Svatba Jiřího Káry (amatérský film)

Krátkometrážní

Česko, 2000, 26 min

Alex Skribuckij

Když jsem kdysi zaslechl hlášku 'Děléj, už ste tady měli bejt štyry minuty, ty magore!', neskutečně mě pobavila. Nikdy mě ale nenapadlo, že tato hláška je pouze vrcholek ledovce, který byl téměř celý skryt v oceánu zvaném internet. Ale den se se dnem sešel (narozdíl od Stránského s Károu) a já narazil na toto unikum. Tento artefakt české kinematografie. Ihned mi bylo jasné, že to neskončí jedním shlédnutím. Nebylo, a dosud mi není jasné, co mě na tom vlastně tak strašně fascinuje. Určitě to z částí je Károva bezprostřednost a celkové nevšední vystupování všech svatebčanů, o nichž, myslím, bylo už řečeno dost. Například někde sem četl, že je to nejkultovnější video na celém českém YouTube. Pro mě tedy rozhodně ano. Je to zábava tak neotřelá a přízemní, že mě nejspíš nepřejde pouštět si to dokola a dokola pořád znovu. Nespočetné shlédnutí tohoto veledíla, kde je hlavním hrdinou (pro některé z nás skutečným hrdinou je!) alkoholik bez domova a špetky společenských konvencí Jirka Kára, mě vedla k dalšímu nespočtu zamyšlení se. A to ať už nad samotným děním na plátně, za ním, před ním, a nebo i třeba nad děním v mém bezprostředním okolí. Kolik chybí nám od prahu ulice? Co nás dělí od tak nevyhnutelné a všudipřítomné smrti? Někoho pár panáku rumu a tři sklenice rumu, tak jako to čekalo pana Ouřadu. Kdo ví? Nikdo. Nikdo neví, co nás čeká, za minuty, za dvě, za rok, za 15 let... Ani Jiří, ani Blanka, ani ten Stránskej vyprcanej. Na povrch vyvstávají ale i jiné otázky. Třeba: 'Kde je ten Stránskej vyprcanej?' A skutečně. Kde je? Nehledá každý z nás toho svého Stránského? V průběhu celého filmu zjišťujeme, že jednotlivý svatebčané neustále něco hledají nebo postrádají. Je to snad smysl života? Nebo skutečně jen ta kytka, co je na stole? Neměli bychom ale trávit čas právě hledáním té kytky? Právě v tom to bude. Hledíme neustále do sebe a hledáme odpovědi příliš hluboku. A pak zjistíme, že nemáme klíče a musíme lézt do bytu světlíkem. Možná to bude naše poslední věc. co v životě uděláme. Proč tedy neděláme to, co skutečně chceme? Jirka a jeho parta to tak dělají. Chtěj pivo zasraný, tak si ho daj. Chtěj si zahajlovat, tak si zahajlujou a ještě si zařvou 'SS!!'. Nestydí se jeden před druhým. Ani před ostatními lidmi. Mají to totiž dle svých slov 'v píči, vole,' nebo 'to mrdaj, vole.' Nemyslíte si, že právě oni jsou ti šťastní. Neřeší všemožné dresscody a etiketu a co si kdo myslí nebo nemyslí. Prostě žijou naplno. Opijou se, a jestli se ráno probudí, nebo ne, je jim skutečně jedno. Bylo toho už řečeno skutečně hodně. Určitě doporučuju minimálně shlédnout první část. Zamyslet se nad světem také nebude k zahození. Jo a nezapomeňte: DURANGA, VOLE!!!(14.4.2015)

• Attta

Tak tohle jsem viděl před pár lety a netušil jsem, že na to někdy narazím i tady na csfd. :D Jako veselka velice na úrovni, ale nějak nechápu smysl zdejšího hodnocení. Asi si taky potřebuju zahajlovat nebo co. :D :D PS: Ovšem nálepka "dokumentární film", uráží vynikající dokumenty jako STAR WARS apod., a to mě nějak smrdí. :D :D PPS: Fascinuje mě jak všichni tady nechápu co to tady dělá, ale stejně si neodpustí tohle nehodnotitelné "cosi" ohodnotit.... to je fakt čím dál větší groteska tady. :D(14.2.2014)

