Gabriele Rossetti se vrací na jih Itálie k poslednímu rozloučení s otcem, bývalým přednostou stanice v městečku nedaleko Bari. Ožívají v něm vzpomínky na dětství, na laskavou a krásnou maminku a veselého strýce, na kamarády, ale také na otcovu prchlivost a výbuchy vzteku, když narážel na nepochopení svých uměleckých ambicí. Ernesto byl přesvědčen, že jeho pravým posláním je být malířem a své lásce k milovaným mistrům a víře ve vlastní talent byl ochoten obětovat cokoli, dokonce i vlastní hrdost – a to mu jeho syn zazlíval, pevně rozhodnut, že nechce být jako on. Teprve teď, po letech, začíná Gabriele díky náhodě a okolnostem Ernesta chápat a uvědomuje si, kdo vlastně jeho otec byl. (MFF Karlovy Vary)

Slarque

Italská domácnost. Režisér se obsadil do ústřední role chlápka, který mi po celou dobu šel na nervy. Proč by s ním zůstávala ženská s vizáží Valerie Golino? Láska? Masochismus? Zajímavější mi přišly osudy jeho malého synka, jenže pak do nich vždycky vtrhl otec a strhnul pozornost na sebe. Film má sice pěknou pointu, ale pro mne přišla příliš pozdě. ()

Snorlax

Svět viděný naivníma dětskýma očima vytváří natolik křehký film, že mu lze odpustit i občasnou rozvláčnost. ()

bassator

45th KVIFF 2010 - OFFICIAL SELECTION - OUT OF COMPETITION - Hlavní program - Mimo soutěž (L' Uomo nero / THE CÉZANNE AFFAIR / Případ Cézanne) ()

Marze

Tři postavy. Otec malý syn a matka, která má ve filmu nejméně prostoru. A jejich rodinný příběh. Film se mi zdá moc dlouhý a plyne si tak nějak nevzrušivou setrvačností. ()