Soul Boy (festivalový název)

• Keňa

Soul Boy

• slovenský

Soul Boy

Keňa / Německo, 2010, 61 min

• klukluka

Viděl jsem to zhruba před pěti dny a už si z toho v podstatě nic nepamatuju. Fragmenty - nemocnej táta, obětavej syn, čarodějka s kozí nohou, bílá honorace, černá chudina v ghettu, úkoly na otcovu záchranu... Snad pohádka pro dospělé..? Pro některé. Pro mě raději už nic podobného ne. Z Tykwera, jak ho znám, jsem tu neviděl prakticky nic.(6.12.2016)

Kdo někdy navštívil slum, ocení autenticitu i to, že Soul Boy není o tom, aby nám působil na city a snažil se ukázat tvrdost tamního života. Naopak. Způsob pohledu jasně ukazuje, že Kibera je svět jako každý jiný, se svými pravidly, kulturou, obyvateli a jejich starostmi a radostmi, které mohou být těm našim vzdálené a nepochopitelné (to jde říct o zápletce příběhu), ale nejde o to, co si o věcech myslíme, protože to neprozrazuje nic o tom, jaké jsou, jde o to, co vidíme a cítíme, a jak se tím necháme unášet a Soul Boy unášet umí, lehce jako pírko vás provede sluncem zalitým světem. Poselství/proroctví/poslání, či jak Abilovu cestu lze nazvat, přitom vnímám jako jedinou slabinu, a to čistě vzhledem k tomu, jak strašně byla zhuštěná a doufám, že jednou vznikne třeba sedmidílný seriál :)(20.4.2017)

Nádherná pohádka! Ani na chvilku nenudila. Skvělá práce s kamerou dokáže nevtíravě představit většinu aspektů života ve slumu, přestože je nedovádí do extrému, jak vidíme v jiných filmech. Již tradičně super hudba perfektně podtrhne sílu okamžiku a toho černocha, který napsal (pravděpodobně) scénář, by měli nechat pozlatit! Všechno do sebe nenásilně zapadne a ještě si na konci nejsme jisti, zda jsme viděli pohádku nebo reálný příběh se spoustou skvělých náhod. 80%!(5.12.2013)

Taký nízkorozpočtový Milionár z chatrče pre publikum etnických festivalov. Alebo pre všetkých s otvoreným myslením. Príjemný nápad, kde vopred hádame, akým spôsobom bude malý Abila riešiť položené hádanky. Tieto jednotlivé epizódy udržujú rytmus filmu a my chceme, aby sa všetko dobre skončilo. Pre mňa je však najväčším kladom filmu zistenie, že aj pokiaľ žijete v totálnej chudobe niekde uprostred Afriky v slume, nemusí to nutne znamenať, že duševne trpíte a nemôžete si užívať života. Prečo sa na všetko pozeráme cez filter nášho západného života a považujeme ho za mierku šťastia, keď nie sme o nič šťastnejší? Ľudia v slumoch majú k sebe určite bližšie, ako ľudia v panelákoch. Anonymitu nepoznajú. A ten sen každého afrického chlapca, že sa raz stane novým Messim, to my nepoznáme.(2.7.2014)

Pět hvězdiček vzhledem k tomu, že rozvíjející se kinematografie nelze srovnávat s těmi pokročilými. V rámci africké produkce je třeba tento film skutečně ocenit vysoko. Ten příběh je ostatně milý a zajímavý z řady hledisek. Ukazuje život v nairobském slumu, způsob myšlení tamních obyvatel, vliv původních animalistických představ s křesťanstvím... Prostě pro ten experiment Němci vybrali skutečně velmi vhodné téma, sedm skutků, které měl chlapec během jednoho dne splnit připomíná trochu bobříky našich skautíků, ale je v nich mnohem větší hloubka a filozofie. Rád mám kinematografii exotických zemí, škoda, že jsme přecpáni americkým brakem.(17.1.2015)