Príbeh sa odohráva v malej horskej dedinke počas SNP. Hrdina filmu, osemročný Jožko, ktorému otec padol vo vojne a strýko bojuje medzi partizánmi, sa postupne orientuje v zložitých a krutých vojnových časoch. Chlapec má svoj sen o striebornom koníkovi, ktorý má do ich dediny priniesť mier a slobodu. Túži získať tohto zázračného koníka, pomáha partizánom podľa svojich možností. (oficiální text distributora)

gogo76

K veľkej prívalovej vlne celovečerných filmov a dokumentov na tému SNP, ktorú postupne odvysielala odvysielala STV sa prilepili i menšie tv filmy, vysielané často v popoludňajších hodinách. Tento 60 minútový film rozpráva príbeh chlapca a jeho vysnívaného koňa. Čiernobiely formát, detský hrdina, dedinské prostredie a niekoľko snových scén mi občas pripomínali podobné filmy ako Javorová fujarka či Kachyňova Ať žije republika, aj keď napr. ten Kachyňov je podstatne temnejší i kvalitnejší. Strieborný Neptún je pre koňa až božie meno, ale jeho výnimočnosť nedokázal režisér divákovi predať. Filmy o koňoch ma často chytia za srdce, toto však ani na chvíľu neprekročilo priemer. Na jedno pozretie. 60%. ()

Autogram

Film obsahuje značnú dávku patetickosti, ktorá ale patrí k filmom o SNP z tej doby. Dramatizácia nie je zlá, len mohli byť niektoré filmové obraty trochu zrozumiteľnejšie, ako napríklad spoločný kúpeľ partizána s fašistom. ()