IRIS: Spiknutí zla

Iris: The Movie

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Jižní Korea, 2010, 125 min

• majo25

Nezaujímavo spracovaná akčná dráma, ktorá je v niečom zbytočne komplikovaná a v ďaľšom zasa nudná. Technické spracovanie behá neustále medzi telenovelou (hlavne scény v interiéri) a hraním sa na vážny akčný žáner, kde trhané zábery majú akože navodzovať napätie. Herecky slabota, každý tretí herec vyzerá rovnako a ani jeden nemá charizmu, čo je aj príklad všetkých herečiek. Niektoré akčné scény síce spĺňajú aj prísnejšie kritéria, ale je ich málo a hlavne nevyrovnávajú tie slabšie veci. Dramatická stránka je zasa nedotiahnutá až amatérska, čo napr. dokumentuje aj záver. A to zasadenie do Maďarska...k smiechu.(1.2.2017)

Dobrý akčný thriler. Na môj vkus trochu prekonbinované, divák sa v deji ľahko stratí. Ale na to som si už pri ázijskej kinematografii zvykol. Sympaťák hlavný hrdina, pekne dávkovaná akcia, rôzne lokácie. Škoda nepochopiteľne zlej kamery pri bojových scénach a občas zbytočných a príliž natiahnutých romantických scén, ktoré sa snažili navodiť atmosféru, ale len spomalili dobre našliapnutý dej. 3 z 5(6.2.2013)

Korejci nejsou jen severní a jižní, dobří a zlí, ale dokonce se vzájemně mísí, což je jenom dobře. V seriálu pravděpodobně byl čas na to orientovat se v tom, kdo je kdo, za koho kope, kdo to jenom předstírá a podobné špionážní srandičky, ale když se dvacet dílů sestříhá do dvouhodinového filmu, tak je to jen dlouhý trailer, po kterém zůstane v palici hromada otázek. Důvodem je zejména to, že střihač patrně nestíhal termín a vcelku náhodnými střihy film zkrátil na požadovanou délku. Mrtvé postavy tak bez zbytečného vysvětlování znovu vplouvají do děje, agenti bez zřejmého důvodu prchají z jedné strany na druhou a postavy se přemisťují v čase i prostoru, ale hlavní je to, že ve všech těch přestřelkách krásně kvete láska. A ta je pro Korejce důležitější než jaderná nálož v Soulu. Já to samozřejmě chápu, ale moc tomu nerozumím.(30.11.2013)

Pokud se rozhodujete, zda se podívat na seriál IRIS, jděte do toho, a tenhle film si nechte raději na potom. Naopak to totiž pravděpodobně fungovat nebude. Jedná se spíše o sestřih, který nestíhá pojmout jednotlivé charaktery postav, jejich pocity atd. Proto si myslím, že pro ty, kteří neviděli seriál, je tento film skoro zbytečný. Jinak je to hezké připomenutí jednoho z nejlepší jihokorejských seriálů. Z úcty k seriálu...4*(7.10.2012)

Tento film je presne taký, aký sa aj dal čakať. Seriál je obsahovo dosť bohatý, takže rovnako kvalitne to skrátiť na čas dvoch hodín sa rozhodne nedá. Stále sa tu niečo deje, takže pozornosť si bez problémov udrží, ale všetky zásadné scény sú samozrejme veľmi skrátené, takže emócie sa nedostavia a navyše postavy nie sú dostatočne vykreslené. Ale potešil ma záver, ktorý je tu rozšírenejší, tak aspoň kvôli nemu sa fanúšikovi seriálu oplatí tento film pozrieť. Je to samozrejme zbytočný film, ale bavil som sa a tak nemám dôvod dať nižšie hodnotenie.(28.2.2011)

• T.O.P

• - Pri prestrelke na vlakovej stanici v Maďarsku je Hyeon-jun Kim (Byeong-heon Lee) postrelený do pravej ruky, no následne pri akcii v Japonsku, kde je oblečený iba v tielku, nemá na ruke ani škrabanec. (Johnny.ARN)

• - Svoji premiéru snímek, který vyjma nově pořízených závěrečných filmových sekvencí, v nichž poodhaluje identitu nájemného vraha zvláštního agenta Hyun-jun Kim (Byung-hun Lee), obsahuje pouze hrubý sestřih z původní televizní série, Iris (2009), oslavil v rámci 34. ročníku hongkongského mezinárodního filmového festivalu, Hong Kong International Film Festival 2010. Jihokorejskému publiku snímek nicméně v kinech promítán nebyl. Vlastník filmových práv se rozhodl jen pro digitální vydání, které oficiálně proběhlo 22. 11. 2011 v rámci vybraných jihokorejských internetových kanálů. Zato japonské publikum si již od 8. 1. 2011 na snímek do japonských kinosálů zajít smělo. Svojí zásluhu na tom měl jak japonský filmový distributor Kadokawa Pictures, tak i početné fanouškovské zázemí hlasitě podporující svého miláčka, jihokorejského herce Byung-hun Lee
    (Conspi)