Smrt přichází v dešti (festivalový název)

• Československo

Smrť prichádza v daždi

Death Comes in the Rain

(festivalový název)

Krimi

Československo, 1965, 90 min

Zvlastne ako vas stare filmy stale dokazu niecim zaujat. Asi to bude tym, ze herci nepotrebovali milionove honorare na to, aby nakopli svoj zadok a trochu sa snazili. Nepotrebovali popularitu na to, aby robili co maju radi a co sa potom aj adekvatne prejavi na platne. Stacilo len par interierov a s graciou a vznesenostou podavane dialogy. 80 % a nostalgickych 5 hviezdiciek.(19.11.2012)

Po Volaní démonov som presne vedel, do čoho idem a opäť slovenská kriminálka nesklamala. Povedal by som, že ešte o čosi lepšia ako posledný film z trilógie. Celá plejáda hviezdnych hercov (nielen charizmatický Chudík či vtipný Polónyi), schopný scenár - možno nie tak do detailov prepracovaný, ale schopný. Lettrichova réžia štandartne s citom. Nebyť čiernobielej kamery, ani by som netipoval 60. roky.(16.2.2015)

"V kase mi chýba 10 000 korún..." Slovenská detektívka to je dosť zvláštne a netradičné spojenie, ale A. Lettrich to dokázal. Hlavná herecká dvojka Chudík a Polónyi na tom má tiež obrovský podiel, ale zahviezdili aj I. Mistrík a mnoho ďalších postáv, ktorých je tu pomerne dosť. Film má dobrú atmosféru, čiernobiela farba mu pristane a v istom momente je to pekne zamotané, pretože paleta podozrivých je neobvykle široká... Fakt som nečakal, že ma film tak chytí a netrpezlivo som čakal , kto z hromady podozrivých vraždil a prečo. Až pri podrobnejšom skúmaní som zistil, že Lettrich natočil tri detektívky, akúsi trilógiu s tými istými vyšetrovateľmi - Chudíkom a Polónyim. Rozhodne som zvedavý i na ďalšie pokračovania. +++Postava advokáta, ktorý po večeroch majstruje na bytoch je z dnešného pohľadu sci-fi komédia...80%.(22.1.2017)

Nebyť toho prehnaného súdruhovania, ale tak to asi muselo byť, som sa tými obratmi cítil ako v Poirotovke. Dáždnik síce neprehovorí, ale ako svedok poslúži, a vraha dokonca odhalí kľučka. Zaujímavým momentom je aj právnik, ktorý si privyrába fuškami opravou radiátorov a elektriky. –––– Myslela som si, že ste farár. – Keď mi poviete iba čistú pravdu, dám vám rozhrešenie. –––– Jednoduché ako Kolumbove vajcia. – Vajce!(15.1.2017)

• honajz

1/3 Spíše studiová televizní věc, kde není moc exteriérů, zato neustále prší. Než dojde k avizované vraždě, počkáme si ještě půl hodiny, a pak začne shromažďování podezřelých - je to trochu jako Rozpuštěný, vypuštěný - pište si, toto je podezřelý číslo jedna, číslo dva... A každý z nich mohl mít nějaký důvod, a navíc nemá alibi. Dva pokusy o humor kvituji, ale moc tuhle přehlídku vážných pohledů a dramatických tónů hlasu neoživí. Vlastně jsem se ani nedozvěděl, proč byla tak na nervy paní Fialová, ale předpokládám, že v rámci souznění s celým příběhem byla asi taky manželovi nevěrná, jako zde asi všichni všem. Což už mi připomínalo telenovelu. Mimochodem, hodně těch podvádějících žen bylo pěkně vypapaných, žádné mladé vyzundy, jak by člověk čekal, když manžel zahne. Ale prosím, proti gustu... Vlastně je zde nadhozeno takových motivů, že z nich má člověk v hlavě akorát guláš, a vztahy jsou tak propletené, že dtto. A to naštěstí už pak vynechali oslavujícího souseda. Někdy mi přišlo, že střihy a skoky v ději jsou až moc rychlé, třeba se smrtí oběti nebo s profesorem, aby pak zbytečně zdlouhavě se rozebíralo něco, o čem úderná jednotka, chlubící se těžkou informovaností ("v 7,22", "a koupila jste mu cestou kornout"), už dávno měla vědět, A to mi hodně vadilo - někdy věděli policisté až moc, jindy zcela zjevné věci opomenuli. A ta role děcka ve filmu byla neskutečně otravná, že měl člověk chuť mu nafackovat.(16.2.2019)