Bez dechu

Únos

Abduction

Akční / Thriller / Mysteriózní / Drama

USA, 2011, 100 min

Nechtěl jsem to vidět, ale jako superamatérský kritik a v duši profesionální milovník filmů jsem musel. Tohle natočit Caruso, je to mazec, ale některé scény byli opravdu špatně natočené (to sklo ve vlaku prasklo velice okatě), což škodilo těm dobrým scénám (výbuch se mi teda líbil). Ačkoli režisér se odčividně velice snažil, tak děravý scénář, směšné dialogy a i samotné herectví Lautnera film celkově podtrhává (Lautner nebyl špatný, ale na své starší kolegy nikdy mít nebude). Takže LaBeouf, Bale, Craig, Reynolds, Gyllenhaal, McAvoy, Tatum, Butler a samozřejmě i hvězdy starších filmů budou vždy mít přednost. Protože zvládnou i role dramatické a nemají k dispozici jen pět výrazů tváře. Film se celkově tváří moc vážně a chybí mu to Carusovské odlehčení, které akčním a napínavým teenage filmům umí právě Caruso dát. Takže? Radši Oko dravce desetkrát, než Bez dechu dvakrát.(28.6.2012)

Tak to je mega! Asi skutečně vím, co stahuju. Ale je pravda, že jsem film podcenil. Lautner je spíš lákadlo, pro buchty, ale Collinsová zase pro nás chlapy :D Né, tak. Má to výbušnou akci, luxusní fighty a vynikající soundtrack - zejména ze začátku. Na tenhle film jen tak nezapomenu! Určitě se k němu několikrát vrátím. Žádné zklamání.(1.1.2013)

Být mi kolem patnácti, je Abduction filmem roku. Lily Collins to sluší jako nikdy, Michael Nyqvist záporácky snad i dýchá a když se divák trochu snaží, šlape to i Taylorovi. Minimálně při rvačkách a vypjatých chvílích ho beru na milost, ale bohužel v momentě, kdy se má bezstarostně bavit nebo romanticky hledět na svůj idol, můžu jen útrpně klopit zrak, protože to nejde a už asi ani nepůjde. Když ale Singleton nechává beze všeho střílet agenty CIA a do vedlejších rolí obsadí nestárnoucí Sigourney nebo typově dokonalého Isaacse, nechce se mi ani moc jmenovat nemalé logické přešlapy a jen si tenhle teenagerovský adrenalin užít. 70%(4.9.2012)

Abduction je lepší spolužiak Jumpera, ktorý vyskočil zo školskej lavice, aby tiež predviedol svoje prednosti a s plným nasadením v každej akcii ukázal svoje vyšportované telo. Taylor Lautner a Lily Collins patria k teenegerským hercom, na ktorých vidno nedostatočnú hereckú vybrúsenosť, ale obsadenie Marie Bello či Sigourney Weaver mi bolo ozaj sympatické, len škoda, že ich čas účinkovania uplynul tak rýchlo. Film sprevádzali kolísavé momenty, ako keď sa hojdáte na detskej hojdačke pre dvoch a raz ste hore a raz dole. 50%(27.3.2012)

• Dudek

Od snímku, který se jmenuje Bez dechu, bych čekal krom primitivního příběhu minimálně „dech beroucí akci“. První očekávání se vyplnilo do písmene, ba možná bylo překonáno. Pokud bychom sled scén v traileru seřadili chronologicky tak, aby odpovídal snímku, bez přílišného přehánění bychom získali jeho plnocennou, ale zkrácenou variantu. Absence pořádného děje však pro podobný typ snímku nemusí být zkázonosná. Problém tkví v tom, co jsem již načrtl v úvodu. Singletonovi se navzdory jeho zkušenostem nepovedlo natočit pořádnou akční scénu. Nestojí za tím selhání herců, třeba takový Lautner v přímé rvačce vypadá přirozeně a uvěřitelně, jakožto předvídatelnost a schematičnost. Singleton se ukazuje jako režisér, jehož slabiny vyplouvají navrch tím spíš, čím je daná scéna komornější. Krom silné zápletky a akční scény chybí snímku i pořádná postava. Klaďasové jsou příliš nudní, navíc to mezi nimi nijak nejiskří a jejich herecké vyjadřování emocí je spíše úsměvné, než dojemné a záporáci vypadají spíše jako karikatura na záporáky. K smíchu je i Alfred Mollina, jenž se alespoň snaží tvářit, že jeho postava má zajímavou a spletitou motivaci, nicméně scénář mu přílišnou oporu nenabízí. Celé to působí, jako když hodíte neplavce do bazénu. Sledovat 100 minut jak se v tom zkušení plácají a mladí mají radost, že se konečně mohou ukázat, může být pro jedny zábavné a pro druhé ubíjející.(19.11.2011)

• - Nathan (Taylor Lautner) nosí hodinky značky Hamilton. (dyfur)

• - Hru, kterou Nathan Harper (Taylor Lautner) hraje na své konzoli X-box, je „Call od Duty: Modern Warfare 2“. (dandislav1991)

• - Když Nathan (Taylor Lautner) volá záchrannou službu 911, nadiktuje svou adresu jako 2009 Clearwater Drive. To je odkaz na film Twilight sága: Nový měsíc (2009), ve kterém Lautner hrál. Ten měl totiž premiéru v roce 2009 a objevují se v něm tři postavy s příjmením Clearwater, a to Harry, Seth a Leah. (hansel97)