Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

Recenze uživatele pakobylka k tomuto seriálu (17)

Sherlock (2010)

NIKDY bych nevěřila, že si Sherlock Holmes podá ruku s jedenadvacátým stoletím jako rovný s rovným. A že si na první pohled zamiluju extravagantního podivína a trochu sebestředného hráče posedlého luštěním kriminálních hádanek, jakým se stal. Jenomže právě zásadní proměna, kterou prošel, mu dala šanci obstát v dravém, přetechnizovaném, překotně se vyvíjejícím světě, kam ho v novátorském nadšení šoupli jeho stvořitelé - jenom tak mohl i v nových podmínkách plně uplatnit své všestranné znalosti i neobyčejné pozorovací a dedukční schopnosti - a zároveň zůstat sám sebou. A jeho přítel Dr. John Watson je taktéž kapitola sama pro sebe. Co dodat ? Jsem naprosto okouzlená ... hlavním hrdinou, propracovaným scénářem, brilantní režií i dynamickým dějem, ze kterého navzdory všem novodobým atributům cítím hluboký respekt k dílu sira Arthura Conana Doyla, k JEHO Sherlockovi. A tak není co řešit - bez rozmýšlení přihazuju 5* prakticky vzápětí po shlédnutí prvního dílu ... P.S.: 1) Pokračování pochopitelně postrádá onen primární moment překvapení, neboť blesk z čistého nebe udeří zřídkakdy - a když už se to stane, je vysoce nepravděpodobné, že by si ke svým hrátkám s elektřinou vybral dvakrát stejné místo. Takže byste mohli lehce nabýt přesvědčení, že TEĎ už zhruba VÍTE, co máte očekávat ... přesto si myslím, že na další napínavé příběhy svérázné dvojice prostě NEMŮŽETE být dostatečně připraveni, protože Sherlock - to je něco jako fascinující přírodní úkaz stěží definovatelné síly, kterou nelze vysvětlit ani ovládnout. ----- 2) Většinu zahraničních filmů znám jenom v češtině (i když uznávám, že to není úplně to pravé ořechové) - případně jenom v originálním znění s titulky, takže obyčejně nemám co porovnávat. Ale i pokud znám čirou náhodou obě varianty, málokdy cítím potřebu se k českému dabingu nějak vyjádřit. Ale tentokrát mi to nedá. Vážení přátelé, při vší úctě k ČT - ČESKÁ VERZE NESAHÁ ORIGINÁLU ANI PO KOTNÍKY ! ----- 3) Třetí série posunula Sherlocka víc do osobní roviny ... a nějak se neumím rozhodnout, jestli (a nakolik) to mám brát jako přínos. On sám - jako ústřední postava - prochází určitým vývojem už od pilotního dílu, což je naprosto přirozené. Pokud objevíte pár lidí, kterým na vás záleží, zcela zákonitě vás to poznamená - jenom nevím, jestli je až tak nutné to nadměrně rozpitvávat. Nicméně nehodlám si tím zbytečně lámat hlavu, neboť Sherlock se pohybuje někde mimo zmapovaný časoprostor - a dokáže uhranout ... ať udělá cokoli. ----- 4) Čtvrtá série ... ta je především o Sherlockovi - nikoli o jeho případech. Disponuje zostřeným vnímáním, vypjatou atmosférou, zhuštěnou dějovou osnovou a trýznivou sebereflexí, když dovedně balancuje na vyostřených, těžce poznamenaných vztazích, aby posléze dovedla své hrdiny k cíli dlouhé cesty ... nebo snad na začátek jedné z mnoha dalších ? Možná jen k novému dni, o němž ani největší z detektivů nemůže s jistotou říct, co všechno přinese. Vzhledem ke konstrukci závěru může (ale taky nemusí) jít o sérii poslední, takže: Milý Sherlocku - došel jsi dál, nežli jsem čekala ... nežli jsem doufala ... dokonce dál, nežli jsem CHTĚLA - poněvadž Rubikon nelze libovolně překračovat oběma směry ... ani Ty to nedokážeš. Nemůžeš se prostě jen tak vrátit na spáleniště - a najít tam důvěrně známá místa. Možná je na čase položit si otázku, zdali to bylo vážně NUTNÉ ... zakládat TAK ničivý požár. Jenomže Tě postavili před hotovou věc ... a čekali, že to zvládneš a oheň uhasíš - tak jako vždycky. Jakoby vůbec nepočítali s tím, že Tě může spálit a poznamenat navždycky - a to i bez asistence Jima Moriatyho. Bála jsem se o Tebe, Sherlocku - skoro jsi to neustál, ale ... víš ... je docela dobře možné, že jiná varianta by byla ještě iracionálnější ... že by Ti ještě víc vzala ... a míň dala. Nemám žádné právo utvářet ani měnit Tvůj osud, od toho jsou tu jiní - povolanější, což je snad v pořádku. Děkuju Ti ... za to, čím jsi byl - a čím jsi zůstal ... za to, že existuješ. () (méně) (více)

