Rostliny - dokážou myslet a vnímat?

(TV film)
  • Francie Almasty, la dernière expédition (více)
Francie, 2009, 53 min (Special Edition: 28 min)

Čo ak pred nami rastliny niečo taja? Čo ak sme sa doteraz mýlili? Podľa prírodovednej klasifikácie jestvuje doslova priepasť medzi živočíšnym a rastlinným svetom. A predsa sa známi biológovia, idúci v stopách Charlesa Darwina, v súčasnosti pokúšajú dokázať, že aj rastliny môžu mať inteligenciu. Skúmajú, či aj rastliny majú schopnosť vnímať a dokonca si tieto vnemy pamätať. Prvé výsledky pokusov naznačujú, že rastliny sa k svojmu okoliu správajú inteligentne. (oficiální text distributora)

Autogram

Rozdiel medzi rastlinou a zvieraťom nemusí byť až taký priepastný, ako sme si zvykli. Dokument nám dáva príklady aj vedecké zdôvodnenia. Napríklad korene rastlín obsahujú molekuly rovnaké, ako obsahujú svaly živočíchov alebo ich nervová sústava. Tak vzniká prirovnanie, že rastliny žijú opačne: Hlavu majú ponorenú v zemi a na obdiv vystavujú svoje pohlavné orgány - kvety. ()

majo25

Informačne bohatý a určite aj zaujímavý témou je tento dokument. Škoda horšej kamery, iba priemernej réžie a tých (nesympatických) strandičiek. Dokonca je v dokumente spomenuté aj Štrbské Pleso a konferencia v SR :) Hodnotenie: 65% ()

whack

Rastliny nemajú mozog, ale majú určitý vnem, dokážu si pamätať a brániť sa. Rastlina reaguje na zranenie vysielaním signálu a následným vylučovaním obranných látok. Keď ten človek, alebo zviera, ktoré zranenie spôsobilo, sa k rastline priblíži nabudúce, veľa druhov rastlín jeho prítomnosť dokáže rozpoznať a začne obranné látky okamžite vylučovať, a začnú to robiť aj okolité rastliny. Ako inak toto popísať, ako že rastliny majú vnem a pamäť, alebo dokonca že dokážu určitým primitívnym spôsobom so sebou komunikovať? Vedci majú doteraz spory, či prvé jednoduché rastliny pred miliónmi rokov neboli vlastne živočíchy. Všetci máme rovnaké korene. Škoda, že v dokumente nespomenuli známe pokusy, pri ktorých niekoľko rastlín vždy rovnakého druhu naraz pestovali, pričom o niektoré sa starali s láskou, dokonca sa im prihovárali, a ostatné ignorovali, iba ich zalievali. Tie, o ktoré sa starali, vyzerali značne krajšie a zdravšie, kým tie ostatné si len tak prežívali. ()

• Jedným z miest natáčania bolo aj vedecké sympózium Rastlinná neurobiológia konané na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách. (Autogram)
  • V dokumente vystupuje aj slovenský botanik František Baluška. (Autogram)