Dobromyseľný kovboj zvaný "Virginian" (Gary Cooper) sa zamiluje do mladej dievčiny. Má však ale krízu svedomia, keď zistí, že jeho najlepší priateľ sa zaoberá krádežami dobytka. (westerns)

westerns

Veľmi slušne natočený western. Mladý Gary Cooper je bezchybný, a páčilo sa mi, ako sa stále dvoril tej nádhernej, mladej, a u mňa veľmi sympatickej učiteľke. Wau, to bola teda kočka... .) Na film z roku 1929 je to áčko, ktoré má výborné dialógy, krásne prostredie, a hlavnou témou je láska, krádež dobytka, a Garyho kamarát, ktorý sa dal k nesprávnym ľuďom... Za mňa dávam jednoznačne plný počet! ()

stalag

Přelomový film westernového žánru i Cooperovy kariéry. Podle románového bestselleru Owena Wistera z roku 1902, kterého se prodalo 1,6 milionu výtisků. První velký hollywoodský zvukový film natáčený v plenéru (město Sonora v High Sierra v Kalifornii), což obnášelo velkou výpravu techniky, včetně zvukových jeřábů a trucků s generátory. 🤓 Film jednoznačně potvrdil, že nástup zvuku nebude pro Coopera hrozbou. Jeho hlas splnil představy diváků, byl přirozeně hluboký a jasný, dobře modulovaný. Zněl současně nesměle i sebevědomě, což přesně odpovídalo zvláštnímu paradoxu hercovy přítomnosti na plátně, která je hrdinská i nejistá současně, schopná vybojovat ty nejúžasnější souboje a přesto lidsky zranitelná. 🤓 Natočeno s rozpočtem 415 000 $ za pouhých 24 dnů v květnu-červnu 1929 (premiéra 9. listopadu). Režisér Victor Fleming dostal 75 000 $, padouch Walter Huston 20 000, Cooper a Richard Arlen (jeho tehdejší kámoš a hvězda Wings) každý 3 400 $. Cooper točil westerny rád, v jejich pohodlném šatstvu se cítil nejlíp. Byl skvělý jezdec a vůbec milovník outdoor zábavy, který vyrostl v divočině na otcově ranči v Montaně a od dětství si hrál s dětmi indiánů, od nichž se, kromě jiného, naučil stopovat zvěř. 🤓 The Virginian byl Cooperův oblíbený film, který ho odstřihl od lesku jazzové éry, s níž ho spojilo účinkování ve filmech s bývalkou Clarou Bow (zejména Children of Divorce ve fraku byly utrpením). Na natáčení přijela Coopera rozptýlit jeho nová osudová divoška Lupe Velez, což mu přivodilo potíže při zapamatování textu. S Lupe si začali při natáčení předchozího kousku Wolf Song (první hot sexy dance v hercově cine collection) a excentrická Mexičanka Garyho v soukromí i na plátně v milostných scénách definitivně “odbrzdila”. 🤓 Pro dějiny kinematografie je ovšem minimálně stejně důležité, že The Virginian byl jedním z prvních zvukových westernů, který definoval kodex cti hlavního hrdiny i základní témata žánru: hrdina nikdy nestřelí protivníka do zad a nikdy se nechová nemorálně k ženám. Konflikt dobra a zla se odehrává prostřednictvím prosazení práva a pořádku neboli civilizace na divoký západ, při tom na sebe narazí i způsob jednání a uvažování westernerů a lidí z východu, nezbytný je pak finální souboj jako zkouška odvahy a pistolnického umění. 🤓 Úvodní Cooperův střet s padouchem Trampasem (Huston) v saloonu  kvůli mexické dívce, založí hlavní konflikt celého filmu a jejich repliky jsou pro žánr ikonické. Huston: When I want to know anything from you I’ll tell you. Long-legged son-of-a… - Cooper bleskurychle tasí, stone cold: If you wanna call me that, smile! - Huston zasvítí bílýma zubama pod černým knírem: With a gun against my belly, I always smile. 🤓 Coop (28) zde poprvé představil svoji kovbojskou image, která se stala klasikou - elegantní štíhlý dlouhán s úzkým pasem a pružnou, přesto trochu nejistou chůzí. Se zlomenou a špatně srostlou levou kyčlí se pravda musíte znovu naučit chodit i jezdit na koni, respektive sedět na něm k jedné straně, aby vás nárazy do sedla tolik nebolely. Nezbytným doplňkem této postavy je pečlivě zvolený fešácký klobouk a kontrastní šátek. Málomluvný osamělý romantik, mile stydlivý, přesto sebejistý, s chlapeckým, později mužným šarmem. Kovboj jako ztělesnění mužské svobody, odvahy a cti. Inspirací pak westerneři v obrazech Frederica Remingtona a Charlese Russella, Cooperových oblíbenců. 🤓 Veleúspěšný film udělal z herce v Paramountu hlavní hvězdu. Po Virginianovi už každý westernový hrdina byl vysoký málomluvný fešák, padouch odpudivý drsňák v černém, hrdinova vyvolená sexuálně nevinná či alespoň morálně neposkvrněná a zloději dobytka vysedávali v saloonu, hráli poker a popíjeli whisky, dovádějíce s Mexičankami. A pochopitelně klaďas musel vždycky triumfovat v závěrečné přestřelce. 🤓 90 minutové klání s padouchem a jeho bandou zlodějů dobytka nevyhnutelně dospěje do fáze, která si žádá ultimátní řešení. Cooperova nastávající je ovšem zásadně proti a prosí ho, aby se souboji vyhnul. Milovaná schoolmarm z východu bohužel nemá pro westernový kodex pochopení. Ale Coop to udělá po svém: I’ve got to stay! … it’s something in the feelings of a man. Down deep inside. Something a man can’t go back on. - Co nám to jen připomíná? Ano, High Noon. () (méně) (více)

• Jedna z najväčších budúcich hviezd filmového žánru western Randolph Scott, ktorý bol pôvodom z Virgínie, bol najatý, aby učil Garyho Coopera správne ovládať virgínsky dialekt. (westerns)
  • Jeden z prvých zvukových westernov vôbec. (westerns)