Případ ukradených dopisů postaví Sherlocka proti Charlesi Augustu Magnussenovi, jemuž se přezdívá Napoleon mezi vyděrači, a kterého Sherlock skutečně nenávidí. Jak ale může porazit nepřítele, který zná všechna klíčová citlivá místa každého významného nebo vlivného člověka v západním světě? (Česká televize)

Anderton

Tento diel obsahuje najzákernejší zvrat s celej sérii, ale je vopred skvele pripravený tak, aby bolo dostatočne veľa priestoru na nápravu vecí do pôvodného stavu. Navyše mi Magnussen pripadal ako dôstojný Sherlockov protivník a osobne som ho pred trochu nasilu cool Moriartym preferoval. Ale prišiel záver a ten ma bohužiaľ sklamal, je to v podstate iba snaha o naviazanie na napínavosť vyvrcholenia série druhej a príliš sa na vysvetľovačky v prvom dieli série štvrtej neteším. ()

0verseer

”Jesus, Sherlock, she loves you” “Yes. Like I said - human error.” Seriál Sherlock pozostáva z dvoch druhov epizód. Prvá skupina sú epizódy, pri ktorých sa autori držia v rámci možností pri zemi a Sherlock rieši dômyselné prípady, ktoré majú hlavu a pätu. Viď. skvelá predchádzajúca epizóda. Druhú skupinu tvoria epizódy, kde sa plne upúšťa uzda fantázií a robí sa všetko preto, aby bol divák čo najčastejšie pri sledovaní šokovaný, nutno dodať veľakrát samoúčelne. Toto bolo epizóda z kategórie číslo dva. Oceňujem skvele napísané dialógy, suchý britský humor snáď nikdy neomrzí a okrem Sherlocka ho tentokrát veľmi obratne vie využívať aj jeho nový protivník Magnussen. Čo sa mi nepáči je !spoiler alert! totálna prestavba postavy Mary Watson. Urobiť z nej nájomného vraha? Pýtam sa, prečo?! To bol ukážkový príklad spomínaného zbytočného samoúčelného dejového zaúzlenia. !koniec spoileru! Celkovo teda z tejto epizódy prevažujú skôr zmiešané pocity, preto “len” priemerné hodnotenie. Howgh. ()

balcazar

Samostatné časti filmu boli O.K., aj to vložené abstraktno ma zaujalo (keď bol Sherlock na pokraji smrti a v mysli stretol Moriartyho), len ma to nebavilo ako celok. Netuším, či to je prípadom, Sherlockovým nepriateľom alebo zápletkou, ale proste mi to neprišlo nadupané tak, aby som hodinu a pol hltal minútu za minútou. Návrat Moriartyho na konci sa javí, samozrejme, ako návnada, ktorá vás má pohltiť, len samotná 4. séria ukáže, či to nebol krok vedľa. ()

D.Moore

Záporák je skvělý. Nechutný, slizký, mazaný. Mohl to být důstojný Sherlockův protivník, kdyby ovšem tvůrci chtěli. Jenže oni ne, úplně jako by rezignovali na napětí a nahradili ho zdaleka ne vždy účinným humorem, Sherlockovy uvěřitelné dedukce vyměnili za naprosto neuvěřitelné myšlenkové pochody (jestli se vám v posledním dílu druhé řády zdálo jeho pátrání po opuštěné čokoládovně přitažené za vlasy, tak tentokrát si vezmete prášek na uklidnění), do děje zbytečně míchají nejrůznější vedlejší postavy, které jsou buď podobně geniální jako Sherlock nebo podobně tupé jako Lestrade, zápletka je překombinovaná, aby se skryly její nedostatky... A mezi tím vším se bezmocně potácí Watson, do jehož pocitu bezradnosti se snadno vcítíte. A konečné řešení? Překvapilo mě, ale ne tak, jak bych si býval přál. ()

Milano33

Tak seriál Sherlock sa nám definitívne dostal do štádia premeny, ktorá je výrazná a dynamická, čo nemusí každému sadnúť. Ani ja nie som so všetkými rozhodnutiami úplne spokojný, avšak bez ohľadu na to som dokázal elegantnému a chytrému príbehu naprosto prepadnúť. Show už svojho vrcholu síce dosiahla, každopádne to nebráni tomu, aby sme si i terajšie tendencie rovnako skvostne vychutnali. Navzdory polarizujúcim skutočnostiam si seriál svoju podstatu rozhodne zachoval, Sherlock je stále istý, je nevrlý a bezcitný, mimoriadne inteligentný a vysoko výkonný sociopat. Sherlocka máme radi a jeho nemenný charakter je neskutočne očarujúci. Celkom však zamrzí fakt, že Sherlock prichádza o svoju nevšednú jedinečnosť s každým ďalším dedukčne zdatným a myšlienkovým palácom disponovaným jedincom. ()

• Dom "Appledore" alebo Magnussenov (Lars Mikkelsen) dom je v skutočnosti dom Sira Davida McMurtryho, zvaný tiež "Swinhay House", nachádza sa v Gloucestershire. (SpoilerAlert)