Svatba Jiřího Káry (amatérský film)

Krátkometrážní

Česko, 2000, 26 min

Alex Skribuckij

Ano Jirka Kára, jeho kumpáni Floyd, Stránskej, kameník Hans atd. jsou prostě vymletý chudáci. Přesto sledovat kam až člověka mohou zavést závislosti a jak pak všechno ovlivňují má hodnotu dokumentární. To jak ti lidi serou na systém a konvence např. v podobě oddávajícího je krystalická svobodomyslnost. No a to hlavní...hlášky pronášené s typickou dikcí jako: to je prcárna ty voe, je čas klidu, kde je ten zkurvenej kelt a zejména ty seš čůrák vole vydlážděnej vole...jsou totálním zvedačem chmurné nálady. Svatba se odehrála L.P. 2000 a do roka byla polovina účastníků po smrti - pád do světlíku, umlácená, 2x otrava alkoholem,...Asi posledním přeživším, i když se to neví přesně, je kapitán ansámblu Jirka. Video tohoto "východního tažení divize SS Wallonien" na obřadní síň Prahy 7 se dostalo na internet velmi zajímavým způsobem. Jirkovi vykradli byt a pobrali i CD na nichž byla tato svatba, kterou pak zloděj s velkou dávkou smyslu pro humor a drzosti, umístil na net.(20.1.2017)

Tohle je prostě perla vy kelti. Chápu i lidi, kteří tomu dávají odpad, ale já prostě musím dát plnej počet hvězd. To jak z obyčejného snímku svatby ihned vznikne kultovní záležitost s kvantem neotřelých hlášek. Je to snad ten nejpřirozenější vhled do kultury opilých bezdomovců, má to podle mně daleko větší vypovídající hodnotu než nějaké dokumenty snažící se přiblížit život opilců, feťáků a bezdomovců. A vůbec nejde o nějaké sympatie k vulgárním ušmudlancům jak se někdo snaží naznačit.(27.12.2015)

Stejne je to best.. legendarka :D must see. Jen skoda ze je zatim tolik tragedie.. viz http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/regionalni/pribeh-svet-podle-kary-zivot-a-smrt-prazskych-fetaku-a-opilcu.html(7.6.2015)

Když jsem kdysi zaslechl hlášku 'Děléj, už ste tady měli bejt štyry minuty, ty magore!', neskutečně mě pobavila. Nikdy mě ale nenapadlo, že tato hláška je pouze vrcholek ledovce, který byl téměř celý skryt v oceánu zvaném internet. Ale den se se dnem sešel (narozdíl od Stránského s Károu) a já narazil na toto unikum. Tento artefakt české kinematografie. Ihned mi bylo jasné, že to neskončí jedním shlédnutím. Nebylo, a dosud mi není jasné, co mě na tom vlastně tak strašně fascinuje. Určitě to z částí je Károva bezprostřednost a celkové nevšední vystupování všech svatebčanů, o nichž, myslím, bylo už řečeno dost. Například někde sem četl, že je to nejkultovnější video na celém českém YouTube. Pro mě tedy rozhodně ano. Je to zábava tak neotřelá a přízemní, že mě nejspíš nepřejde pouštět si to dokola a dokola pořád znovu. Nespočetné shlédnutí tohoto veledíla, kde je hlavním hrdinou (pro některé z nás skutečným hrdinou je!) alkoholik bez domova a špetky společenských konvencí Jirka Kára, mě vedla k dalšímu nespočtu zamyšlení se. A to ať už nad samotným děním na plátně, za ním, před ním, a nebo i třeba nad děním v mém bezprostředním okolí. Kolik chybí nám od prahu ulice? Co nás dělí od tak nevyhnutelné a všudipřítomné smrti? Někoho pár panáku rumu a tři sklenice rumu, tak jako to čekalo pana Ouřadu. Kdo ví? Nikdo. Nikdo neví, co nás čeká, za minuty, za dvě, za rok, za 15 let... Ani Jiří, ani Blanka, ani ten Stránskej vyprcanej. Na povrch vyvstávají ale i jiné otázky. Třeba: 'Kde je ten Stránskej vyprcanej?' A skutečně. Kde je? Nehledá každý z nás toho svého Stránského? V průběhu celého filmu zjišťujeme, že jednotlivý svatebčané neustále něco hledají nebo postrádají. Je to snad smysl života? Nebo skutečně jen ta kytka, co je na stole? Neměli bychom ale trávit čas právě hledáním té kytky? Právě v tom to bude. Hledíme neustále do sebe a hledáme odpovědi příliš hluboku. A pak zjistíme, že nemáme klíče a musíme lézt do bytu světlíkem. Možná to bude naše poslední věc. co v životě uděláme. Proč tedy neděláme to, co skutečně chceme? Jirka a jeho parta to tak dělají. Chtěj pivo zasraný, tak si ho daj. Chtěj si zahajlovat, tak si zahajlujou a ještě si zařvou 'SS!!'. Nestydí se jeden před druhým. Ani před ostatními lidmi. Mají to totiž dle svých slov 'v píči, vole,' nebo 'to mrdaj, vole.' Nemyslíte si, že právě oni jsou ti šťastní. Neřeší všemožné dresscody a etiketu a co si kdo myslí nebo nemyslí. Prostě žijou naplno. Opijou se, a jestli se ráno probudí, nebo ne, je jim skutečně jedno. Bylo toho už řečeno skutečně hodně. Určitě doporučuju minimálně shlédnout první část. Zamyslet se nad světem také nebude k zahození. Jo a nezapomeňte: DURANGA, VOLE!!!(14.4.2015)

Tohle je tak silná káva, že se to snad ani dost dobře nedá popsat. Je to autentické, nonkonformní, bezprostřední a kurevsky zábavné. Znám osobně několik lidí podobného ražení, nicméně nikdo z nich se ani vzdáleně nemůže přiblížit levelu Jiřího Káry. Jako sonda do hlubin duší spodních 10 000 neocenitelné. 5* bez debat.(20.2.2016)

• - Video mělo sloužit pouze k soukromým účelům. Na veřejnost se pravděpodobně dostalo ukradením jeho jediné kopie, proti tvrzení o selhání na straně autora se tento důrazně ohradil s tím, že záznam okamžitě po svatbě byl předán Jiřímu Károvi a žádná další kopie v ten okamžik neexistovala. Jiří Kára však nikdy k uveřejnění souhlas nedal. (JoranProvenzano)

• - Jiří Kára si dle vlastního tvrzení před obřadem šňupl přibližně gram heroinu, který se mu pak před oddávajícím úředníkem sypal z nosu. Scéna šňupání prý dokonce byla natočena, avšak ve zveřejněném videu se neobjevila. (JoranProvenzano)

• - Nevěsta Blanka Kárová zemřela pět měsíců po svatbě, a to na následky zranění utrpěných při útoku neznámého pachatele. Z vraždy byl podezřelý i Jiří Kára, ale svědci mu dosvědčili, že v tu dobu čtyři dny v kuse pil a Blanku viděli zbitou ještě před jeho návratem domů. (JoranProvenzano)