Sovětsko-finská zimní válka (TV film)

Fire and Ice: The Winter War of Finland and Russia

Dokumentární / Historický

USA, 2006, 56 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

Dokument sa venuje Zimnej vojne medzi Sovietskym zväzom a Fínskom z roku 1939. Ide o nadčasový príbeh o odvahe proti všetkým a všetkému za ochranu svojej slobody a demokracie. Nikto nečakal, že tento malý národ, by mohol odolať tak obrovskej vojenskej sile. Fíni vedeli, že to nie je vojna o územie, ale že ide o totálnu vojnu o ich samotnú existenciu ako národa. Špatné vedenie sovietskych vojsk v tejto vojne urýchlilo rozhodnutie Hitlera na začatí operácie Barbarossa.(7.4.2015)

Tohle je pro mě nejzajímavější válka světových dějin a neřekl bych, že to nějak ovlivnili mé sympatie k Finsku. 2 milióny Rusů proti 250 tisícům Finů, 6000 ruských tanků proti 60 finským (z toho jen jeden bojeschopný), pár finských letadel o maximální rychlosti 160km/h, proti velké přesile letadel s rychlostí až 370 km/h. Válka skončila se ztrátou 25 tisíc mužů na Finské straně, Rusové ztratili mnoho letadel, 2000 tanků, 1 milión mužů a několik tisíc jich bylo zajato. Velkou výhodou Finů byla příroda, ale i tak, Finové bojovali za větší ideály, bojovali za svou zem a svou pracně vydobytou svobodu! Každopádně, vřele doporučuji!(29.11.2010)

Příběh hořkého vítězství lidí bránící se komunistickému imperialismu. Zimní válku bychom si mě neustále připomínat, stateční Finové bojovaly o vše, aby se nakonec dozvěděli, že v určitém smyslu ponese největší ztráty vítězná strana. I přes sprostou snahu amerických tvůrců připsat Američanům zásluhy na vítězství nemohu hodnotit jinak, jak 100 %. Bohužel komunistické vzdělávání udělalo svoje a množství lidí z postkomunistických zemí nemá nejmenší tušení o tomto a dalších podobných zvěrstvech páchaných komunisty.(22.8.2013)