Mravy neuvěřitelně klesly. Slovenská adaptace slavného románu v dopisech Choderlose de Laclose. Francie, osmdesátá léta osmnáctého století. Pohledný vikomt de Valmont (J. Kukura) je známým proutníkem. Jeho milenka, ovdovělá markýza de Merteuil (E. Vášáryová), má stejnou povahu, avšak na veřejnosti vystupuje jako ztělesnění ctnosti. Oba šlechtici, poté co ukončí svůj tajný poměr, spolu uzavřou dohodu. Markýza se totiž chce pomstít hraběti de Gercourt, který ji zavrhl a teď se chystá oženit s mladičkou Cecilií de Volanges (J. Nagyová). Valmontovým úkolem je připravit Cecílii o panenství. Vikomt i markýza do své cynické hry zatáhnou jak důvěřivou Cecílii, tak jejího nezkušeného ctitele, rytíře Dancenyho (V. Obšil). Valmont navíc jen tak ze sportu svádí krásnou, avšak bohabojnou a nedobytnou paní de Tourvel (S. Valentová). Když si vikomt uvědomí, že k paní de Tourvel cítí poprvé skutečnou lásku, je již pozdě. Drtivé soukolí intrik již nelze zastavit...
Velmi zdařilá slovenská televizní adaptace známého „dopisového" románu Choderlose de Laclose je dílem režiséra Miloslava Luthera (mj. Lékař umírajícího času). (Česká televize)

nascendi

Konečne som sa dočkal dlho očakávanej reprízy slávnej inscenácie slávneho románu v listoch. Píšem o repríze, ale je to iba repríza vysielania, pretože pre mňa to bola premiéra. Videl som množstvo adaptácií Laclosovho románu a táto mi pripadá najbližšia mojej predstave. Bez ohľadu na množstvo slávnych mien, ktoré sa podieľali na iných verziách. Výprava, masky, excelentní herci, nezanedbávanie detailov, to všetko mi pripravilo maximálny zážitok, takže už uvažujem, ktorý TV film opustí moju Top20. Iba na okraj: Doteraz ma nikdy nenapadlo, že Juraj Kukura sa v istom období života podobal na Freddieho Mercuryho. ()

Autogram

Takéto klasické dobové spracovanie ma oslovilo menej ako to moderné americké spracovanie. Dnešná zvrhlá mládež mi bola nejako bližšia ako markízy a markízovia. Herci žiadnu chybu neurobili, zvodca Kukura aj intrigánka Vášáryová všetko zvládli dokonale, k postavám sa hodili. –––– Ten, kto zapríčiní cit, má zaňho zodpovednosť. –––– Človeka všetko znudí, anjel môj. Taký je zákon prírody. ()

gudaulin

Je to v pořadí už pátá verze zpracování legendární literární klasiky, kterou jsem měl možnost zhlédnout a vyloženou ostudu si slovenští sousedé neudělali, na druhou stranu ale mě ani neměli čím nadchnout a natvrdo říkám, že obě americké filmové verze toho divákovi dokážou nabídnout nesrovnatelně víc, počínaje krásnou historickou výpravou a hvězdným mezinárodním obsazením konče. Juraj Kukura předvedl zajímavou studii francouzského libertinství a Soňa Valentová byla ve své mravní čistotě a zamilovanosti sympatická, ale zbytek tak nějak pouze ušel. Jana Nayová byla kupříkladu nevýrazná a postavy sluhů mi přišly zbytečné. Celkový dojem: 60 %. ()

PTuranyi

Televízna inscenácia príbehu vikomta Valmonta a jeho zvodcovských dobrodružstiev. Žiaľ televízna produkcia nemá šancu sa vyrovnať Formanovmu hollywoodskemu kalibru. Herci robia čo môžu ale Juraj Kukura nie je Colin Firth, Emília Vásáryová nie je Annette Bening a takto by sme mohli pokračovať. Soňa Valentová síce nie je Meg Tilly ale jej postava je hádam stvárnená najlepšie. Hoci to nie je ich chyba, ale najhoršie na tom je asi Stano Danciak a Zuzana Krónerová, ktorí tomuto smutnému príbehu plnému zranených ľudí dávajú miestami skôr komediálny rozmer. Produkcia nedokáže vyplniť zvukové prázdno a občasnými vpádmi jazzových variácií narušuje aj to málo klasickej hudby, ktorá vytvára akú takú atmosféru. Výsledkom je síce kvalitný ale viac divadelný ako filmový zážitok . ()

helianto

„Myslel som si, že pohybujem ľuďmi ako bábkami. Čo ak oni pohybujú mnou ...“ Bratři Slováci mi snad prominou, pokud jsem neocitovala správně a mám tam chyby … Zvlášť když zcela upřímně říkám, že slovenští tvůrci v této inscenaci hazardují s nejsvětějšími lidskými city stejně bravurně jako jejich kolegové ve Formanově či Frearsově slavnější verzi. ()