Soul Boy (festivalový název)

• Keňa

Soul Boy

• slovenský

Soul Boy

Keňa / Německo, 2010, 61 min

Taký nízkorozpočtový Milionár z chatrče pre publikum etnických festivalov. Alebo pre všetkých s otvoreným myslením. Príjemný nápad, kde vopred hádame, akým spôsobom bude malý Abila riešiť položené hádanky. Tieto jednotlivé epizódy udržujú rytmus filmu a my chceme, aby sa všetko dobre skončilo. Pre mňa je však najväčším kladom filmu zistenie, že aj pokiaľ žijete v totálnej chudobe niekde uprostred Afriky v slume, nemusí to nutne znamenať, že duševne trpíte a nemôžete si užívať života. Prečo sa na všetko pozeráme cez filter nášho západného života a považujeme ho za mierku šťastia, keď nie sme o nič šťastnejší? Ľudia v slumoch majú k sebe určite bližšie, ako ľudia v panelákoch. Anonymitu nepoznajú. A ten sen každého afrického chlapca, že sa raz stane novým Messim, to my nepoznáme.(2.7.2014)

• klukluka

Viděl jsem to zhruba před pěti dny a už si z toho v podstatě nic nepamatuju. Fragmenty - nemocnej táta, obětavej syn, čarodějka s kozí nohou, bílá honorace, černá chudina v ghettu, úkoly na otcovu záchranu... Snad pohádka pro dospělé..? Pro některé. Pro mě raději už nic podobného ne. Z Tykwera, jak ho znám, jsem tu neviděl prakticky nic.(6.12.2016)

Pět hvězdiček vzhledem k tomu, že rozvíjející se kinematografie nelze srovnávat s těmi pokročilými. V rámci africké produkce je třeba tento film skutečně ocenit vysoko. Ten příběh je ostatně milý a zajímavý z řady hledisek. Ukazuje život v nairobském slumu, způsob myšlení tamních obyvatel, vliv původních animalistických představ s křesťanstvím... Prostě pro ten experiment Němci vybrali skutečně velmi vhodné téma, sedm skutků, které měl chlapec během jednoho dne splnit připomíná trochu bobříky našich skautíků, ale je v nich mnohem větší hloubka a filozofie. Rád mám kinematografii exotických zemí, škoda, že jsme přecpáni americkým brakem.(17.1.2015)

Na neuverenie je najmä to, že v prostredí, ktoré sa podobá na naše cigánske osady, majú všetci čistučké trička a dobre že nie nažehlené košele. A mladá má na sebe dokonca snehobiele kraťasy... Inak pekný filmík, s dobrou gradáciou. Splnenie úloh malo naozaj úroveň, autor príbehu sa pri písaní určite aj zamyslel a to kvitujem.(18.1.2015)

Na film zo slumu a o slume slušná kvalita. Aj v príbehu, aj v spracovaní, rozprávka má nápad, má spád a tiež slušných detských hercov. Ako riešiť sedem ťažkých úloh som nemal ani poňatia, ale stačilo nechať sa viesť slnkom. Posledná úloha so strašným hadom bola už nad rámec rozprávky. –––– Ak sa ťa raz zmocní nyawawa, si stratený.(17.1.2015)