobě něco nepopsatelně kouzelného, díky čemuž nemohu jinak, než za plný počet a s krásnými vzpomínkami na tento snímek.(30.3.2013)

Óóó krásná Marilyn! Film jako takový mě zklamal, čekala jsem mnohem víc ze života Marilyn, když už se vůbec něco takového začalo točit, to že sme dostali týden depresí a nafoukané celebrity mě celkem mrzí. Co se musí uznat je výkon Michelle Williams, protože i přes to, jaké musela ztvárnit chování, to zahrála bravurně a naprosto bezprostředně a přirozeně, hrozně jí role sedla a fakt jí to moc slušelo. Otázkou je, proč se ten děj tak táhl a nic moc nového či zajímavého sme se nedozvěděli, než že hvězda si vedla život takovým způsobem, že chápu proč chodila pořád pozdě. Rozhodně bod za herečku, nadaného Eddieho Redmayna a vůbec za nápad tohle ztvárnit.(24.4.2013)

Filmoch o Marilyn Monroe bolo do tejto doby niekoľko a každý sa snažil ukázať smutnú existenciu jednej z najväčších filmových ikon všetkých čias. Môj týždeň s Marilyn je ale skôr príbehom o prvej nenaplnenej láske. Hlavný hrdina Colin je chlapec túžiaci vkročiť do sveta filmu a jeho sebadôvera a tiež fakt že jeho otec sa pozná s pánom Olivierom mu zabezpečia miesto tretieho pomocného režiséra pri nakrúcaní filmu Princ a Tanečnica. Romantická línia je bohužiaľ asi najväčším sklamaním celého filmu. Vzájomný vzťah Marilyn a Colina mi prišiel skôr povrchný. Ak uvážime že Clarkove memoáre mu zaistili celosvetové renomé, tak vzťah vykreslený vo filme nedostáva taký priestor ani takú silu aby sme sa skutočne mohli do Clarkovej kože vcítiť. Na druhú stranu jeho vzťah s Vivien Leigh, Olivierom a ostatnými hercami a nehercami je vykreslený perfektne. Najviac ma potešila úloha Judi Dench a samozrejme Branagh, ktorý znova podal jeden z nadpriemerných výkonov. Jeho posledný rozhovor s Colinom pri projektore je dojímavý a zakončuje film podstatne krajšie ako posledné zbohom s Marilyn. Michelle Williams je vo svojej úlohe presvedčivá, ale anglickej hereckej elite sa bohužiaľ rovnať nemôže. Emma Watson v úlohe kostymérky Lucy je už potom príjemným spestrením. Priemerný film na ktorý sa ale veľmi dobre pozerá.(22.8.2012)

