Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(30)

Obsahy(1)

Sejde z očí, sejde z mysli… Ale občas i to, co máme na očích, schází nám z mysli právě tak, a to, co ještě jakoby zázrakem nezmizelo, přesto nevidíme. Týká se to i míst spjatých s našimi dějinami, míst plných síly, jejichž duchovní náboj po staletí přitahoval pozornost předchozích generací. Aniž by šlo o končiny, kde lišky dávají dobrou noc, začínáme k nim mít najednou daleko a necháváme tak postupně vyprazdňovat jejich význam. Mizení tváře domova, to nejsou propadlé silnice a sesuvy půdy po povodni nebo pouze živelná zástavba krajiny konzumem, to je také vytrácení se vztahu k místům, která byla pro naše předky svatá. Svatá nejen ve smyslu výlučně sakrálním, ale zahrnujícím v sobě respekt, respekt k paměti... Cyklus, začínající uprostřed prázdnin, může být inspirací pro ty, kteří teprve hledají trasy pro svá srpnová vlastivědná dobrodružství, v bedekrech si nevybrali a jsou otevřeni tomu, aby se podívali na nabízené lokality, místa a „soumístí“ z nevšedního srdečního úhlu, jaký si zvolili geolog a spisovatel Václav Cílek a publicista Ondřej Vaculík, střídající se dvojice průvodců třinácti díly. Budou nám vyhledávat nečekané souvislosti, nové úhly pohledu na místa domova proslavená, ohrožená, přehlížená i mizející… (Česká televize)

(více)

Recenze (13)

topi80 

všechny recenze uživatele

Náhodně jsem chytil dokument o zaniklé vesnici na Manětínsku. Díky tomu, že to není až tak daleko od mého domova, mělo vyprávění své kouzlo. Rovněž to byla zajímavá exkurze, jak může celá klasická severoplzeňská vesnice, kde byl úplně normální život, zpustnout (nebo se spíše proměnit na pár šutrů) za pouhých 50 nebo 60 let. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Moje hodnocení je zatím předčasné (k 29.1.11). Viděl jsem dosud jen poslední dva díly k Loretě v Hájku, ale to se mi líbilo velmi! Už dlouho jsem nezaznamenal takový komentář na úrovni. Ondřej Vaculík věděl o čem mluví, jeho komentář snese i odborné nároky (např. v porovnání s patetickými divadýlky Lakomého a Sommera v Poutních místech přímo vyniká!). ----------------------- --------------------------- Dnes (2.2.2011) po zhlédnutí dílu "Praha islámská" (což je nesmysl už v samotném názvu) dodávám, že tento díl s průvodním slovem RNDr. Cílka byl myšlenkově hodně pod úrovní Ondřeje Vaculíka. Nesl se v módním globalizačně-pluralitním duchu a snažil se navodit dojem pomocí drobných zajímavostí, jakoby Praha byla někdy islámská či měla by jí za několik desítek let být. Pane Cílku, islám rozhodně nehledá způsob, jak žít vedle sebe (to je jen Vaše představa či přání). Takže, kdybych viděl pouze tento díl, hodnotil bych asi jen dvěma hvězdičkami. ---------------- ---------------- Zároveň jsem zhlédl ještě díl "Mariánská", věnovaný zaniklému poutnímu kostelu Maria Sorg u Jáchymova, zase s Onřejem Vaculíkem, a opět jsem byl velmi spokojen. To mělo hlavu a patu, a hlavně opět zcela korespondovalo s názvem "Mizející místa domova". ()

Reklama

rigby 

všechny recenze uživatele

Putování po mizejících a zapomenutých místech naší vlasti. Trochu jiný pohled na věci, které nás obklopují. Na krajinu, kterou procházíme, nebo spíše projíždíme. Zastavení se. A také trocha naděje, že úplně všechno nezmizí, že něco zůstane zachováno, a něco málo i znovuzrozeno. K tomu zasvěcený výklad obou průvodců. Někdy je to možná slabší, někdy zase mnohem lepší. To asi podle místa, o kterém je vyprávění. Nikoho zřejmě nemůže zajímat úplně všechno. Je dobře, že byl takovýto seriál dokumentů natočen. A je dobré se k němu po letech vrátit a porovnat zaznamenané se skutečností. ()

BigBang 

všechny recenze uživatele

Píšu z pozice fanouška p. Cílka. Díval jsem se zatím na tři díly s ním (Pičhora, Kouřim, národní krajina) a nebyl jsem zklamán. Připadá mi to jako výborný formát pro jeho osobitý styl, jako celek to ladí. Jeho publicistika je hodně rozevlátá, mně je to příjemné, právě i díky tomu komplexnímu a citovému přístupu; to by však nestačilo, zvláštní přínos p. Cílka je samozřejmě jeho geologické vzdělání a pochopení pro těžký průmysl, který souvisí s tím, že má blízko k dolům. Vyzdvihl bych například začátek dílu z Pičhory, který nemohu nazvat jinak než furiózní. P. Cílek přichází na nádraží, pochvaluje si, jaké je to pěkné být ve středu ráno na nádraží na výletě a pak ukazuje na jednom sloupu čekárny motivy dekoru egyptského, řeckého a socialistického. Též mě oslovila jeho úvaha o tom, co má vlastně turista z návštěvy míst, která byla významná, ale kde nezbylo nic konkrétního k vidění, protože postupem doby navštěvuji taková místa též docela často a rád. ()

Galerie (93)

Reklama

Reklama