Smrt přichází v dešti (festivalový název)

• Československo

Smrť prichádza v daždi

Death Comes in the Rain

(festivalový název)

Krimi

Československo, 1965, 90 min

Prva cast skvelej detektivnej trilogie rezisera Andreja Lettricha dostala nazov Smrt prichadza v dazdi. Ladislav Chudik a jeho pomocnik Michalko /Polonyi/ su akymsi slovenskym ekvivalentom Sherlocka Holmesa a Watkinsa, co len kvitujem. Scenar je mimoriadne kvalitny : ide o vysetrenie vrazdy miestnej pani. Filmu vladne kvalitna rezia, vyborne dialogy, no a pan Chudik vedel a vie hrat. Trilogia, akych vznikalo len minimum v ceskoslovenskej kinematografii, a ktorej som fundom. 82 %(30.11.2013)

V 60.letech minulého století se v Československé kinematografii detektivním snímkům velice dařilo a i tento slovenský počin je toho nezapomenutelným důkazem. Literárnost příběhu je v celkovém vyznění sice trochu znát, ale herci to pojali velice bravurně a neotřele. Děj se nikterak nenese v bohapusté jednoduchosti, ale naopak je vcelku komplikovaný a velmi přísně dodržuje veškeré zákony detektivního žánru a tak i divák má během sledování možnost popřemýšlet, kdo že je tím vrahem. Já jsem také chvíli přemýšlel a to, ke komu bych kapitána Jakubce, ve skvělém podání Ladislava Chudíka a poručíka Michalka, kterého si střihl Viliam Polónyi, přirovnal. K majoru Kalašovi a nadporučíku Vargovi nebo k majoru Tůmovi a kapitánu Líbalovi. Každopádně ani zde nezůstalo u jednoho snímku a vznikli ještě dvě pokračování, což hovoří samo za sebe. Všichni se tak dohromady v případech velmi dobře doplňují. Ne, takovéto skvělé detektivní filmy se dnes už bohužel netočí a jak ohromná je to škoda.(7.4.2016)

Zvlastne ako vas stare filmy stale dokazu niecim zaujat. Asi to bude tym, ze herci nepotrebovali milionove honorare na to, aby nakopli svoj zadok a trochu sa snazili. Nepotrebovali popularitu na to, aby robili co maju radi a co sa potom aj adekvatne prejavi na platne. Stacilo len par interierov a s graciou a vznesenostou podavane dialogy. 80 % a nostalgickych 5 hviezdiciek.(19.11.2012)

"V kase mi chýba 10 000 korún..." Slovenská detektívka to je dosť zvláštne a netradičné spojenie, ale A. Lettrich to dokázal. Hlavná herecká dvojka Chudík a Polónyi na tom má tiež obrovský podiel, ale zahviezdili aj I. Mistrík a mnoho ďalších postáv, ktorých je tu pomerne dosť. Film má dobrú atmosféru, čiernobiela farba mu pristane a v istom momente je to pekne zamotané, pretože paleta podozrivých je neobvykle široká... Fakt som nečakal, že ma film tak chytí a netrpezlivo som čakal , kto z hromady podozrivých vraždil a prečo. Až pri podrobnejšom skúmaní som zistil, že Lettrich natočil tri detektívky, akúsi trilógiu s tými istými vyšetrovateľmi - Chudíkom a Polónyim. Rozhodne som zvedavý i na ďalšie pokračovania. +++Postava advokáta, ktorý po večeroch majstruje na bytoch je z dnešného pohľadu sci-fi komédia...80%.(22.1.2017)

Nebyť toho prehnaného súdruhovania, ale tak to asi muselo byť, som sa tými obratmi cítil ako v Poirotovke. Dáždnik síce neprehovorí, ale ako svedok poslúži, a vraha dokonca odhalí kľučka. Zaujímavým momentom je aj právnik, ktorý si privyrába fuškami opravou radiátorov a elektriky. –––– Myslela som si, že ste farár. – Keď mi poviete iba čistú pravdu, dám vám rozhrešenie. –––– Jednoduché ako Kolumbove vajcia. – Vajce!(15.1.2017)