Komentáře uživatelů k filmu (11)

 • Morholt
  ****

  Tyhle příběhy jsou vždycky nervydrásající a tady je to znásobené tím, že jde převážně o děti. Jinak je to podle klasického schématu, kdy Židé organizovaně nastupují do transportů s tím, že jedou na nucené práce, aby vzápětí jeden z předáků zjistil, že vlaky míří úplně někam jinam. A začne boj o život i životy. Ale i když jsem něco podobného viděl x krát a ještě asi x krát uvidím, tak mnou ne úplně probádané prostředí okupovaného Nizozemí tomu dalo úplně jiný rozměr. Seděli mi herci a vedle pro mě neznámého a výborného Spitzenbergera podal tradičně kvalitní výkon i Markovics. No a teď konečně něco o Wallenbergovi. 80%(9.4.2018)

 • Malarkey
  ****

  Nizozemsko mě již několikrát přesvědčilo o tom, že v jejich zemi se za druhé světové války také odehrávala obrovská množství silných a emotivních příběhů, které stojí za to odvyprávět. Člověk si pak uvědomí, že za druhé světové války neexistoval jenom Angličan Winton nebo Němec Schindler, ale že se mezi ně může zařadit například i Nizozemec Süskind, který se také podílel na záchraně dětí před osudem války. Film se musí maximálně vnímat, je třeba sledovat každý moment. Plný počet bohužel nemůžu dát, protože jsem se v některých bodech docela ztrácel. Přemýšlel jsem, jestli to byla chyba má historickou neznalostí nebo chyba tvůrců složitějším odvyprávění příběhu a popsání tehdejší doby. Těžko říct, nicméně poselství filmu bylo jasné a to jsem si ujít nenechal. Velkým plusem tohoto filmu je ještě i to, že film nenahlíží na lidi jako na Němce (ti zlí) a zbytek (ti hodní), ale jako na lidi, kteří mají emoce a je na nich znát, že někdy hodně těžká rozhodnutí není jednoduché vyřknout. Každopádně klobouk dolů kanálu Cinemax, který mi umožnil tento film vidět.(5.7.2013)

 • Enšpígl
  ****

  Ano, válka musela nabídnout xy drsných příběhů plných velké statečnosti obyčejných lidí a tohle je jeden z nich. Nejvíc mě fascinovala ta morální složka filmu, tedy práce v Židovský radě, protože to samo o sobě by vydalo film. Samozřemě je to civilní příběh z válečné doby, takže o napínavé a emotivně vypjaté scény zde není nouze. Jediný s čím mám trošku problém je špatně podaná pointa příběhu, protože jsem absolutně nechápal, když mizí tolik dětí, jaktože si toho náckové nevšimli, když o všem měli evidenci a na vše měli kontroly. Moh bych hodit vinu na sebe, že mě třeba něco uteklo, ale tentokrát jsem film sledoval opravdu velmi pozorně a na některý mé otázky, mě film nedal odpověď ač měl. Co naopak musím ocenit je snaha ukázat vysokého nacistickýho důstojníka i jinak, než jen jako nemyslící bytost bezcitně plnící rozkazy i když samozřejmě žádný sympatie nehrozej, ale tenhel přístup je mě prostě bližší. Je to tak na hraně mezi 3 -4*, ale protože jsem známý dobračisko a taky jsem rád, že Cinemax dává filmovou Evropu, vylezu s hvězdama směrem nahoru.(1.7.2013)

 • Fr
  ****

  ,,BĚHEM SVÉ ROČNÍ ČINNOSTI V HOLANDSKÉM DIVADLE, POMOHL WALTR SÜSKIND ZACHRÁNIT ZHRUBA TISÍC LIDÍ...“ /// Holanďany válečný témata bavěj (např.). Tentokrát tady máme Židy, deportace, práci pro Němce a hrdinství, který není vidět. A když veškerá odpovědnost leží na jednom člověku... Ta první hoďka je taková… prostě všechno už tady bylo. Naštěstí ta druhá je víc psychologická, páč bojovat za záchranu alespoň několika jedinců národa vodsouzenýho k vyhlazení (NEJSI BŮH! ANI MESIÁŠ!) sebou přináší nejen skutečnej (jako vopravdovskej) příběh, ale hlavně emoce. A i když můžeme polemizovat vo tom, co ještě je hrdinství a co už rouhání proti vyšší moci, jedná se o film plnej osobní statečnosti a touhy odjet do koncentráku společně. Fakt škoda tý první hoďky…, pak by ty 4* byly bez zbytečnejch keců. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) warchild.org. 3.) Se starou řešíme dilema, jestli si nechat to židovský děcko. 4.) Thx za titule ,, mmacoo“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(20.3.2014)

