Bez dechu

Únos

Abduction

Akční / Thriller / Mysteriózní / Drama

USA, 2011, 100 min

Prvních dvanáct minut jsem byl bez dechu. Tupí dialog a nejedno nesmyslné tlachání. CITÁT - Když jsem adoptovanej, tak proč je moje fotka na webu zmizelejch dětí ?........ Na scénu přijdou výbuchy, honičky, spousta otázek, ale žádné odpovědi. Na mě je to trochu moc špionážní, ikdyž to má své napětí. Vydržel jsem to do konce, ale jen tak tak. Nějak jsem třeba nepochopil scénu okolo 66 minuty. Mezi Nathanem (Taylor Lautner) a Karen (Lily Collins) se rozjede erotická scéna a chtíč zde cloumá obouma aktérama. Najednou však Karen dostane hlad, tedy chce se jít najíst. Tady mi to hlava nějak nebrala. To co následovalo, po tak zcela nelogickém rozhodnutí, už mě tak moc nebavilo. Strašně totiž miluju tyhle uměle vyvolané situace. Když však opomenu tuhle pitomou scénu i z důsledky, je to celkem slušný akční thriller.(8.5.2012)

"Až skončím, budeš zodpovědný za smrt každého z tvých přátel na Facebooku !!" Tak to jsem opravdu nesmírně rád, že mě byste na téhle sociální síti hledali marně, aspoň budu moci klidně spát, pokud mě tedy nepřepadne noční můra, kde by mě unesli tajní agenti, svázali a nutili koukat na sestřih Lautnerových nejvýživnějších jakože hereckých výkonů !! ;) Nemůžu si pomoct, ale nehorázně nesympatická držka Tylora Lautnera, který se zoufale snaží vymanit z role homodlaka, která ho učinila idolem uhrovaté omladiny, mě prostě nebaví, což se s každým jeho dalším křečovitým a naivním pokusem hrát alespoň tak jako jeho prsní svaly stupňuje natolik, že mě začíná srát, což ve výsledku, když prakticky celý film nesleze z plátna, činí ze Singletonova unisex teenage akčňáku Abduction přes veškerou moji snahu velmi iritující záležitost !! Lily Collins jako Karen toho od svých zkušených hereckých kolegů taky příliš nepochytila, většinou si vystačí se dvěma výrazy tváře, její husté obočí mě navíc nutí odvracet hlavu častěji než u nejpřepálenějšího gorefestu, skutečnost, že za nejvíc sexy ženu v podobné žánrovce platí Maria Bello, která hraje hrdinovu matku, mě dokonale přesvědčuje o tom, že tady něco nehraje !! A to nemyslím jen již zmiňovaného Lautnera !! ;) Režie nikterak výjimečného Johna Singeltona, který zabodoval snad jen Čtyřmi bratry s Markem Wahlbergem, působí bezradně, stejně jako kamera jinak velmi schopného Petera Menziese Jr., patrně pouze plní Singeltonovu vizi, jejíž snímání jednomu spolu se střihem při akčních pasážích připomene poslední Seagalovky a jiná zvěrstva, kdy je snímán jako první Seagal, či jiné hovado, nebo v tomto případě Lautner, pak bůhvíčí ruka či noha a nakonec opět hrdinův obličej, přičemž nejspíš tvůrci nabyli dojmu, že nespočet zoomovaček na Lautnera upoutá dostatečně divákovu pozornost, což však snímku spíš podráží nohy, ale na druhou stranu mu rozhodně neupřete velmi svižné tempo, na čemž se měrou nejvyšší podílí Ed Shearmur se svým parádním soundtrackem, zajímavé zvraty nikterak nosného scénáře i velmi slušné herecké obsazení vedlejších rolí v čele s Alfredem Molinou v roli hodného agenta CIA Burtona, Sigourney Weaver jako psycholožkou Bennett či Michelem Nyqvistem, který se však v mých očích poněkud ztrapnil svým záporákem Kozlowem, ti totiž celý film zachraňují coby průměrnou, byť s přivřeným okem, akční jednohubku zacílenou na hodně mladého diváka, což tvůrci zcela prvoplánovitě nezapomínají několikrát připomenout, i když možná spíš sami sobě, prostřednictvím různých ne zrovna podařených hlášek a odkazů..(3.6.2013)