Série 1 (2010) (S01)

Neobyčejně sympaticky ujeté. Ve své podstatě nanejvýš pozoruhodná, nečekaně výbušná a po všech stránkách okouzlující záležitost, v níž pospolu v dokonalé symbióze vegetují zavedených pravidel dbalá, přísně pragmatická logika a veškerá pravidla ignorující, lehce frivolní absurdita. Výsledek jejich obětavé spolupráce je stoprocentně nezničitelný ... a vpravdě nezapomenutelný. ()

Studie v růžové (2010) (S01E01)

Je to už pár let, co Sherlock bez okolků vpadl do mého života, aby během jednoho prchavého okamžiku postavil na hlavu všechny tradiční, zakořeněné představy o velkém detektivovi ... a hlavně: Aby už NIKDY NEODEŠEL. Byla to láska na první pohled - z mé strany, pochopitelně ... on se svým velice specifickým úhlem pohledu a neobyčejně zrychleným způsobem uvažování mou maličkost ani nezaregistroval ... logicky, neboť nepředstavuju zámek ani klíč k žádnému zajímavému případu. Nicméně ... potkal opravdového přítele - patrně úplně prvního ve svém dospělém životě ... pokud připustím, že ve všech ohledech dospěl - a pokud nebudu počítat komisaře Lestrada, který nad ním od začátku drží ochrannou ruku ... alespoň si to myslím - není to zdaleka jen o tom, kdo koho potřebuje víc. O zjevné náklonnosti jedné nenápadné, leč snaživé osůbky opačného pohlaví mluvit netřeba ... tu on sám nevnímá, zato záhadná smrt dámy v růžovém kostýmku je pro něho prioritou číslo 1 - neboť HRA PRÁVĚ ZAČÍNÁ. ()

Slepý bankéř (2010) (S01E02)

Je zřejmé, ře i Sherlock je jenom člověk, tudíž i jemu se situace tu a tam lehce vymyká z rukou, což sice může být pro nezúčastněného diváka zábavné ... ovšem pro zainteresované aktéry mohou být následky každého z takových - byť drobných zakolísání nevratné. Nicméně ... "vysoce výkonný sociopat" neobyčejně flexibilně přizpůsobil styl své práce zcela nové - a pro něho osobně až dosud nepoznané situaci, v níž se neočekávaně ocitl už v pilotním díle: Má parťáka, který ho bere takového, jaký je ... parťáka, kterého poznamenala válka - a možná i proto se po svém dokáže vyrovnat se všemi ... řekněme nestandardními způsoby a výstřelky svého spolubydlícího. Krom toho ... zdá se, že na pozici "úhlavního" nepřítele se nenápadně, leč převelice cílevědomě dere úplně jiná persona nežli ta, která tak sama sebe dílem ne(sebe)kriticky a dílem sarkasticky ocejchovala minule. ()

Velká hra (2010) (S01E03)

Co může být horšího nežli nudící se geniální detektivní poradce ? Nudící se geniální zločinec ... či zločinecký poradce ? Řešením může být jen HRA - zatím největší a nejdůmyslnější výzva, jaké Sherlock čelí ... se skoro až pohoršující dychtivostí. Jeho zdánlivá citová neprůstřelnost ovšem doznává povážlivých trhlin ... a finále ... finále mě zase dostalo - pochopitelně ... tak jako poprvé, tak jako VŽDYCKY. ()

Série 2 (2012) (S02)

Druhá série nezůstává své starší sestřičce ani sama sobě nic dlužna ... v průběhu vyšetřování neobyčejně rafinovaně - jakoby mimoděk odkrývá další stránky osobnosti milého Sherlocka ... a s poněkud marnivou, maličko nedůtklivou vzdorovitostí zakolísá jen v blízkosti vojenské základny Baskerville, aby se v pravý čas vzpamatovala a završila svůj poslední příběh vpravdě nepřekonatelným (a nepřekonaným) finále: S nedbalou elegancí .... ve velkém stylu ... zvolí cosi na způsob oslňujícího, leč vkusného, důmyslně odpalovaného ohňostroje. ()