 • gogo76
  ****

  "Musím sa vrátiť..., kvôli deťom..." Nespomínam si kedy a či vôbec som videl holandský film, no Suskind je na úrovni, investované peniaze sú na ňom vidieť a nemal by sklamať. Poniektorí majú príbehov o Židoch z 2. svetovej vojny už plné zuby, ale takí si k nemu čaj nedajú a určite sa mu vyhnú. Ako záchrancovia tu už boli John Rabe, Oscar Schindler, N. Winton a teraz je tu Suskind. Každý z nich robil čo bolo v ich silách, každý mal iné podmienky aj iné možnosti, no iba Suskind bol Žid. Holanďamnom sa podarilo natočiť solídnu drámu, ktorej chýba snáď iba nejaká výrazne silná scéna, ale nevadí to. Rozložili si to rovnomerne na celý film. 80%.(5.10.2014)

 • Aky
  ****

  Trošku neznámé kulisy válečného Holandska a zvláště pak holandských Židův té době v příběhu pokoušejícím se hledat řešení neřešitelného - zda ve chvílích smrtelného nebezpečí hledat spásu únikem, přizpůsobováním se, anebo zda se vzepřít a v souladu se svědomím riskovat všechno. Tuhle křížovku bez tajenky si ani scénárista ani režisér nijak neulehčují, což ve výsledku přináší opravdu silné drama.(7.7.2013)

 • italka63
  ****

  Smutné, tragické a pravdivé. Židovský ředitel divadla zachránil tisíc lidí aby sám zaplatil daň nejvyšší i se svou ženou a dítětem. Holandské válečné dějiny se konečně trochu zviditelňují. Skvělý Jeroen Spitzenberger a rozhodně film doporučuji.(28.4.2016)

 • Johnny.ARN
  ***

  Holandská dráma o deportovaní Židov. Zase sa našiel jeden, čo sa vzoprel systému. Systém bol ale nemecký, tomu sa len tak nevzopriete. Trošku dlhé, s nudnými pasážami a stratou tempa v druhej polovici. Herecky fajn, kostýmovo a výpravne tiež. Opäť ma to ale emočne absolútne nezasiahlo. Záver sa mi ale páčil. Priamočiary, tvrdý a Herr Záchranca dostal, čo si zaslúžil. Slabšie 3 z 5(16.10.2015)

 • Autogram
  ***

  Príbeh po ďalšie o tom istom, ale zase trochu iný. Rozhodnutie, či sa pridať na nesprávnu stranu a urobiť niečo pre svojich alebo neurobiť nič a nechať sa odviezť, nie je jednoduché a rozhodnutiu nečakane pomôže posteľ. Príbeh je stále viac krutý, Nemci nie sú len duté figúrky, nič príjemné v žiadnom momente pri pohľadoch na deti a ani koniec nepoteší.(29.9.2014)

 • Tomate
  ****

  Ďalší film o tom ako to mali židia ťažké poviete si. Nuž a je to pravda. Bolo to určite ťažké. Jednoznačne sa to snaží hrať na city, aspoň môj dojem hoci najväčšiu emóciu som prežil keď som sa dobre vysral počas filmu, keďže RTVS nemá reklamy. Ale trochu sme odbehli, ďalej sa to snaží rozprávať príbeh ako prekvapivo názov napovedá Waltera Süskinda. Tak čo ma k tomu priviedlo, nuž asi dobrá reklama RTVS, čo sa často nestáva. Kto trochu pozná históriu, tuší čo sa bude diať a ako to skončí. Ale kto nevidel môže byť v napätí, ak si nepozrie wikipédiu. Ćo sa obsadenia týka musím vypichnúť skvelého Karla Markovicsa ktorý hrá dôstojníka SS, Aus der Füntenema podozrivo dobre. Film ktorý je možno silnejší 3* nad priemer, no za výkon vyššie zmieneného sa prikláňam na slabšie 4*.(11.5.2015)

 • brumbrum
  ****

  Ano, dobre to bolo.. Teda desne vlastne, ake svine vedia byt ludia - a zial to nesuvusi s rasou a dobou, ide o ludsku rasu ako taku. Nejde o Zidov ci Nemcov ci Rusov, zial, inak by to bolo riesitelne. Ide o to, ze clovek si moze vybrat zlo alebo dobro, celkom slobodne a pri plnom vedomi. A tak si vybera, obcas hodne zle zial. 4*(20.7.2017)