Reklama

Reklama

Soul Boy

(festivalový název)

Abila má štrnásť rokov a žije v najväčšom nairobskom slume Kibera. Jedného dňa nájde svojho otca vo zvláštnom stave a postupne zisťuje, že mu miestna čarodejnica ukradla dušu. Chlapec musí postupne splniť šesť úloh a tak otcovu dušu zachrániť. Film je autentickým pohľadom na sociálnu situáciu v slume a kombinuje príbeh z moderného afrického života s fantastickou spiritualitou, ktorá je ešte stále jeho súčasťou. (STV)

(více)

Recenze (10)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Na film zo slumu a o slume slušná kvalita. Aj v príbehu, aj v spracovaní, rozprávka má nápad, má spád a tiež slušných detských hercov. Ako riešiť sedem ťažkých úloh som nemal ani poňatia, ale stačilo nechať sa viesť slnkom. Posledná úloha so strašným hadom bola už nad rámec rozprávky. –––– Ak sa ťa raz zmocní nyawawa, si stratený. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Taký nízkorozpočtový Milionár z chatrče pre publikum etnických festivalov. Alebo pre všetkých s otvoreným myslením. Príjemný nápad, kde vopred hádame, akým spôsobom bude malý Abila riešiť položené hádanky. Tieto jednotlivé epizódy udržujú rytmus filmu a my chceme, aby sa všetko dobre skončilo. Pre mňa je však najväčším kladom filmu zistenie, že aj pokiaľ žijete v totálnej chudobe niekde uprostred Afriky v slume, nemusí to nutne znamenať, že duševne trpíte a nemôžete si užívať života. Prečo sa na všetko pozeráme cez filter nášho západného života a považujeme ho za mierku šťastia, keď nie sme o nič šťastnejší? Ľudia v slumoch majú k sebe určite bližšie, ako ľudia v panelákoch. Anonymitu nepoznajú. A ten sen každého afrického chlapca, že sa raz stane novým Messim, to my nepoznáme. ()

Reklama

legatio 

všechny recenze uživatele

Jednoduchý příběh mladého kluka, který musí splnit několik úkolů, které mají pomoci jeho otci k uzdravení. Nejde tu ale ani tolik o děj samotný, jako o provedení diváka všemi možnými zákoutími Nairobské Kibery - jednoho z největších slumů na světě. Nejzajímavější je tudíž samotný pohled do života lidí žijících v neuvěřitelné chudobě na okraji keňské metropole. ()

Estrellita 

všechny recenze uživatele

Nádherná pohádka! Ani na chvilku nenudila. Skvělá práce s kamerou dokáže nevtíravě představit většinu aspektů života ve slumu, přestože je nedovádí do extrému, jak vidíme v jiných filmech. Již tradičně super hudba perfektně podtrhne sílu okamžiku a toho černocha, který napsal (pravděpodobně) scénář, by měli nechat pozlatit! Všechno do sebe nenásilně zapadne a ještě si na konci nejsme jisti, zda jsme viděli pohádku nebo reálný příběh se spoustou skvělých náhod. 80%! ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Tykwer je na databázích sice uveden jako spolurežisér, ale oficiálně sloužil na tomto snímku z pozice produkčního a mentora v rámci německo-keňské studiové kooperace. Těžko říci, co si pod tím představit, nicméně spíš bych se stavěl na barikádu toho, že do snímku kecal celkem dost, protože má pocitově více evropský než africký nádech. Koneckonců pravidlo pro splnění podmínek této kooperace bylo, že se musí odehrávat v Kiburském slumu, což je tak trochu, řekněme si to na rovinu, takový umělecký kolonialismus. Je to, jakoby stejnou soutěž vytvořili ve Státech pro Čechy, ale podmínkou by bylo, aby se to odehrávalo ve stánku s trdelníkem (což je srovnatelná humanitární katastrofa jako obří chudinská čtvrť na předměstí Nairobi). Celý film je pak vlastně hrozně příjemné chlapecké dobrodružství, kde Kibura funguje jak taková Stínadla, která má místo Rozdělovací třídy kolejiště a chlapecké party se tam každodenně škorbí o kusy plechu skrze různé soutěže. Každopádně hláška "Tvoje máma je tak černá, že když si pochová dítě, tak to okamžitě usne, protože si myslí, že padla noc." je setěr jak kretén a já si kvůli tomu musim ihned najít černýho kámoše, abych jí mohl beztrestně aplikovat. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama