Skalní v ofsajde

Skalní v ofsajde

Komedie / Sportovní

Československo, 1960, 77 min

• YURAyura

2/10 Hodne rozpacita komedia, ktera neni radoby tendencni, ale satyra na pomery v socialistickem Slovensku je z toho citit skoro v kazdem zaberu. Pele ve vyberu na Tehelnou poli vubec neni a z kombinace "pozivatin" vyvolavajici horucku dostane dotycny leda sanci videt, co zjedol k ranajkam. Ale zabery z autenticke cutane mi prisly daleko zajimavejsi nez to, co predvadeji nejen cesko-slovensti futbalisti dnes...(29.1.2011)

V ceskoslovenskej kinematografii v konciacich sa 50. rokoch pomaly ale isto ustupoval budovatelsky patos, a tak sa obcas natocila aj nejaka komedia. Ako napriklad tato. Namet o futbale je sam o sebe silny namet na komediu, ale pravdupovediac, tie na Slovensku sa prilis nevydarili. Tato je vsak vynimkou. 70 %(24.6.2014)

(81/2016) / Fakt podarená slovenská klasika. Síce už prešlo vyše 55 rokov, ale niektoré hlášky obstoja doteraz. Dokonca v porovnaní s dnešným "humorom" produkovaným v slovenských TV sú Skalní o dve ligy vyššie. Zaujímavosti o filme: http://kultura.sme.sk/c/6594297/ako-vznika-hit-skalni-v-ofsajde.html (7/10)(5.9.2016)

Skalní jednoznačne v postavení hry z čoho ich usvedčil tento kamerový záznam. Výpravná obrana spoľahlivo plnila divácke nároky a dnes ju moje kritické oko zaraďuje do vitríny jasnozrivých klenotov. Stred poľa v zložení Dibarbora-Mrvečka-Garlatty kreovalo humorné finesy brazílskych rozmerov, len útočný scenár im pravidelne hatal cestu do kinematografickej siene slávy bombardovaním pevnej konštrukcie režisérskej bránky, z čoho rezultoval slabý dôraz v zakončení a občasné rozhodcovské napomenutie. Napriek tomu klasika, ktorú si prevelice rád pustím zo záznamu na zlepšenie nálady a s víťazným výsledkom pre skalného diváka v ofsajde :) 4 a 1/2*(23.12.2014)

Rodina a futbal nejde dokopy a podobne ani mne nepasuje dokopy futbal a komédia. Rozpačitý začiatok a ešte viac rozpačitý koniec. Keď sa športovo založení súdruhovia VB prejavia s ľudskou tvárou, to sa ani za socializmu asi nedalo uveriť. Niektoré veci ale ako komédia fungujú, čo sa nedá povedať o zaručenom recepte mydlo+káva+krieda na horúčku.(22.6.2014)

• - Hana Anna Grissová, hrajúca vo filme starú mamu oslavujúcu 60. narodeniny, mala v čase natáčania iba 38 rokov. Mária Kráľovičová, hrajúca vo filme jej dcéru, bola od nej mladšia iba o necelých 6 rokov a František Dibarbora bol, naopak, od Hany Anny Grissovej v skutočnosti o 5 rokov starší. (BlueNeon81)

• - Natáčalo sa v Bratislava, Plaveckom Podhradí a Stupave. (Raccoon.city)

• - Futbalové scény sa nakrúcali prevažne na štadióne Slovanu v Bratislave a komparz tvorili študenti a dôchodcovia. (Raccoon.city)