Modrý den (TV film)

Předloha:

Arnošt Lustig (kniha)

Eva Sadková

Jan Matiášek

Tento psychologický film je spracovaný na základe knihy Arnošta Lustiga pod názvom Modrý deň (1960). Ide o druhé pokračovanie edície poviedok, ktoré doplnil o nové informácie a tak sa z ružovej edícii stala modrá a ďalšia bola zelená. Celú svoju tvorbu zasvätil holokaustu s čím mal obrovské životné skúsenosti. V roku 1941 ho v Prahe vylúčili z reálky a 13.11.1942 bol zatvorený v koncentračnom tábore Terezín. Odtiaľ ho odtransportovali do Osvienčima a neskôr do Buchenwaldu. V apríli 1945 sa mu podarilo ujsť z transportu smrti (peší presun z Buchenwaldu do Dachau). Okrem Modrého dňa (1994), mám aj ďalšie sfilmované jeho diela Colette (2013), Dita Saxová (1967), Modlitba pre Katarínu Horovitzovu (1965), Démanty noci (1964), Transport z raja (1962) a dokumenty o ňom Môj otec a jeho najobľúbenejšie koncentráky (2010) a Arnošt Lustig – deväť životov (2012). Modrý deň je ťažký psychologický príbeh z obdobia Pražského májového povstania. Mladá žena kolaborujúca z nacistami počas Protektorátu, žijúca v byte židovky odvlečenej do koncentračného tábora, čaká na svojho záchrancu, ktorý ale nechodí. Nakoniec sama zhodnotí celú situáciu ale vyriešiť ju už nemusí.(26.2.2020)

Herecký koncert Jany Paulové.(22.2.2020)

Neprávem zasutý klenot české televize. Asi nejlepší role Jany Paulové v roli vydržované herečky. Tána Fischerová jako mysteriozní přízrak bývalé židovské majitelky bytu ve kterém bydlí postava Jany Paulové....(12.1.2013)

Solidní předloha si asi zasloužila lepší zpracování, toto působí celkem laciné.(23.2.2020)

Na všech válečných polích se z většiny lidí stanou zvířata!" Věčné židovské válečné téma, kterému ale hodně televizní režie ubrala na působivosti. "Co neviděl, to nebylo!"(23.2.2020)