Skandál v Belgravii (2012) (S02E01)

Opět (!) brilantně vystavěná a vypointovaná zápletka, tentokrát s lehce pikantním erotickým podtextem. Že je Sherlock člověk - JENOM člověk, to už jste poznali. Teď je na čase, aby vás přesvědčil, že je taky chlap - JENOM chlap, což je určitě pozitivní zjištění ... pro všechny fanynky. (Otázkou - nikoli nepodstatnou - ovšem zůstává, která z nich - pokud vůbec nějaká - by mohla zastoupit TU ženu.) V průběhu zmíněného přesvědčovacího procesu v neposlední řadě uvidíte, nakolik dokáže zůstat koncentrovaný a nad věcí ... a zdali se nenechá chytit do pasti vlastní ješitnosti. ()

Psisko baskervillské (2012) (S02E02)

PSISKO zdánlivě zachovává koncepci všech předchozích příběhů, ale ve skutečnosti ji respektuje pouze naoko a přitom trochu umanutě - víceméně takřka ilegálně pracuje na své vlastní, když zápletku cíleně odvádí stranou. Dokonce by se dalo říct, že jde o vůbec první experiment, který nemá ve svých rukou Sherlock, ale Mark Gatiss. Experiment, jehož prostřednictvím nenápadně testuje míru vašeho okouzlení vysoce výkonným sociopatem, jeho spouhráči i protihráči. Protože záleží zase jenom na vás, jestli nanejvýš extravagantní provedení baskervillského případu bezvýhradně přijmete a nebudete se šťourat v detailech. Na druhou stranu musím přiznat, že tentokrát ještě scénář nezachází do krajnosti, takže ani pro trochu vykolejeného detektiva a jeho image nepředstavuje větší nebezpečí. V každém případě ... moje hodnocení berte s rezervou, neboť poslední, pátá * je určená výhradně pro Sherlocka. P.S.: ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- S ohledem na kompletní přeorání knižní předlohy ... víte ... myslím, že to nebohé čtyřnohé stvoření nemuselo skončit tak, jak skončilo. Z čehož vyplývá, že ani v tomhle směru se Mark Gatiss moc nevytáhl - inovoval kdeco, ale psisko jako takové pro něho představovalo jen rekvizitu na jedno použití, s níž není třeba se zdržovat. ()

Reichenbašský pád (2012) (S02E03)

----- "Tak se to dělá, když chceš lidem vnutit velkou lež. Obalíš ji pravdou, aby to snáze spolkli." ----- Jeden z TĚCH příběhů, které dávají vyšší smysl všem imaginárním světům pohyblivých obrázků ... a dávají život - či dokonce propůjčují nesmrtelnost jejich hrdinům i antihrdinům. P.S.: V průběhu děje kromě jiného uvidíte, která z žen - kromě TÉ ženy ... víte přece, o kom je řeč - zaujímá pevné a vpravdě nezastupitelné místo v Sherlockově životě. ()

Série 3 (2014) (S03)

Třetí série kromě očekávaného Sherlockova návratu vnáší do děje nový prvek, který propůjčuje jednotlivým příběhům maličko odlišnou atmosféru, neboť jim umožňuje nenápadnou, leč ještě o něco důkladnější a hlubší analýzu detektivova nitra. S trochou nadsázky by se dalo použít i okřídlené rčení o vychytralém zplozenci pekla, který občas používá k dosažení svých cílů ženský element ... v tomhle konkrétním případě nastrčil namísto sebe Mary Morstanovou. Nicméně ... prozatím nic nenarušuje celkovou koncepci seriálu - jen finále "Poslední přísahy" jakoby neprozřetelně (leč podle plánu) probudilo prozatím nerozpoznaný Východní vítr, který si pro čtvrtou sérii nachystali Sherlockovi duchovní otcové. Patrně si chtěli zahrát na sudičky - a žádný z nich přitom nehodlal dobrovolně převzít nudnou úlohu té "hodné", která na poslední chvíli zachraňuje situaci, když eliminuje škody napáchané svými zlomyslnými kolegyněmi. ()

Prázdný pohřebák (2014) (S03E01)

