Bez dechu

Únos

Abduction

Akční / Thriller / Mysteriózní / Drama

USA, 2011, 100 min

Příběh je tuctový a jakmile otevře někdo ústa, jde to všechno do kopru. Takhle strašlivé dialogy si nezasloužil ani neherec Taylor Lautner. Na druhou stranu jeho přítomnost nijak zvlášť neruší, Lily Collins je kočka a zbytek osazenstva je jedna hvězda vedle druhé (opět problém s naprosto idiotskými monology, dialogy...). Akce zas tak špatná není, když už se něco děje, je to docela zábavné. Žádný extra akční nářez to není, ale jako jednohubka to nebylo zas tak zlé. K průměru se to v mé perspektivě vydrápe, ale faktem je, že jsem u toho vyprázdnil tři Braníky. A lidi, některé ty kecy na Lautnera vůbec nevypovídají nic o něm, ale spíše o vás... :-) 5/10!(26.6.2012)

Nechtěl jsem to vidět, ale jako superamatérský kritik a v duši profesionální milovník filmů jsem musel. Tohle natočit Caruso, je to mazec, ale některé scény byli opravdu špatně natočené (to sklo ve vlaku prasklo velice okatě), což škodilo těm dobrým scénám (výbuch se mi teda líbil). Ačkoli režisér se odčividně velice snažil, tak děravý scénář, směšné dialogy a i samotné herectví Lautnera film celkově podtrhává (Lautner nebyl špatný, ale na své starší kolegy nikdy mít nebude). Takže LaBeouf, Bale, Craig, Reynolds, Gyllenhaal, McAvoy, Tatum, Butler a samozřejmě i hvězdy starších filmů budou vždy mít přednost. Protože zvládnou i role dramatické a nemají k dispozici jen pět výrazů tváře. Film se celkově tváří moc vážně a chybí mu to Carusovské odlehčení, které akčním a napínavým teenage filmům umí právě Caruso dát. Takže? Radši Oko dravce desetkrát, než Bez dechu dvakrát.(28.6.2012)

• verbal

Ten Lautnerův fotr musí být nějaký vysoce postavený hollywoodský žid. Aby se totiž takový prasečí xicht s hereckým nadáním špatně vydlabané tykve dostal před kameru, kde by se po jeho boku zaponižovala dokonce i samotná Ripleyová, to už chce mít v zádech pořádného potentátu! A tak slavný homodlak z Tvajlajtu i k hlavní roli přišel! No a film je to samozřejmě výborný, takový barevný, obsahující snad vše, co Rodriguez vystříhal ze Spy kids pro nadměrnou debilitu. To ovšem bohužel nevylučuje, že se u toho opět pár třináctek řádně vyprstí a ten nehezký hoch s tolik inteligentním obličejem se v nějaké žumpě objeví znovu!(6.11.2011)

Překvapivě zábavná a napínavá záležitost. A jen proto, že tam hraje Taylor Lautner, nebudu snižovat hodnocení. Je pravda, že byste našli tucet dalších herců jeho generace, kteří mají přirozenější herecký projev, ale tady to nepůsobí nijak zvlášť rušivě. Lily Collins je pohledným doplňkem hlavního hrdiny a to vlastně stačí. Akcí se nešetří a všichni zúčastnění působí tak, že prošli alespoň základním kurzem rozdávaní pěstních úderů. Před projekcí bych to nečekal, ale opět musím zopakovat, že Abduction je zábavnou jednohubkou s parádním hereckým obsazením. Tečka. 70%(7.11.2014)

"Až skončím, budeš zodpovědný za smrt každého z tvých přátel na Facebooku !!" Tak to jsem opravdu nesmírně rád, že mě byste na téhle sociální síti hledali marně, aspoň budu moci klidně spát, pokud mě tedy nepřepadne noční můra, kde by mě unesli tajní agenti, svázali a nutili koukat na sestřih Lautnerových nejvýživnějších jakože hereckých výkonů !! ;) Nemůžu si pomoct, ale nehorázně nesympatická držka Tylora Lautnera, který se zoufale snaží vymanit z role homodlaka, která ho učinila idolem uhrovaté omladiny, mě prostě nebaví, což se s každým jeho dalším křečovitým a naivním pokusem hrát alespoň tak jako jeho prsní svaly stupňuje natolik, že mě začíná srát, což ve výsledku, když prakticky celý film nesleze z plátna, činí ze Singletonova unisex teenage akčňáku Abduction přes veškerou moji snahu velmi iritující záležitost !! Lily Collins jako Karen toho od svých zkušených hereckých kolegů taky příliš nepochytila, většinou si vystačí se dvěma výrazy tváře, její husté obočí mě navíc nutí odvracet hlavu častěji než u nejpřepálenějšího gorefestu, skutečnost, že za nejvíc sexy ženu v podobné žánrovce platí Maria Bello, která hraje hrdinovu matku, mě dokonale přesvědčuje o tom, že tady něco nehraje !! A to nemyslím jen již zmiňovaného Lautnera !! ;) Režie nikterak výjimečného Johna Singeltona, který zabodoval snad jen Čtyřmi bratry s Markem Wahlbergem, působí bezradně, stejně jako kamera jinak velmi schopného Petera Menziese Jr., patrně pouze plní Singeltonovu vizi, jejíž snímání jednomu spolu se střihem při akčních pasážích připomene poslední Seagalovky a jiná zvěrstva, kdy je snímán jako první Seagal, či jiné hovado, nebo v tomto případě Lautner, pak bůhvíčí ruka či noha a nakonec opět hrdinův obličej, přičemž nejspíš tvůrci nabyli dojmu, že nespočet zoomovaček na Lautnera upoutá dostatečně divákovu pozornost, což však snímku spíš podráží nohy, ale na druhou stranu mu rozhodně neupřete velmi svižné tempo, na čemž se měrou nejvyšší podílí Ed Shearmur se svým parádním soundtrackem, zajímavé zvraty nikterak nosného scénáře i velmi slušné herecké obsazení vedlejších rolí v čele s Alfredem Molinou v roli hodného agenta CIA Burtona, Sigourney Weaver jako psycholožkou Bennett či Michelem Nyqvistem, který se však v mých očích poněkud ztrapnil svým záporákem Kozlowem, ti totiž celý film zachraňují coby průměrnou, byť s přivřeným okem, akční jednohubku zacílenou na hodně mladého diváka, což tvůrci zcela prvoplánovitě nezapomínají několikrát připomenout, i když možná spíš sami sobě, prostřednictvím různých ne zrovna podařených hlášek a odkazů..(3.6.2013)

• - Ve scéně, kdy Nathan (Taylor Lautner) sedí s Frankem Burtonem (Alfred Molina) v bistru, je možné si všimnout, že se během střihů mění hladila nápojů v jejich sklenicích. (Aknah)

• - Když Nathan (Taylor Lautner) chatuje s Marisou na webové stránce pro pohřešované děti, dopustí se gramatické chyby v anglické verzi slova "zmizel". Napsal totiž "dissapeared" místo "disappeared". (hansel97)

• - Nathan (Taylor Lautner) nosí hodinky značky Hamilton. (dyfur)