Svatba Jiřího Káry (amatérský film)

Krátkometrážní

Česko, 2000, 26 min

Alex Skribuckij

Toto rodinné video má skutečnou dokumentární hodnotu — málokterá mikrosonda do osobního života tolik vypovídá o těch lidech kolem nás, okolo nichž obvykle procházíme se sklopenýma očima. Jen jsem se, s otevřenými ústy, těžko rozhodoval, zda se u tak tragické scény smát, nebo brečet (nakonec jsem se smál). Pozdější tragický úděl účastníků videa je už jiná kapitola, byť nijak překvapivá.(8.7.2011)

• Radko

Sympatie k ušmudľanému životnému štýlu - dlhočizným mastným vlasom, šuštiakovému oblečeniu, neustálemu vyplachovaniu málozubých úst pivom, večnej cigaretli a otravnému "ty vole" žvaneniu prekladanom jalovou rebéliou voči všetkým sú aj dnes značné, čo dokladá aj toto video a najmä jeho hodnotenie. Málokto sa do toho vrhne po hlave, ale vykašľanie sa na prácu a užívanie si s fľašou nejako zohnaného chľastu pripadá byť mnohým ako zaujímavá alternatíva k vládnucemu štýlu "Nemám na nič čas". Nehovoriac o verejnom pohoršení, ktoré sa dá vzbudiť vo všadeprítomných snoboch a malomeštiakoch. Napriek tomu hodnotový rozdiel medzi týmto a reality programom "Farmár hľadá ženu" nevidím. A je absolútne nedôležité, že jedno je nakrútená reálna svadba a druhé inscenovaná blbosť pre divákov komerčnej televízie.(7.3.2013)

To bylo něco. Úplně čistý, bez jediné špíny, odvyprávěný dokument se skvostným dějem a zápletkami — seženou prstýnek? Seženou dostatek svědků? Oddá je Mgr. Špaček?... —,který si udrží po celou dobu. Perfektně vykreslena psychologie postav, mimika, gesta rukou — něco neskutečného. Zvukově a obrazově na úrovni Spielberga. Jakej pos*anej Kelt toto neposlal na Oscary?(2.10.2016)

"Hele, já jsem ztratil prstýnek, jo, pí*o? Nevim kde je, vole, prostě ho nemám." - "Hlavně, že máš pivo, vole!" Těžko vysvětlit, proč mě tenhle výtvor, který zřejmě nemá na čsfd, co dělat, fascinuje a mohu se na něj dívat i opakovaně. Možná je Jirka Kára pro mě již zde často zmiňovanou anologií s Pelcovým Olinem, možná je to jenom proto, že jsem hnusnější nevěstu a debilnějšího ženicha nikdy neviděl. Každopádně tohle 26 minutové video má všechno - lásku, pivo, cigáro, pivo, hajlovačku, pivo a místo občanky průkaz SS division Wallonien. A aby těch citátů z filmu nebylo málo:"DĚLEJ!!! Už jste tady měli bejt 4 minuty, ty magore!"(30.1.2015)

''Co jako, vole? Mrdam to, vole. Mam to v píči, vole. Je to tak?'' ''SS divize Wallonien.'' ''SS, volé. Hajl, vole.'' Kultovní záležitost. Unikátní veledílo. Vysněná svatba všech chlapů. Já se na tu svou taky vyfetuju a vyleju. Snad i to cígo si dam, dopíči, vole. Přece nebudu slušnej jak nákej zkurvenej Kelt či čůrák, vole, vydlážděnej.(18.3.2013)

• - Jiří Kára byl v minulosti šestkrát ve vězení, mimo jiné za pokus těžkého ublížení na zdraví, za které si odseděl sedm a půl let vězení, či vykradení lékárny, za které si odseděl devět měsíců vězení. Celkově strávil ve vězení čtrnáct let. Byl několik let byl závislý na drogách, užíval pervitin, ale i dolsin, kodein či morfium. (JoranProvenzano)

• - Budova, kde se legendární svatba odehrála, již nestojí. Na jejím místě lze dnes nalézt supermarket. (L_O_U_S)

• - Svědek Jiří Horvát zemřel rok po svatbě, kdy se opilý snažil kvůli zapomenutým klíčům dostat oknem do svého bytu a při tom si při pádu rozbil hlavu. (JoranProvenzano)