Space

• Slovensko Vesmír
všechny plakáty
Velká Británie, 1999, 3x50 min

Daleká cesta hlubokým vesmírným prostorem. Už od dob prvních hvězdářů starověkých civilizací byl člověk fascinován tím, co existuje mimo planetu Zemi. Podívejte se na oblohu a uvidíte miliony světel - díváte se do oken vesmíru. Ale co je za nimi? Pomocí nejdokonalejší moderní grafiky uvidíte podivuhodný zážitek z první ruky, kde se sice nedovíme, jakým prostředkem zneškodníme letící asteroid, ale pomocí vizuální techniky pochopíme mazanost při hledání černých děr či výbuch supernovy. (Epistemolog)

Rozjimatel

Určite zaujímavý dokument, hlavne pre ľudí, ktorých zaujíma vesmír, ktorí v ňom nachádzajú istú fascináciu. Dokument sa zaoberá tými najväčšími otázkami, ktoré si ľudstvo kladie, ako vznik života na Zemi, možnosť života v iných kútoch vesmíru a podobne. Preberajú sa tu tiež rôzne fenomény vesmíru, ako sú čierne diery, či životný cyklus hviezd. Ide často o hypotézy hraničiace až so žánrom sci-fi, ale to mi až tak nevadí. Čo už trochu vadí je, že častokrát je to až príliš na efekt, snaha o senzáciu za každú cenu. Ale to je jediná výtka. Jednotlivé časti sú 1. Zrod života, 2. Šanca na prežitie, 3. Naša budúcnosť. Poznámka: Toto je pôvodná verzia dokumentu z roku 1999 bez Sama Neilla. Existuje ešte novšia verzia dokumentu (2001) s pridanými vstupmi Sama Neilla, ktorého efektné "čarovanie" je tak trochu na ohúrenie diváka. ()