Slepý bankéř (S01E02) (epizoda)

The Blind Banker

Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 2010, 1 h 29 min

Je zřejmé, ře i Sherlock je jenom člověk, tudíž i jemu se situace tu a tam lehce vymyká z rukou, což sice může být pro nezúčastněného diváka zábavné ... ovšem pro zainteresované aktéry mohou být následky každého z takových - byť drobných zakolísání nevratné. Nicméně ... "vysoce výkonný sociopat" neobyčejně flexibilně přizpůsobil styl své práce zcela nové - a pro něho osobně až dosud nepoznané situaci, v níž se neočekávaně ocitl už v pilotním díle: Má parťáka, který ho bere takového, jaký je ... parťáka, kterého poznamenala válka - a možná i proto se po svém dokáže vyrovnat se všemi ... řekněme nestandardními způsoby a výstřelky svého spolubydlícího. Krom toho ... zdá se, že na pozici "úhlavního" nepřítele se nenápadně, leč převelice cílevědomě dere úplně jiná persona nežli ta, která tak sama sebe dílem ne(sebe)kriticky a dílem sarkasticky ocejchovala minule.(3.2.2017)

*** a půl poníka ------ Naděje v individuální ocenění zmařeny, přidávám se k hromadě sníženého hodnocení. Méně humoru (např. Sherlockovy sociální interakce s jedinci schopnými sarkasmu a respektu zároveň), méně závislostí, více nudy, nepovšimnutá hudba. Hezká kamera. Uvěřitelná přítelkyně. Chybějící Lestrade (Wrong!). Chybí mi atmosféra... jakákoliv. Schází napětí, schází očekávání. Je to Moffatem? U Doctora se cítím podobně, čím dál v sériích, tím silněji. A přitom - těch nápadů, krucifix! Hodlají vyházet všechna tajemství najednou? ------ Zpátky. Přemýšlím, zda k Sherlockovi není třeba průpravy. Mít rozsáhlejší zkušenosti ve čtení anebo sledování detektivek, možná bych jej ocenila spíš. A možná také ne. Neklid přijde, kdykoliv tempo děje zvolní; nikdy jsem nedokázala udržet pozornost u "starých dobrých klasik", s výjimkou Colomba (místy to byla fuška, ještě že Peter Falk nemá chybu). České detektivky leží bez ladu a skladu v paměti sedmiletého dítěte, neviděla jsem drtivou většinu Hitchcockovy práce ani Sherlocka v podání Jeremyho Bretta, Poirot mě - poměrně k jiným nabízeným drogám - k uzoufání nudí. Takže možná jo - možná mi chybí patřičný zápal. (NEBO HUDBA. Kéž by byla hudba lepší.) Downeyho Sherlock je nezastíraná akční komedie, srovnávat jej s tímhle nemá smysl. Co je opravdu zlé: nečetla jsem Doyla. To stoprocentně napravím. ------ Chci se bavit i bez průpravy. Moffata považuji přinejmenším za záruku legrace. Někde. Nějaké. Většinou. Tak kde vězí? Sherlock od BBC sice zatím nestačí k tomu, abych byla unešena, ale epizod je málo a The Great Game slibuje zajímavý děj. Jsem více než ochotna to risknout.(24.4.2016)

I s druhou epizodou první řady jsem byl v podstatě spokojen, přestože k ní mám pár připomínek. Klidně bych se smířil s tím, kdyby tvůrci více šetřili s akcí, některé scény mi totiž přišly úplně zbytečné, oželel bych i příšerně překombinovanou popravu pomocí jakési minibalisty (či obří kuše), ale přidal bych Mycrofta, ten mi tady chyběl.(8.4.2019)

Viac krimi ako psycho, vlastne, od psycha z prvej časti seriál dosť upustil, čo je škoda, pretože to bola stránka, ktorá rozbila bank. Tak nejako bolo, samozrejme, jasné, že Watsonova známosť na prvom rande nezomrie smrtiacim šípom, ale tak či tak divák nedýcha a čaká, čo sa stane. Chce to menej bitiek a lepšiu drámu a detail, ktorý bol v prvej časti dokonalý.(14.2.2017)

Slepý bankéř nabízí zápletku s čínským gangem pašeráků. Sherlock se dostává díky okolnostem k zločinu vražd se spletitými symboly. Cele to působilo méně geniálně jako v úvodním díle, ale naopak závěr se podařil skvěle vygradovat. Možná tentokrát více o náhodě, ale o to akčnější. Navíc ta mystika kolem Moryartyho strašně funguje......8/10(14.12.2016)

• - Spoiler: Epizóda voľne čerpá z príbehu "The Adventure of the Dancing Men" od Arthura Conana Doyla. Jediným spojovacím článkom filmu a pôvodnej poviedky je použitie šifry ako hlavnej pomôcky pre rozlúštenie prípadu. (lemonova)