Velké bitvy historie

• Česko Ztracené důkazy (více)
Velká Británie, 2004, 45 min

Dokumentární série Ztracené důkazy líčí okamžiky klíčových bitev v Evropě a Tichomoří s pomocí nedávno objevených snímků pořízených jak během samotných bitev, tak i ve dnech a týdnech, které jim předcházely. Rozhovory s lidmi z obou znesvářených stran nám poskytnou nový náhled na válku, jak ji viděli muži ze vzduchu i ze středu válečné vřavy. (History Channel)

Volodimir2

Séria "Veľké bitky histórie" je českou verziou svetoznámych edícii "Campaign" a "Es-sential Histories" britského vydavateľstva Osprey Publishing. Táto séria obsahuje 57 významných bitiek a vojenských kampaní histórie. Táto edícia nás vedie najvýznamnejšími vojenskými konfliktami v dejinách ľudstva. Ja som si vybral z celej série filmy z obdobia 2. svetovej vojny a tak som pracoval celkom na 33. dieloch. 1. Bitka o Britániu,1940; 2. Pearl Harbor,1941; 3. El Alamein,1942; 6. Francúzsko,1940; 10. Polsko,1939; 12. Kursk,1943; 14. Stalingrad,1942; 17. Tobruk,1941; 21. Barbarossa,1941; 25. Guadalcanal,1942; 30. Monte Casino,1944; 32. Arnham,1944; 34. Normandia,1944; 35. Záliv Leyte,1944; 36. Ardény,1944; 38. Kréta,1941; 39. Okinawa,1945; 40. Sevastopol,1942; 41. Iwo Jima,1945; 42. Kasserinský priesmyk; 43. Segfriedová línia; 44. Guam,1941 a 1944;45. Anzio,1944; 46. Prekročenie Ryna,1945; 47. Peleliu,1944; 48. Midvay,1942; 49. Moskva, 1941; 50. Saipan&Tinian,1944 ; 51. Hon na Bismarck, 1941; 52. Oslobodenie Paríža 1944; 53. Tarawa 1943; 55. Berlín 1945; 57. Japonsko 1945. Dokumentárny cyklus je natočený zaujímavým spôsobom aj s nejakými novými doplňujúcimi údajmi získanými z archívov a podáva celkom nové informácie o niektorých bitkách. Dokumenty obsahujú podrobnosti a popisy zúčastnených strán, kľúčových postav konfliktu a podrobné historické, politické a geografické súvislosti. V Poľskú vyšla táto edícia 52 dielov len z 2. svetovej vojny a 52 dielov obsahovalo bitky ostatné. Išlo o veľmi kvalitnú sériu. ()

dopitak

Komentuju díl 38 - Kréta 1941 The Fall of Crete. Docela podrobný rozbor bojů, dost cenných dobových záběrů. Jenomže v dnešní době je třeba dělat tyhle dokumenty více multiinformační, malý nepodrobný náhled mapky Kréty fakt nestačí, představuju si malou mapu v rohu obrazovky ukazující bodem, kde se právě nacházíme, a častý podrobný náhled mapy pro lepší geografickou ilustraci. ()

Marek1991

Ten názov mi príde mierne zavádzajúci, lebo tie nové fakty som často nepostrehol, príde mi to ako marketing. Inak je to však celkom dobrý dokumentárny seriál, má to dosť fajn vizualizácie. ()

Thomassi

Dokumentární cyklus Ztracené důkazy sice podává celkem známé informace o velkých bitvách, ale unikátní na něm je jeho zpracování. Pomocí trojrozměrných map tak sledujeme bitvy den po dni s pomocí hraných (ty mi příjdou někde až trapné viz. Peleliu, někde ale velmi povedené viz Ardeny), ale i dobových, ať už černobílých nebo barevných. A to dělá tento dokument odlišný od jiných. Samozřejmě nesmí chybět ani výpovědi přímých účastníků a historiků. Viděno (řazeno podle historického data): Tarawa - Guam - Peleliu - Ardeny - Překročení Rýna ()

farmnf

Nevím, zda jsem viděl vše. Z bitvy o Monte Cassino na mě lezla hrůza. Taky jsem býval pěšák a taky jsem házel granáty ale nemusel jsem ty co dopadly na mě odhazovat zpět. Viz citát účastníka: Dopadl mu do okopu německý granát, bystře se sehnul a vrátil ho zpět. Potřetí to ale nestihnul...Hororům se směju, thrlillery beru jako vkusnou zábavu. Skutečnost mě děsí ()

Pollock

Velmi povedený dokument se skvěle promíchanými hranými záběry s dobovými, s výpověďmi jak amerických, britských tak i německých vojáků . "...při obrany 112 kóty se nás s 500 mužů vrátilo 26..." ()

Dr.dogous

Láska k historii je tak trochu láska k mrtvému, ale já si nemohu pomoci. Lepší jednou vidět, " Mlýnek na maso, na Maase, než stokrát o něm slyšet. Jako vždy nic nevyšlo podle plánu, právě naopak. ()

Alsafi

Po dílu o Slavkovu, kde se objevilo několik historických nepřesností, trochu pochybuji o autenticitě. Na druhou stranu díly, ve kterých jsou mapovány bitvy z pozdější doby, jsou převážně díky výpovědím pamětníků více hodnověrné a vtáhnou do děje. Mohu zmínit třeba Stalingrad nebo Guadalcanal. ()