Princezna Husopaska

• slovenský

Princezná Husiarka

Rodinný

Východní Německo, 1989, 79 min

Ach Falado, Falado ... morbidní motivy v pohádkách se prý pro děti nehodí, protože je děsí. Podle mě jsou děti rády morbidně fascinovány. Princ v téhle pohádce je směšný, ale princezna je krásná, její zlá komorná taky a Falada opravdu mluví, protože je opravdu kouzelný. Nejenom na princeznách se dá sledovat změna vkusu, i na princích se dají sledovat proměny. Tenhle princ je ostříhaný na ježka. Kam se poděly romantické kadeře dřívějších princů? EDIT 17. 8. 2014: Viděno po letech znovu a docházím k tomu, že ta pohádka má přesahy, které jsem dřív plně nedocenila. Zlá služebná je totiž sama dcerou královskou, jako jediný potomek poraženého krále. Její snaha dopracovat se na nějaký trůn, byť za cenu toho, že odstrčí jinou princeznu, a to tu, s níž byla vychovávána, se náhle jeví v jiném světle. Ale i po těch letech, ten princ za tu snahu nestál. Když už, jela bych po králi.(28.12.2010)

Koľká škoda! Poriadny scenár a lepšieho princa! Začiatok sľuboval krásnu mierne smutnú rozprávku. Jak som sa tešila! Nádherná hudba, samozrejme harfa a flauta, dokonale rozprávková kombinácia. Pokiaľ neprišli na zámok to bolo ešte zaujímavé. No princ nenadchýna, celkovo predniesol max. 10 viet a s Husopaskou hádam ani neprehovoril poriadne pokým si neboli sľúbení. Ako nepríjemne naivné. Lísa zobrazená ako čisté zlo.. príliš čiernobiele. "Pomstychtivá" Husopaska? Chýbalo mi väčšie zapojenie o to hlavné - princa a Husopasky, prejaviť ich vzťah, nie len nejaké pohľady. Veď i paholok či kráľ toho povie viac než "hl. hrdina". Škoda princa a jeho postavy v scenári. A pritom Grimmovci spísali originálny námet! Vysoko hodnotím hudbu a nejaká polhviezdička za môj detský sentiment a predstavy o rozprávke, kt. som kedysi mala.(28.12.2010)

Klasická pohádka od Grimmů. Jako dítěti se mi velmi líbila, dnes už tak nadšená nejsem. Ačkoliv filmové zpracování je celkem slušné, psaná předloha mi připadá dost zlomyslná (zejména u pasáčka, princ vypadá jako hlupák a jde pást husy). Sedmnáctiletá Dana Morávková dobře zahrála "pravou" princeznu, zatímco Michaela Kuklová výborně ztvárnila potvoru. Ještě bych to chtěla vidět v originále.(8.12.2009)

Jo, je tam spoustu blbýho, ale já jí mám ráda.Někdo ujede na Princezně ze mlejna, já zas na tomhle.Nejvíc jsem na tom odceňovala, že Kuklový dali zápornou roli, mě nikdy milá nepřišla a tady jí to rozhodně sedne, kdežto Morávková je mi celkem sympatická a nevypadá tak naivně.Je to otázka citu, tudíž se nikdo nemusí pohoršovat..(31.12.2008)

Škoda... Pohádkla měla od začátku docela pěkně "našlápnuto", leč s každou přibývající minutou to šlo z kopce... Dalo by se říci, že ji zachránila česká účast - dvojice Morávková - Kuklová se velmi zdařila. To se však nedá říci o německých hercích, především o představiteli mladého prince. I celková zápletka působila až moc naivně, jednoduše, ... Pár scén, jakoby bylo nedomyšlených, ukvapených, ... Pohádka však měla určitou "pohádkovou atmosféru" a 50% si zaslouží.(23.8.2009)

• - Německý název filmu je Die Geschichte von der Gänseprinzessin und ihrem treuen Pferd Falada, což lze přeložit jako "Příběh o husách, princezně a koni Faladovi". (Janek2002)

• - Natáčení probíhalo na hradech Falkenstein a Schönfels. (Janek2002)

• - Jedná se o první filmové setkání Michaely Kuklové a Dany Morávkové. Zde hraje Michaela Kuklová zápornou postavu a Dana Morávková kladnou, zatímco v dalších filmech Z pekla štěstí (1999), Z pekla štěstí 2 (2001) a Andělská tvář (2001) si pozice vyměnili. Kuklová v záporné roli a Morávková v kladné se pak bok po boku objevily ještě v seriálu Ordinace v růžové zahradě (od r. 2005). (fiLLthe3DD)