Soul Boy (festivalový název)

• Keňa

Soul Boy

• slovenský

Soul Boy

Keňa / Německo, 2010, 61 min

Kdo někdy navštívil slum, ocení autenticitu i to, že Soul Boy není o tom, aby nám působil na city a snažil se ukázat tvrdost tamního života. Naopak. Způsob pohledu jasně ukazuje, že Kibera je svět jako každý jiný, se svými pravidly, kulturou, obyvateli a jejich starostmi a radostmi, které mohou být těm našim vzdálené a nepochopitelné (to jde říct o zápletce příběhu), ale nejde o to, co si o věcech myslíme, protože to neprozrazuje nic o tom, jaké jsou, jde o to, co vidíme a cítíme, a jak se tím necháme unášet a Soul Boy unášet umí, lehce jako pírko vás provede sluncem zalitým světem. Poselství/proroctví/poslání, či jak Abilovu cestu lze nazvat, přitom vnímám jako jedinou slabinu, a to čistě vzhledem k tomu, jak strašně byla zhuštěná a doufám, že jednou vznikne třeba sedmidílný seriál :)(20.4.2017)

Nádherná pohádka! Ani na chvilku nenudila. Skvělá práce s kamerou dokáže nevtíravě představit většinu aspektů života ve slumu, přestože je nedovádí do extrému, jak vidíme v jiných filmech. Již tradičně super hudba perfektně podtrhne sílu okamžiku a toho černocha, který napsal (pravděpodobně) scénář, by měli nechat pozlatit! Všechno do sebe nenásilně zapadne a ještě si na konci nejsme jisti, zda jsme viděli pohádku nebo reálný příběh se spoustou skvělých náhod. 80%!(5.12.2013)

Na film zo slumu a o slume slušná kvalita. Aj v príbehu, aj v spracovaní, rozprávka má nápad, má spád a tiež slušných detských hercov. Ako riešiť sedem ťažkých úloh som nemal ani poňatia, ale stačilo nechať sa viesť slnkom. Posledná úloha so strašným hadom bola už nad rámec rozprávky. –––– Ak sa ťa raz zmocní nyawawa, si stratený.(17.1.2015)

Na neuverenie je najmä to, že v prostredí, ktoré sa podobá na naše cigánske osady, majú všetci čistučké trička a dobre že nie nažehlené košele. A mladá má na sebe dokonca snehobiele kraťasy... Inak pekný filmík, s dobrou gradáciou. Splnenie úloh malo naozaj úroveň, autor príbehu sa pri písaní určite aj zamyslel a to kvitujem.(18.1.2015)

Pět hvězdiček vzhledem k tomu, že rozvíjející se kinematografie nelze srovnávat s těmi pokročilými. V rámci africké produkce je třeba tento film skutečně ocenit vysoko. Ten příběh je ostatně milý a zajímavý z řady hledisek. Ukazuje život v nairobském slumu, způsob myšlení tamních obyvatel, vliv původních animalistických představ s křesťanstvím... Prostě pro ten experiment Němci vybrali skutečně velmi vhodné téma, sedm skutků, které měl chlapec během jednoho dne splnit připomíná trochu bobříky našich skautíků, ale je v nich mnohem větší hloubka a filozofie. Rád mám kinematografii exotických zemí, škoda, že jsme přecpáni americkým brakem.(17.1.2015)