Ultramarines: A Warhammer 40,000 Movie

Animovaný / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2010, 70 min

Martyn Pick

Dan Abnett

Z důvodu akutního absťáku způsobeného naprosto nelogickou (a naštěstí již ukončenou - mé domácí vůdů asi zabralo!) neochotou Black Library povolovat překlady mých oblíbených sci-fi brakovek jsem nucen zvýšit na čtyři a velkoryse tedy přehlédnout jak hnusnou animaci a přizdisráčsky zjednodušené výtvarno, tak na Abnetta až příliš přímočarý a nekomplikovaný příběh. A také fakt, že při hlavní přestřelce s Černou legií jako hudební doporvod chybí Rammsteiní Feur Frei!(4.7.2016)

Dá se pochopit, že pokud si někdo myslí, že Warhammer je nějaká PC hra, podle které vyrenderovali film, že bude asi hodnotit střídmě. Ale zároveň jsem přesvědčen, že pokud někdo opravdu ví, co to je Warhammer, ideálně nějakého WH40k četl, tak nemůže hodnotit negativně. Atmosféra je podle mě vystihnuta věrně.(30.12.2010)

Bežný deň člena Ultramarines: Ráno vstane, naleští zbroj, požehná munícii, a s ochranou od samotného cisára ide rúbať bezvercov. K tomu mu dopomáhaj poriadny kvér v jednej ruke a motorová píla v druhej. Animácia nie je nijak prepychová a aj tá fyzika pohybu je miestami mimo, ale stále by to šlo na štyri. No keď na konci do démona nasypú tri zásobníky a jeho to decentne "pošimrá", ale rana hrdzavou helmou ho skolí na zem(!!!), tak za to chlapi, za to štyri nebudú!(6.2.2011)

Svého času jsem koketoval s Doomtroopery a Battletechem, ale fantasy svět Warhammeru a v zásadě magicko-religiózní sci-fi vesmír Warhammeru 40000 mě nechávaly zcela lhostejným. Takže když napíšu, že tenhle CGI animák se vcelku povedl, můžou si všichni barviči figurek přičíst klidně i 20 %. Ostatní se budou muset smířit s tím, že jim přijde trochu divné, jak velké kvéry to ti Ultramariňáci (přesněji řečeno družstvo Ultima druhé roty Kapituly Ultramarines z Macragge) používají, a kolik toho uvnitř těch svých power armorů vydrží. Ale trochu jsem pohrabal na W40K wiki a musím říct, že to všechno dává smysl... když tedy přistoupíte na to, že Božský Imperátor je skutečně Božský;) Neodpustím si samozřejmě poznámku, že Ultramarines zní rozhodně drsněji než Lazuritoví námořníci, ale pak už dodám jen to, že tihle mariňáci jsou skutečně Ultra, a "they shall know no fear". Film je po grafické stránce velmi solidní i dnes, má vynikající dabing (český asi ani nevznikl), hudbu a zvuk. Atmosféra je správně temná, a i když zápletka je docela průhledná, celý zážitek divákovi dost vylepšuje fakt, že se díky "pravidlům" světa W40K může stát opravdu cokoliv:) Všechny ty klerikální rekvizity vypadají opravdu dobře, a docela jsem tomuhle vesmíru přišel na chuť. 70 %, ale někdy si asi zase rád poslechnu řízné "Burn, Heretics!!!";)(1.8.2016)

• Sykon

Svět Warhammeru bohužel neznám, a tady nějaké hlubší propojení s tímto univerzem scházelo. Jinak se totiž jedná v podstatě jen o tuctový film o elitním komandu likvidovaném nepřítelem. V případě tohoto animáku ještě musím srazit jednu hvězdičku za hroznou animaci postav. Chápu, že například co se týče účesů postav, 9 z 10 profi vojáků doporučuje ježka (ten desátý hlasoval pro holou hlavu), ale popravdě řečeno, tady jsem neměl prakticky žádnou možnost od sebe jednotlivé postavy rozeznat. Kromě zmíněných účesů měli všichni prakticky stejné rysy tváří a téměř stejné brnění. Ve finále jsem tak poznával jen medika v bílém a kapitána s mečem. Ale není to tak zlé, být tohle hrané nebo lépe rozhýbané, myslím že by to mohl být čistý průměr.(2.4.2013)

• - Autorem scénáře je spisovatel Dan Abnett, který napsal více než 25 románů ze světa Warhammer a Warhammer 40 000. Příběh ve filmu je ale originální a není adaptací žádné z knih z tohoto prostředí. Naopak po premiéře snímku byla vydána kniha, která události ve filmu zachycuje. (.Zmolda.)