Prvňák

Rob Hardy

Alex Heffes

Anant Singh
  • laik_60

Suchá Afrika, suchý prach, suchý školský dvor, suchí starci pijúci v suchej krčme kvasinkové pivo, čo nepoznajú v osemdesiatke paradentózu, suchí starec, čo sa vyzlečie pred ministerkým predsedom a maskér sa viac zameral na jazvy na chrbáte zabúdajúc "mladíkovi" odmaskovať div nie tehličky na bruchu, pološialený regionálny riaditeľ, tancujúci v suchom prachu v suchej škaredej žltej kravate. Všetko bolo africky suché aj film dokonca aj ten večer, čo som film pozeral bol taký nejaký suchý. Zišlo by sa pivo.(29.5.2014)

Velice lidský a dojemný příběh starce, který si chce sám přečíst důležitý dopis. Bohužel je analfabet. Toto rozhodnutí ho donutí přidat se k malým špuntům, kteří teprve začali chodit do školy. Chudák ani netuší, jaký řetězec nevole i podezírání tím vyvolá a co to bude stát jeho učitelku. To, co bereme jako samozřejmost, je v jiném koutě světa luxus. A já prostě věřím tomu, že co si nacpu do hlavy - to mi nikdo nemůže vzít. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(22.4.2015)

Kdybych byl černoch, navíc z Afriky, tak bych byl na tento film velmi hrdý. Jenže jsem ryzí běloch, tak jsem musel do školy již v šesti letech a nikdo o osmdesát let starší vedle mě v lavici tehdy neseděl, škoda. Vězení negramotnosti i s bolestivou minulostí chtěl tenhle milý stařík opustit, tak se vydal se do školních lavic a svým výkonem mi připravil nádherný a dojemný zážitek a já tomuhle prvňáčkovi dávám hodně vysoké známky.(22.2.2017)

Nejsou to celé 3*, ale jemnější rozlišení daný systém * neumožňuje. Milý, chvílemi roztomilý a v retrospektivách brutální film o nedávné keňské historii, o které toho moc nevíme. Teprve na podobných reflexích skutečných událostí si jeden uvědomí, že nelze dát ani získat víc než vzdělání (které nám často zdegradovalo na vidinu trápení s učiteli a Sciem).(7.6.2013)

Cinemax na nedělní večer opět fantasticky potěšil. Prvňák je oficiálně filmem Velké Británie, ale vypráví příběh jednoho starého muže z jedné malé vesničky uprostřed Keni. Ze země, která byla dost dlouhou dobu pod nadvládou právě Velké Británie, aby se našel někdo, kdo by uvedl na pravou míru dnešní realitu této země. A musím říct, že mi to přišlo neuvěřitelně sympatické. Dělá mi neuvěřitelnou radost, když si pořád někdo dokáže vážit něčeho, co je pro nás naprostou samozřejmostí. A víte co? My i přesto, že takové možnosti máme, pořád jenom nadáváme a něco kritizujeme. Tenhle film je nejenom o sebereflexi jednoho národa, který Keňu slušně mordoval, ale především je o lidech, o pokoře, kterou by měl v tomto filmu hledat každý Evropan nebo Američan, protože i když je to příběh dost neobvyklý a pro mnoho lidí dost nepochopitelný, pořád má opravdu hodně co nabídnout.(10.12.2012)