Po zhlédnutí tohoto filmu, už vím, proč se filmaři zdráhali takovou dobu natočit snímek o jednom z největších sex symbolů minulého století s iniciály MM. Poznat tak komplikovanou osobnost, jakou božská Marilyn Monroe bezpochyby byla, za pouhý týden prostě nelze, a už vůbec ne za 90. minut času věnovanému tomuto filmu. Stejně tak není snadné najít herečku, která by jí byla dokonale podobná a disponovala tak nezaměnitelně fotogenickou tváří, jakou měla ona. Michelle Williams, která ji ztvárnila tohle všechno neměla, ale bylo od ní velmi odvážné, že do toho nakonec vůbec šla. A tak tady máme MM zbavenou jejího pověstného dráždivého sex appealu a ikonické jiskry, ale naopak MM schopně vystiženou v jejích gestech, intonaci hlasu a pohybech. Nutno však podotknout, že při záběrech zdálky to bylo mnohem lepší, co se fyzické podoby s jednou z nejslavnějších blondýnek týče. Ale pozor, při sledování filmu málem padl můj mýtus o blbých, naivních a jednoduchých blondýnách. Svůj předobraz zřejmě našli právě v Marilyn, která tady vlivem strohého scénáře tak opravdu působila. Ten ji zachycuje v roce 1956, kdy byla na vrcholu své kariéry a přijíždí na britský venkov natáčet svůj film Princ a tanečnice, který je tady ještě veden pod pracovním názvem. Při natáčení se setkává s tehdy proslulým sirem Laurencem Olivierem a také s mladým asistentem produkce Colinem Clarkem, se kterým prožije letmé vzplanutí citů, a o kterém právě Colin sepsal svůj deník, z kterého tento film čerpal. Marylin v té době byla potřetí vdaná, neštastná, bez antidepresiv nedokázala vůbec fungovat, a tak u mladíka, i přes mírný věkový rozdíl a především rozdílné sociální postavení, nalezla pochopení a uvědomila si, že on by jí byl schopen milovat jako obyčejnou ženu, a nikoliv jako slavnou celebritu. A tady vzniká zádrhel v celém pojetí filmu. Nevím totiž, čím chce být, a jak MM prezentovat. Marylin je chvílemi veselá a pak zase smutná, aniž bychom blíže znali příčiny jejich stavů, a většinu jsem si musel domýšlet. V tomhle film nebyl ani trochu vstřícný. Aby to nevypadalo tak unyle, je Marylin obletována fanoušky, to když mimo natáčení projde ulicí, ale štáb ji zrovna v oblibě neměl, pro její nedochvilnost, psychické stavy a mizerné herecké schopnosti a natáčet s ní bylo pro ně peklem, snad až na výjimky, jakou tvořil Colin. Bylo pochopitelné, že jako velká hvězda byla v hledáčku ostatních, a tak scéna, kdy se jde koupat s Colinem do rybníka, působila asi nejautentičtěji, nejintimněji a nejnitěrněji, protože jsem spolu s postavami prožíval skutečnou obavu z odhalení jejich milostného vzplanutí a ostych políbit se, i přes vzájemnou přitažlivost. Takových podobných scén tady moc nebylo, ale tahle byla opravdu dojemná a Marilyn jsem vnímal poprvé jako zranitelnou osobnost. S psychologií ústřední postavy si film neuměl anebo nebyl schopen si poradit a dostatečně se do ní vpravit. A tím vznikl podstatný neduh celého filmu, který není až tak dramatický, jak by mohl být. A navíc se z něj nedozvíme nic navíc, co by o božské blondýnce nebylo všeobecně známo. Že to byl uzlíček nervů, co se na veřejnosti snažil působit sebevědomě a důstojně, je přece známá věc, a v tomhle případě to chtělo nějaký posun. Je na škodu, že některé scény působí dost uměle, stroze a neživotně. Taky vím, že film nadhodnocuji, ale chtěl jsem vidět film o ní a nedá se napsat, že by mě nebavil, ale jak se mluvilo a psalo o něm v superlativech, je vážně přehnané. Je to film, který dokonale evokuje atmosféru padesátých let výpravou a kostýmy, chybí mu ráz a a přidaná hodnota, kterou ale většinou životopisné filmy postrádají, a tenhle je přece jen maličko výjimečný, oproti ostatním. Je v něm snaživě ztvárněná MM, a kdo by si nepřál být milován ženou, která má ve svých iniciálech alespon jedno M. Já tedy ano. 60%(18.3.2012)

Začátek je skvělý, ale nikam nesměřuje. Druhá polovina už je pak jen nekonečné opakování stejných frází. A nejvíc mě mrzí, že snímek vlastně Marilyn samotnou jinak nepředstaví, zůstane stejnou enigmou od začátku do konce. Za těch sto minut jsem se o ní dozvěděl to samé jako z článku v Rytmu života. A na cokoliv jiného je to moc povrchní.(14.2.2012)

• - Natáčení probíhalo ve Velké Británii, konkrétně v Londýně, na letišti Heathrow, v Saltwood Castle, v Eton College nebo na zámku Windsor. (DivX)

• - Aby se Branagh více podobal Olivierovi, trávil každý natáčecí den dvě hodiny v maskérně, kde mu připevňovali umělou bradu i se spodním rtem. Později žertoval, že bylo příjemné zjistit, jaký je to pocit mít rty. (StarsFan)

• - Michelle Williams získala za roli v tomto snímku Zlatý globus v kategorii nejlepší herečka v komedii nebo muzikálu. (Terva)