Reklama

Reklama

Prvňák

  • Velká Británie The First Grader (více)
Drama
Velká Británie / USA / Keňa, 2010, 99 min

Obsahy(1)

Příběh se odehrává v jedné keňské vesničce, kde žije starý muž, bývalý člen povstaleckého hnutí Mau Mau (Oliver Litondo). Ten je rozhnodnutý, že využije poslední šance naučit se číst a psát. Stařík tak usedá do lavic spolu s šestiletými dětmi a snaží si svoje předsevzetí dotáhnout až do konce. Tento britský snímek je inspirován skutečnými událostmi. (met87)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (22)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Cinemax na nedělní večer opět fantasticky potěšil. Prvňák je oficiálně filmem Velké Británie, ale vypráví příběh jednoho starého muže z jedné malé vesničky uprostřed Keni. Ze země, která byla dost dlouhou dobu pod nadvládou právě Velké Británie, aby se našel někdo, kdo by uvedl na pravou míru dnešní realitu této země. A musím říct, že mi to přišlo neuvěřitelně sympatické. Dělá mi neuvěřitelnou radost, když si pořád někdo dokáže vážit něčeho, co je pro nás naprostou samozřejmostí. A víte co? My i přesto, že takové možnosti máme, pořád jenom nadáváme a něco kritizujeme. Tenhle film je nejenom o sebereflexi jednoho národa, který Keňu slušně mordoval, ale především je o lidech, o pokoře, kterou by měl v tomto filmu hledat každý Evropan nebo Američan, protože i když je to příběh dost neobvyklý a pro mnoho lidí dost nepochopitelný, pořád má opravdu hodně co nabídnout. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Tak toto by si mal pozrieť každý človek, ktorý pokladá vzdelanie a možnosť chodiť do školy za úplnú samozrejmosť, resp. ešte sa sťažuje, že MUSÍ chodiť do školy. Toto bol naozaj krásny a úprimný príbeh o nadšení a potešení zo vzdelania - bez ohľadu na to či máte 6 rokov alebo 84! Avšak nebol to len príbeh o škole ako takej, ale aj o životnom osude človeka, ktorý počas povstania voči britskej nadvláde prišiel o všetko. Možno pre niekoho tak trochu citové vydieranie, ale opäť je to len jeden z tých príbehov, ktoré napísala krvavá história. Pekne vystihnuté ako v Afrike aj naďalej hrá veľkú rolu kmeňová príslušnosť, hoci múry sa postupne rúcajú. Jediná škoda je, že do filmu nebolo zakomponovaných viacej tých spomienok z Marugeho života. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Nejsou to celé 3*, ale jemnější rozlišení daný systém * neumožňuje. Milý, chvílemi roztomilý a v retrospektivách brutální film o nedávné keňské historii, o které toho moc nevíme. Teprve na podobných reflexích skutečných událostí si jeden uvědomí, že nelze dát ani získat víc než vzdělání (které nám často zdegradovalo na vidinu trápení s učiteli a Sciem). ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Možná to bylo mírně podbízivé, možná to bylo mírně patetické, možná............a možná. Ale zažil jste to někdo v reálu, například Marugeho minulost? Dokážeme plně pochopit jeho touhu a pohnutku v tolika letech umět číst? Já bych řekla, že je to velmi obtížné pro člověka v našich podmínkách. Obdivuji neskonale jeho vytrvalost, až tvrdohlavost, kterou bych minimálně na mnohem triviálnější věci potřebovala já. A to neberu v potaz jeho věk. Myslím, že to je příběh člověka, který nám možná trochu odkryl, jaké pořadí hodnot upřednostňuji a jaké pro to mám pohnutky já osobně. "Musíte pilně studovat, jinak budete jako já. Stařec není lepší než koza:"......ale i koza někdy umí věci, to by jste se divili, já znala jednu kozu Andulu.............a ta si mimo jiné dokázala úplně získat naše srdce.....:-) ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Při sledování filmu jsem si uvědomil jak strašně rozdílný je ten svět a to co my bereme jako samozřejmmost maji jiní jako vzácnost. U nás se chodí za školu a v Keni jsou zase třidy přeplněné. Příběh je to krásný a určitě má co nabídnout, ale určitě by to šlo i bez okatého podbízení se divákovi. Viděno v rámci projektu Challange tour jako film číslo 29. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (1)

  • Guerillové hnutí Mau Mau, které díky své vyrtvalosti a odvaze postupně napomohlo Keni získat nezávislost na Velké Británii, je dodnes velmi kontroverzním tématem. Mnohým je trnem v oku krutost a metody Kikujských válečníků, kteří nejenže povraždili mnoho britských civilistů, ale obraceli se drsně i proti vlastním lidem, kteří s jejich přístupem nesouhlasili, nechtěli složit známou přísahu věrnosti, atp. (Candice)

Reklama

Reklama