Sherlock je zpátky ... se všemi svými nanejvýš osobitými a neobyčejně sympatickými výstřelky. Nicméně život šel dál ... po celé dva dlouhé roky, kdy se vyskytoval mimo Londýn. Taktéž Mark Gatiss, Steven Moffat a Steve Thompson nezaháleli, když s trochou zlomyslnosti rukou společnou a nerozdílnou pozměnili Sherlockův mikrosvět ... a svou cílevědomou, maličko destruktivní činností tak stvrdili platnost onoho okřídlené rčení o řece, do jejíchž vod dvakrát nevstoupíš. Ovšem milý detektiv dle očekávání nezaváhá a zpřetrhané nitky navazuje po svém, což nezúčastněný divák zajisté ocení - ani zbrusu nová, správně komplikovaná zápletka s několika specifickými odbočkami a drobnými úlety nezůstává pozadu, bez mrknutí oka snese srovnání se všemi předchozími ... a mně nezbývá než konstatovat, že Země se sice pootočila, ale Sherlock taky nezůstal stát na místě - tudíž nevidím nejmenší důvod k jakýmkoli výhradám či pochybnostem, které by se týkaly oběžné dráhy Země či snad přímo osobnosti ústředního hrdiny. ()

Znamení tří (2014) (S03E02)

Všechno souvisí se vším ... zejména je-li nablízku Sherlock. Na to už jste si asi zvykli - ale v tomhle případě to platí dvojnásob, neboť profesní rovina příběhu je neobyčejně těsně propojena s rovinou privátní neboli soukromou. On sám je ovšem neodolatelný - ostatně jako vždycky ... veškeré kličky v prostoru i v čase včetně konečného řešení a drobné závěrečné pointy rovněž. P.S.: ----- "Mimochodem, Sherlocku, pamatuješ na Rudovouse ?" ----- Tak, vážení přátelé ... a je to tady ! Vůbec první odkaz, ze kterého je nade vší pochybnost zřejmé, jak dlouho měli páni scénáristé alespoň v hrubých obrysech promyšlené, co s milým Sherlockem ve finále provedou - kterak s ním zatočí, aby mu trochu srazili hřebínek ... aby jim čirou náhodou nepřerostl přes hlavu. Kdo viděl čtvrtou sérii, ví, o čem mluvím. ()

Poslední přísaha (2014) (S03E03)

Nikoli úvod třetí série - to závěr její poslední epizody představuje zcela zásadní předěl v Sherlockově životě. Zdánlivě se všechny atributy nacházejí na svých místech a zápletka ani na vteřinu nezakolísá - dokonce ani v těch nejvypjatějších okamžicích ... nicméně ve finále vás dovedle k vůbec prvnímu Sherlockovu selhání. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Neboť sílu intelektu nahradí silou fyzickou ... nebo - lépe řečeno - silou fyzikální. ON, který gordické uzly vždycky mistrně rozplétal, je najednou okolnostmi donucený jeden z nich bez dlouhého rozmýšlení rozetnout, protože NENAJDE JINÉ ŘEŠENÍ. Nejde přitom o to, nakolik s takovou variantou už dopředu počítá. Je vcelku příznačné, že jeho rozhodnutí přímo souvisí s těmi, kdož vyplnili citové vakuum v jeho životě. Neboť Sherlock už dávno není solitér ... tahle etapa jeho života navždycky skončila, když ho napadlo pronajmout si od své bývalé klientky byt na poměrně lukrativní adrese: Baker Street 221B. ()

Série 4 (2017) (S04)

Jak jde čas, Sherlock se pomalu, ale jistě stává do značné míry nezávislý - na knižní předloze ... což mu ovšem nikterak neulehčuje pozici - spíš naopak. Najednou jde čím dál víc o něj - v pořadí čtvrtá série jakoby vedla po tenkém ocelovém laně napjatém až k prasknutí ... přes údolí zatracení a jeho temné stíny - minulé i současné, naplněné bolestí a sebezapřením. Nicméně Sherlock ani v náznaku neudělá nic, co by mu v mých očích mohlo uškodit - nic, proč mu měla přestat věřit ... proč bych jeho příběhy nemohla nebo nechtěla přijmout. ----- "Na světě je jedno poslední útočiště zoufalých, nemilovaných, pronásledovaných ... místo, kde najde odvolání úplně každý ..." ----- Přála bych si, aby to tak zůstalo ... nicméně chovám neurčité podezření, že se Mark Gatiss a Steven Moffat (možná s drobnou asistencí Steva Thompsona) už od samého začátku třetí série průběžně pokoušejí nanejvýš sofistikovaným způsobem Sherlocka zlikvidovat ... ne snad přímo fyzicky - to už jim nevyšlo s "Reichenbašským pádem", ale PSYCHICKY. Jinými slovy: Velice rádi by ho naprosto znemožnili - což může být pro filmovou či televizní postavu ve své podstatě horší nežli smrt. Co se mě týká, zatím se jim to nepovedlo - Sherlock veškeré jejich ataky odrazil ... byť ho to stálo víc, než je ochotný připustit - než jsem JÁ ochotná připustit ... a tak nezbývá než počkat, jestli na tom něco změní kritik ze všech nejpovolanější a nejobávanější: Nesmlouvavý soudce jménem Čas. ()