No úplně super nejvíc sračka. A nejhorší na tom je, že nějakým záhadným způsobem se mi to líbilo, koukal jsem na to v kuse, a to dokonce i do půl třetí do rána, ačkoliv jsem v sedm vstával. Dialogový perly se sypou jedna radost, akce stojí za nic a nejhorší na tom je, že ten výrazně nesympatickej Lautner je vlastně ke všemu uvěřitelnej. A to nevím, jestli je dobře nebo ne. Akce se nekoná, když už, je sterilní a skoro bych řek že i mrtvá od začátku do konce. Jedinej zajímavej okamžik je, když Maria Bello skope dva týpky, od tý doby se to po akční stránce táhne a nezachrání to ani emoční bitka ve vlaku. Jo a že je to dementní po logický stránce snad netřeba dodávat. No a závěr? Škoda povídat. Přesto - opakuju - nějakým záhadným způsobem se mi to vlastně líbilo.(25.12.2011)

Mladý pán Lautner nepatrí medzi tých hercov, ktorých by som vyhľadávala z dôvodu nejakého silného filmového/umeleckého zážitku. O tomto filme, preto nemôžem ani len spomenúť, že by mal nejakú väčšiu cenu. Je to priemerný film, ktorý si obyčajný človek pozrie raz v živote, povie si fajn, dalo sa to. O nič iné nejde, je to len oddychovka, pre váš mozog, pri ktorej neutrpíte ujmu. Boli tam asi 3-4 kvalitný herci z toho Jason Isaacs zomrel hneď v prvých 10 min, Sigourney Weaver tam bola asi tých 10 min dohromady a Dermot Mulondrey tam vlastne ani nebol, ale jeho hlas stojí za to. To, že sa neviem rozhodnúť, či tí herci boli 3-4 je preto lebo Alfred Molina, v poslednom čase podhodnocuje svoje sily a dáva sa na takéto filmíčky a dlho som s ním nevidela niečo poriadne, tak neviem, čo si o tom mám myslieť. Ale v celku dobrá bola hudba, fajn bojové scény, páčila sa mi výuka syna prečo nepiť a to je asi všetko. Priemer 50%(2.12.2011)

• StarsFan

Upřímně ani nevím, kde mám začít. Jestli blbým scénářem, nebo příšerně předimenzovaným zvukem (scény s jedoucím autíčkem jsou lahůdka), nebo naprosto nulovým hereckým potenciálem hlavní teenagerské dvojice, nebo přehráváním jindy velmi přirozeného Michaela Nyqvista, který měl zjevně pocit, že je obsazen do parodie. Nebo režisérem snažícím se postavit film na tom, že má Taylor hezké svalstvo a umí skákat před překážky, nebo milostnou scénou působící asi stejně přirozeně jako internetové porno, nebo onou rozkošnou myšlenkou většiny amerických filmů, podle které všichni záporáci musí pocházet z východní Evropy. Ne, radši nebudu začínat nikde. Těch 5% na Rotten Tomatoes je zcela zasloužených a sama ani nevím, proč tomu vůbec tu jednu hvězdu dávám.(4.10.2011)

• - Hru, kterou Nathan Harper (Taylor Lautner) hraje na své konzoli X-box, je „Call od Duty: Modern Warfare 2“. (dandislav1991)

• - Spoiler: Při Nathanově (Taylor Lautner) konfrontaci s jeho matkou/pěstounkou Mary (Maria Bello) svítí do jeho pokoje denní světlo, když však jeho matka sejde s pláčem dolů po schodech, je náhle venku naprostá tma. (hansel97)

• - Nathan (Taylor Lautner) nosí hodinky značky Hamilton. (dyfur)