Ztracená pevnost křižáků (TV film)

Timewatch: The Crusaders' Lost Fort

Dokumentární

Velká Británie, 2006, 48 min

Celkem zdařilá rekonstrukce dobývání a vůbec stavby křižáckého hradu Jákobův brod. Těší mě, že se do podobného dokumentu vůbec někdo pustil. Přesto mi trošku vadilo, že autoři neuvedli tuto událost do širší perspektivy a možná tu bylo až příliš archeologie, přičemž bych přítomné slečně doporučil, aby se někdy podívala na meč, než začne plácat něco o odtokových kanálcích. Jinak dobytí pevnosti bylo určitě důležitou událostí, ale určitě neznamenalo zásadní obrat v Křižáckých válkách, jak se nás snaží tvůrci přesvědčit. Tím byla až bitva u Hattínu, která mohla dopadnout jinak, kdyby se tehdejší panovník neřídil radou fanatiků. Nicméně i přes výhrady jsem relativně spokojen. 65%(13.12.2013)

Pořad je součástí série "Timewatch". Odkaz na popis seriálu na stránkách BBC History: "Timewatch" episodes. Odkaz na popis dokumentu na stránkách BBC Timewatch: "Timewatch: The Crusaders' Lost Fort".(5.7.2010)

Nu což, kouká se na to pěkně, to jo (ačkoli hran boje křižáků proti saracénům z nějakého důvodu do obrazu hradu naklíčované přes modré plátno si tvůrci odpustit mohly), jenže problém vidím v tom, že nikdo vlastně nic neřekne a někteří lidé vystupující v dokumentu působí poněkud amatérsky, například ženština, která tvrdí, že meče měli kanálky na odtok krve, což je samozřejmě hovadina ne na entou, nýbrž na interdimenzionální kvazi-žet. Na dokument o hradu, pevnosti jako takové, je tam málo informací o pevnosti samé, na dokument o počátcích války Kříže proti Saladinovi je tam zas moc málo faktů z celkového pohledu.(14.10.2013)

Hezký dokument - svižný a nenudící. Klíčová pevnost změnila chod dějin. 80%.(2.1.2011)