Pán Harold a kluci

• Jihoafrická republika

Master Harold... and the Boys

Jihoafrická republika, 2010, 87 min

Lonny Price

Athol Fugard (divadelní hra)

Michael Auret

Kostýmy:

Pierre Vienings

původně jsem si říkal, že se v tomto filmu nic moc neděje a zachraňují ho jen excelentrní výkony Freddieho Higmora, Vinga Rhamese a Dannyho Keogha. Tak v hodině se to opravdu rozejelo na plné obrátky a musím říct, že to byl opravdu úžasný zážítek. Skvělý intelektuální film o chlapci, co se snaží najít svůj smysl života a jeho černý ,,kamarád" se mu snaží pomoct. Navíc opravdu skvěle zahraný film a zasloužil by si větší publicitu. Bohužel u nás se bude pravděpodobně bude vysílat jen pozdě v noci ve filmovém klubu na dvojce nebo na kabelovce, jinde si ho na našich tv nedokážu představit a to je velká škoda. 80%(2.5.2013)

Pokud se díváme na všeobecně známou předlohu, těžko očekávat překvapivé momenty. Zde jde také o remake filmu s Matthew Broderickem z roku 1985. Myslím, že Rhames i Highmore uchopili své role velmi dobře, ale na druhou stranu žádný zázrak se nekonal a určitě netoužím po dalším shlédnutí.(1.5.2013)

Príbeh o tom, ako sa z malého nevinného chlapčeka, na následky životných a osobných problémoch (chorý otec), stane jeden arogantný a „rasistický“ malý človek. Celý príbeh sa v postate odohráva v malej reštaurácie, ktorú vlastní práve chlapcova (Harold) mama. Na filme ma asi najviac vadilo to, že ma nerovnomerne rozložené tempo. Hudba a „tanec“ sú v pohode. „Tolstoj mal svojich sedliakov, ktorých učil. Ja učím teba (Sam).“ („Master“ Harold). Osobne si myslím, že ten, kto učil Harolda, bol práve Sam (V. Rihames). Hlavne na to, ako sa správne chovať k ostatným ľudom. Ešte jedna poznámka: Podľa mňa sa jedná, doposiaľ, o najlepší herecký výkon zo strany V. Rihamesa. Osobné hodnotenie: 73 % (***) (2.9.2012)