Tak to koukám, že to tady je :-)) viděl jsem to před lety, několikrát to bylo smazáno, několikrát se to vrátilo, momentálně je k nalezení na youtubeu :-) Kultovka, která leckomu může připadat jako solidně připravené svatební video - opak je pravdou vše se událo, na internetu je i několik rozhovorů kdy sám Kára potvrzuje, že nic tam není nahrané. On sám si video nechal natočit od profesionálů pro svojí vlastní potředu. Existovali dvě kopie jednu vlastnil on sám a druhou jeho svědek (již zesnulý) Floyd. Hodně se spekulovalo jak se video dostalo na internet - buď bylo ukradeno Floydovi a nebo jej prostě někdo vynesl ze společnosti, které jej natáčelo. Ostatně není se čemu divit, kdo jej viděl ví. Jinak video bylo pořizeno kolem roku 1999-2000 sám Kára již neví přesně, jeho manželství mu vydrželo 4 měsíce, manželka byla za podivných okolností zavražděna sám Jiří byl obviněný, ale měl alibi několik jeho přátel mu dosvědčilo že několik dní v tahu pil, neveselý osud stihnul i svědka zvaného Floyda, který se opilý vracel z hospody a když zjistil, že ztratil klíče snažil se domu dostat skrz světlík kde propadl a zabil se na betonových schodech. Jinak sám Kára dodává, že mu video zkazilo život a mockrát díky němu přišel o práci. Takto končí osudy lidí jednoho veselého youtube Fenoménu.(1.3.2011)

Pokud si do Googlu hodíte jméno Jiří Kára a najdete si pár článků o tom, jak aktéři této vypečené taškařice dopadli, dostanete autentický obraz až antické tragédie s nádechem cigaret, piva a teplého rumu. Cituji: "Blanku Jiří našel po roce od svatby doma zmlácenou tak, že ji odvezli do nemocnice, kde za tři dny zemřela. Jiřího nestíhali, protože se našel svědek, který ji viděl zbitou ještě před Jiřího návratem domů. Floyd (SS Division Valonia) bydlel v bytě od kterého pravidelně ztrácel klíče a do kterého bylo možné vlézt přes světlík, i když bylo zamčeno. Když ztratil klíče naposledy, ujela mu při přelézání noha, spadl do světlíku a rozbil si lebku. Krátce poté v nemocnici zemřel. Kameník Hans zemřel také, ale Jiří nezná podrobnosti. Manželé Ouřadovi: paní (v paruce posazené na hlavu obráceně) si v opilosti rozbila hlavu a zemřela, pan Ouřada (močil před svatební síní) popíjel s kamarády, pak usnul a už se neprobudil. Více zde: http://ultrasg12chrudim.webnode.cz/news/jirka-kara-co-bylo-dal/(30.6.2013)

Existenciální drama, které jak vidím, málokdo pochopil. Celá "zápletka" (dá-li se tomu tak v tomto narativním experimentu říkat) se samozřejmě netočí kolem Jiřího Káry, Blanky Divišové a jejich do manželství vzetí. Existuje pouze jako kontrapunkt k hlavním otázkám, které si film snaží položit - kde je Stránskej? Proč je vyprcanej? Kým a jak je vyprcanej? Jaký má vliv jeho vyprcanost na současnou Evropu a její beztvárnost. V tom si myslím, že je Svatba nejsilnější a je obrovská škoda, že si toho na festivalu v Sundance nikdo neráčil všimnout.(23.2.2017)

• - Jiří Kára, jeden z posledních přeživších své bizarní svatby, zemřel v prosinci 2014. Podrobnosti nejsou známy. (L_O_U_S)

• - Pan Ouřada, svatebčan močící před svatební síní, zemřel za zvláštních okolností, kdy po pití s přáteli usnul a už se nikdy neprobudil. Kameník Hans již také zemřel, bližší informace však nejsou známy. (JoranProvenzano)

• - Jiří Kára byl v minulosti šestkrát ve vězení, mimo jiné za pokus těžkého ublížení na zdraví, za které si odseděl sedm a půl let vězení, či vykradení lékárny, za které si odseděl devět měsíců vězení. Celkově strávil ve vězení čtrnáct let. Byl několik let byl závislý na drogách, užíval pervitin, ale i dolsin, kodein či morfium. (JoranProvenzano)