Vašíček a lesní muži (TV film)

Pohádka / Krátkometrážní

Československo, 1981, 35 min

• Jezinka.Jezinka

Lesní muži s pověstí špatnou, ve skutečnosti však dobří, se rozhodnou nechat si u sebe dítě, které se náhodou zatoulá v lese. Zatímco oni propadají hazardu, dítě běhá po lese, je opakovaně konfrontováno se zvířaty a to místy i s nebezpečnými (zahání prasata do bažiny) a učí se tak dělat práci lesních mužů. Postupně však droga podaná lesními muži přestává účinkovat a mladému hrdinovi se vrací paměť. Než však smí opět domů, resp. setkat se s maminkou, musí prokázat, že si něco takového zaslouží a to, jak jinak, tím, že zachrání království i s princeznou. Lesní muži mu mohou pomoct na zapískání píšťalkou, vždy však pomoci může jenom jeden, aby les nezůstal bez strážce. Zřejmě proto důsledně přijde nejprve jeden a posléze i druhý lesní muž, aby následně na ples byly odvolány i víly a les tak zůstal humanoidních tvorů zcela prost. Svatá prostoto, tak prostinké to bylo, že mnohem víc sedí slovní spojení nehorázně blbé.(10.5.2017)

• Tommassi3

"Co bych vám pomáhal !! Les jste probudili, a kdybych nepřišel, tak jste ho možná i zapálili !!" Tak toho by se nejspíš mučedník Jirka Mahen nenadál, že zrovna z jedné z jeho pohádek učiní Marie Barušová takový nechutný ideologický agitační škvár !! Adaptace stejně zhovadilá jako ta pionýrská košilka, co ji Venca dostal od lesních víl..(11.2.2017)

• otík

Tradiční televizní studiová pohádka pro dané období. Příběh je zcela zbytečný a vlastně nijaký - malý Vašíček najde v lese doupě s dvěma kouzelnými lesními muži, ti ho po pár zbytečných scénách pošlou mezi lidi za králem s mladou princeznou, o kterou se uchází zlý princ v brnění s originálním jménem Zpupňoch a s nějakými fialovými příšerami vedle sebe. Vašíček zapíská na kouzlenou píšťalku a použije kouzelnou košilku, prince přemůže a zlí fialový mužíci se promění v hnusné pavouky. A je konec. Dějově je to fakt totálně prázdné, navíc v určitých okamžicích herci hrají strašně amatérsky. Na druhou stranu moje děti (4 a 6 roků) seděli jak přibité a líbilo se jim to. Budiž, beru to, za sebe ale dávám palec dolů a výrazný pohádkový podprůměr, který je však ještě bez větší námahy snesitelný. Hudba: Milan Slimáček(11.2.2017)

• lubospoti

Ani mi tak moc nevadily papundeklové kulisy (ty byly v té době spíš normou) jako spíš prapodivně zpracovaný příběh. Inu.. specifika brněnského televizního studia. Navíc byl projev představitele dětské role hodně strojený, působil hodně nepřirozeně.(18.2.2017)

• veronikav

Je to jak nějaká agitace :-D Dokonalý Vašík .-)(19.10.2010)