Následky přelidnění (TV film)

Aftermath: Population Overload

Dokumentární

Velká Británie, 2010, 47 min

Po Aftermath: population zero je tu tentokrát population overload, který řeší zdvojnásobení počtu obyvatel planety ze dne na den, což je asi ještě trošku střelenější než zmizení všech obyvatel v population zero. Postupujeme časem od půl roku po přelidnění až do 35 let po přelidnění a řeší se otázky dostatku nebo spíš nedostatku potravin, energie, vody a životního prostoru pro tolik lidí a samozřejmě taky znečištění. Nápady co jsou tu prezentovány jako rok poté by ještě asi tak odpovídaly zmatkování, které by něco jako zdvojnásobení lidstva lusknutím prstu asi vyvolalo, ale pak jsou divákům předkládány nápady a domněnky, které by podle mě přišly už mnohem dřív než 10 let poté a podobně, kdy například v jedné chvíli vypravěč povídá o tom jak by se vyčerpaly tyhle a tyhle nádrže, ale v dalším skoku o pár let dopředu se jakože lidé stěhují k jiným nádržím, které zřejmě do té doby nechávali asi jen tak ladem nebo nevím. Podobných nedomyšlení je tam ještě několik, takže z toho nakonec je jen takový přehled nápadů, co by mohlo být, který ale není ucelený a nevypadá zas tak věrohodně narozdíl od population zero, který pracoval především s výdrží a trvanlivostí člověkem postavených struktur, která se dá, narozdíl od lidského chování v takhle absurdní situaci, předpovídat lépe. Ale nápady to byly zajímavé, takže to nebyla úplně zabitá třičtvrtěhodina :).(26.9.2010)

• Radko

Okrem toho, že dokument je antropocentrický až na pôjd, ako správne spomína užívateľ whack, je to celé vycucané z prstu. Pretože sa vychádza z predpokladu, že sa ľudstvo početne zdvojnásobí od zajtrajšieho dňa. Nasleduje výpočet katastrof od ubúdania pitnej vody, cez nedostatok miesta na bývanie, dramatický úbytok lesov, vyľudňovanie miest, choroby... ...jednoducho koniec sveta s nádejou do budúcnosti, v ktorej môže byť lepšie ak sa počet ľudí radikálne zníži. Takéto vyústenie ide po ruke dirigentom sveta, ktorí systematicky pripravujú určité oblasti sveta na odpis (Afrika, východná Európa, časť arabských krajín), nakoľko zistili, že pracovnú silu v takej mase jednoducho nie je vôbec treba. Okrem tohto nenápadného implantovania myšlienky o potrebe uchovať generáciu vyvolených (s ktorou súznia nielen podobné demagogické dokumenty, ale aj celý rad kníh od filozofie cez beletriu až po vedu), je dokument utópiu nezohľadňujúcou smerovanie ľudstva v toku času. A to môže priniesť ako nečakané riešenia, tak oveľa smutnejší katastrofálny vývoj. Hrané fantazijné fikčné filmy mám rád. Hlúposti tváriace sa ako seriózne pravdy, vychádzajúce z predpokladu "čo by bolo keby" a zároveň slúžiace ideológii neznášam. Aj keď sa zaštítia značkou National Geographic.(24.3.2013)

• Drom

Kdyby kdyby. Kdyby byly v prdeli ryby, můžou se jít v Třeboni oběsit. Je vtipné, že tohle je vedeno jako dokument, ač základem je jakási (asi) kouzelná hůlka, jejímž letmým mávnutím se zdvojnásobila populace planety Země a dala tak tvůrcům možnost přemnožit své zcestné a zavádějící spekulace. Bububu! Jediné, co nechápu, když mohou lusknutím prstů udělat z každého člověka dva, proč nepoužili stejného fantaskního postupu k řešení vyfabulované krizové situace? Komentátor vytrvale, za pomoci výňatků z vymyšleného zpravodajství, straší a varuje, předhazuje scénáře a krize, snaží se vyvolat atmosféru strachu. Haha, ještě dokument o invazi kaktusů do Grónska a jsem připraven na všecha úskalí životní reality. No nic, musím končit, běžím do oblastního klonovacího střediska. Teším se, až budem zítra všichni 2x!(30.1.2014)

• Zeck

Viděl jsem zhruba 20 minut a klepal si na čelo. Je to čisté sci-fi, které nemá s realitou absolutně nic společného. Ano, přelidnění planety patří v současnosti mezi nejžhavější problémy lidstva. Vše má ovšem své ALE. Největší procento nárůstu obyvatel je v rozvojových zemích světa. Netýká se tedy Evropy, netýká se ani severní Ameriky. Jedná se hlavně o Asii a to konkrétně o Indii, která se přelidňuje z toho důvodu, že čím víc dětí si rodiny udělají, tím větší je šance, že se o ně ve stáří postarají. Přitom klasičtí Evropané vymírají, zdejší populaci teď navyšují pouze přistěhovalci. Už teď se zavádí tvrdá přistěhovalecká politika, jak v EU, tak v USA (kde vás za nelegální přechod hranice s klidem oddělají u drátů). Samotní Evropané, ani Američani se nikdy "nerozmnoží" stejně rychle, jako v chudých částech světa. Proto je vrcholně nepravděpodobné, že v USA bude za padesát let 1 miliarda lidí. Všechno se to nakumuluje právě v Africe a Asii a tam to bohužel dopadne krizí, díky které zemře spousta lidí. Voda, jídlo ani místo k žití není nekonečné a pro takové kvantum lidí, které popisuje dokument by stačil pouze o chloupek. JENŽE pokud zde takové množství lidí skutečně bude jednou žít, všechno půjde postupně a třeba infrastruktura a nové výstaby se tomu podřídí, rozhodně nebudou padat budovy, ani mosty. Tento "dokument" staví na tom, že během jedné hodiny vstoupne počet obyvatel planety o polovinu a to je fantasmagorie první kategorie. Proto všechno co v něm zaznělo, je k vytření zadnice, totálně nepoužitelné. Pokud by se tento dokument udělal ve stylu, JAK TO JEDNOU VÁŽNĚ BUDE - postupné navyšování obyvatel, které jednou zaviní krizi poloviny světa, pak bych byl spokojen mnohem více. 12.10. 2010(12.10.2010)

• P/\/EL

Není to špatně udělané - dobře se na to kouká, samozřejmě nedává to příliš smysl, ale třeba dokumenty typu Svět po lidech mě bavily, je třeba je brát s rezervou, Svět po lidech byl tedy mnohem zajímavější a člověk se dozvěděl spoustu zajmavých věcí o materiálech, ze kterých je svět postaven. Dám si ještě, když se Země přestane otáčet. Na světě je místa poměrně dost, s ornou půdou a s vodou je to horší, to je fakt, počet obyvatel planety nepochybně rapidně poroste a budou z toho problémy, vše se bude ale pozvolně řešit, v půlce 21. století až bude lidí fakt nějakejch 12 miliard nebo kolik, to asi nebude úplně dobré, kdoví, jestli se bude 1. svět držet, myslím, že půlka světa na tom bude blbě, možná hůř než teď a přídou jistě další problémy.(23.3.2013)