Tajemství starého hotelu

Scénografie:

Jade Healy

Kostýmy:

Elisabeth Vastola

Moje krevní skupina. Ti West od svého minulého vynikajícího díla The House of the Devil upustil od výrazného looku 70. a 80. let, ale i tak The Innkeepers působí jako zjevení ze "starých dobrých časů". Naprosto s přehledem natočený a zahraný film. West přitom dodržuje základní pravidlo žánru (které ovšem platí jen na někoho, od čehož se budou odvíjet rozdíly v hodnocení), že se člověk nejvíc bojí toho, co nevidí - a tím se film liší od loňské duchařské pecky Insidious. West nic zbytečně neukazuje (většina výstupů duchů je vidět v traileru), nic zbytečně nevysvětluje, jen poctivě a trpělivě buduju táhlou hrůznou atmosféru (pomalé atmosférické bloudění prázdným barákem už se dá považovat za režisérův trademark, za disciplínu, v níž kraluje). A na mě to funguje minimálně stejně, jako agresivní přístup Jamese Wana ve výše zmíněném Insidious. A ačkoli celý film nevybočuje ze škatulky "vážný horor", najde se i docela dost scén, u kterých jsem se od srdce zasmál. Nejsou to žádné snahy překlopit film do "hororové komedie" - jen se prostě postavy (btw Sara Paxton je až extrémně sympatická) občas zachovají vtipně (scéna s odpadky vede). U mne tedy maximální spokojenost, The Innkeepers od teď můžu řadit společně s Osvícením a Psychem mezi TOP 3 hotelové horory. Každému to však rozhodně nesedne. Horror movie of the year(2.1.2012)

Dle očekávání nesou The Innkeepers režisérovy typické znaky z Domu ďábla, tedy kromě náhlého finále i celkovou roztahanost a minimum lekacích scén. To ovšem nevadí, protože tím buduje skvělé napětí a člověk se zkrátka nebojí toho, co se děje, ale toho, co může následovat. Ovšem přecijen bych doporučil nedívat se před zhlédnutím filmu na trailer, který krapánek spoiluje. Všechny takové silnější momenty můžeme vidět v traileru a pak jsme s filmem trochu zklamaní. Ti West vytvořil upřímný a realistický pohled na primitivní duchařský příběh se sympatickými postavami. Skvěle napsané a zahrané charaktery jsou jedním z hlavních taháků snímku. Určitě se těším na režisérův další počin, tohle byla dobře odvedená práce, i když s odstupem času bych jí zas tak moc nepřechvaloval.(2.1.2012)

Po uvážení a nechání filmu na mě plně dopadnout, musím ten plný počet dát. Takovýto film se málokdy vidí. Většinou se po úvodní nudě silně šlape na pilu a dbá se na co nejvíce lekaček, popřípadě krve. The Innkeepers jsou opakem. Na pilu vůbec netlačí a West nechává film pomalu plynout a rozvíjet se. Nechává diváka až cíleně mimo děj, jako pozorovatele, a nesnaží se ho zatáhnout do děje. Tedy, jen na oko snaží, jelikož vzhledem k více a více informacím o ději a v jeho pozdější fázi, ho stejně zatáhne. The Innkeepers jedou podle úsudku, že člověk se nejvíce bojí toho, co nevidí a v tomto vyhrává na celé čáře, jelikož i poklidná atmosféra filmu dokáže pěkně navodit tísnivou atmosféru. Kdy už tam ta Madelaine bude, sakra? Trailer jsem neviděl, zásadně se na ně nedivám, takže nevědomí jen umocnilo mé pocity. Herecké duo, Sara Paxton a Pat Healy snad ani lepší být nemohlo. Oba své role nepřehrávali a já měl pocit, jako když pozoruji opravdové pracovníky hotelu se zálibou v paranormálních jevech. Jejich, dá se říci, proměna, či "výměna rolí", v průběhu filmu byla zřetelná a přitom nenásilná. Poslední půlhodinku byla Sara Paxton skvělá a celkově film již přešel do "očekáváné" podoby, ale stejně ve smyslu "méně je více". Tím vzrůstající a nepříjemnou atmosféru jen více umocnil. Není to totiž jen přehlídka lekaček, ale je vidět, že jsou použity promyšleně. The Innkeepers je milá, plíživá změna, která by si podle mě zasloužila za své kvality většího uznání.(20.4.2013)

• teutates

Opět tady ta úchýlácká banda vyvedla něco do červených výšin a já doufal, opravdu doufal, že to snad nebude stát za hovno jako obyčejně. Začnu příznačně, ehm. Nebudu chválit řemeslnou stránku, protože tu opravdu žádna není, taky mne nebaví číst rozebíraní "ducha", jakého ducha? naprcaný zombie, který vypadá jak panák v zahrádce na plašení drůbeže. Hošani od chororu to tu rozebrali do posledního punktu, člověk se až bojí nesouhlasit (obzvlášť po tom co vzhledne jejich krvelačné profily, samozřejmě omlouvám se, že sem Vás vzal znovu do huby, taky bych nerad ranil vaše city, to jen aby bylo jasno), bojím se kudli do zad, ale když vidím tady těch momentálních 68% a ještě hodinu zpátky to tu svítilo na červeno?! To co Vám kluci neřekli je, že řemeslník Ti West natočil duchem vyprahle dílo, kde 100 min se nejenom zdá být věčných, ale taky kurva zbytečných. Myslím, že co měsíc sem si nebyl odpadem takhle jistý... joóo a H.N.H - horor na hovno. For Sara *(12.1.2012)

Ti West, mladý režisér, ktorý sa v mäteži hollywoodskych hororov snaží profilovať ako tvorca autorských hororových filmov s dôrazom na budovanie napätia podľa klasických princípov hitchcocka a kubricka a na odkaz hororov zo 70-tych rokov urobil od predošlého filmu (house of the devil) výrazný posun a to tak po stránke formálnej ako aj obsahovej a vytvoril naozaj pozoruhodný nezávislý horor.(2.4.2013)

• - Spoiler: V úplně poslední scéně filmu, před uzavřením dveří, se před texturou okenního závěsu vpravo zjeví duch Claire (Sara Paxton). (tnp101)

• - Film bol natáčaný v skutočnom hoteli Yankee Pedlar Inn v Torringtone, Connecticut. Natáčalo sa 17 dní. (beso74)