Šest Železných dam (2017) (S04E01)

To se mi jenom zdá - při pohledu zvenčí, nebo velký detektiv opravdu pro stromy nevidí les, tudíž dělá školácké chyby ... a podle toho to posléze dopadá !?! Nicméně ... nejspíš je to autorský záměr, poněvadž do vlastních schopností zahleděný, leč citově zaangažovaný introvertní génius si počíná přece jenom maličko jinak nežli tentýž génius osobně nezapletený do tenat případu - a Sherlock urazil velký kus cesty ... od onoho památného dne, kdy se poprvé potkal s doktorem Johnem Watsonem. Nebo ... nebo jen není docela v pořádku - ostatně ... to už tady taky jednou bylo. I když ... tehdy dokázal zůstat plně koncentrovaný, odpoutaný od vlastní úzkosti a všech pochybností. Ale teď ? Jakoby po tvrdém střetu s Charlesem Augustem Magnussenem zůstal trochu otřesený ... jakoby se náhle ocitl na dávno zapomenuté, zapovězené cestě, kterou nelze opustit, ze které nelze sejít - na cestě do Samary ... v očekávání poslední výzvy Jima Moriatyho - zatímco osud rozdává karty po svém. Ať tak či tak, doširoka rozhozené střípky mozaiky do sebe postupně zapadají s přesností na setiny milimetru ... tak jako vždycky - a skrz emocionální kocovinu pootevírají dveře k dalšímu příběhu. ()

Skomírající detektiv (2017) (S04E02)

Halucinogenní masakr jako jediné možné východisko ... příběh stejnou měrou zoufalý jako odhodlaný - zjitřený i chladnokrevný ... pokud je něčeho takového schopen ... ve svém stavu. Ale je ... jistěže je schopen ... absolutně všeho, co je třeba. Proč by nebyl, když ho zaštiťuje svou přítomností Sherlock. ()

Poslední případ (2017) (S04E03)

Ten odklon je dobře patrný už od začátku 3. série, ovšem TEĎ je ještě o něco zřetelnější. Víc nežli na dílo sira Arthura Conana Doyla autoři zaměřují pozornost na TOHO Sherlocka, kterého stvořili - přičemž (povzbuzeni předchozími úspěchy a možná i trochu opojeni vlastní kreativitou) žijí v bludu, že mají detailně zmapovanou hranici, kterou v žádném případě nesmějí překročit, aby ho přemrštěným zájmem o jeho osobu nezdiskreditovali. Jejich přístup je ovšem dle očekávání KOMPLEXNÍ, takže ho prostřednictvím "posledního" případu (nebo PRVNÍHO - podle toho, jak se to vezme) nechávají zúčtovat se vším, čím prošel ... se vším PODSTATNÝM, co formovalo jeho osobnost. Konfrontace s vlastní minulostí je přitom procedura nanejvýš bolestivá, neboť nemilosrdně obnaží staré, nikdy nezhojené rány a bez slitování vytáhne na denní světlo pečlivě uklizené a nejméně na dva západy uzamčené vzpomínky. Ale když už se s ní jednou začne, je svým způsobem NEZBYTNÁ, neboť symbolicky uzavírá pomyslný kruh, jehož obvod křižují cesty ústředních hrdinů. Ať je to jak chce, pokud má TENHLE případ představovat opravdu POSLEDNÍ zfilmovaný příběh o excentrickém detektivovi, pak se jedná o finále, které mi přes zjevně vykonstruovaný, iluzorní základ prostě imponuje - je adekvátně dramatické ... i nadmíru osobní - takové, s jakým se s trochou dobré vůle pořád ještě můžu ztotožnit. Zaručeně neobjektivních 5* ... protože (co si budu nalhávat) dobrá vůle je tady vždycky ... z mé strany - pokud se jedná o Sherlocka. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017