• FireTight

No, sice to bylo lepší, než všechny IQ testy národa dohromady, ale přesto tomu něco chybělo... Jarda Bosák je sice fajn komentátor fotbalu, ale tohle mu nějak nesedlo, o jeho kolegyni Lucii Výborné ani nemluvě (třeba ten "vtip" u vysvětlování tvaru SMSky). Nápad jako takový taky nebyl špatný, ale to zpracování... Škoda té animace, nebyla až zas tak marná, jenže na normálních rozměrech TV obrazovky toho bylo vidět velký prd a nejlepší chvíle nastaly při otázkách v noci. Jen si to představte: auto jede se zapnutými světly, já vidím před sebou velkou černou tmu a najednou otázka: "Jak se zachováte?". :D Až při správné odpovědi a označení chodce jsem si všiml, že tam vůbec někdo jde. Ale jak jsem psal výše, nebylo to zase tak úplně marné, trochu poladit, nějak rozumně sladit obtížnost otázek (otázka "co uděláte, když jedete za tramvají a ona má pár metrů před vámi zastávku" mi přišla celkem... zbytečná) a hlavně opět něco vymyslet na Karla Hynka, jeho ježdění pod vlivem bylo jednak k popukání a také docela poučné.(2.9.2010)

Narozdíl od většiny kolegů zde, hodnotím pořad z 26.2.2011 s Alešem Hámou. I kdyby se alespoň pár řidičů naučilo díky této soutěži něco nového, pak je to úspěch. Otázky byly myslím velice dobře zvoleny a vystihovaly nejčastější nešvary na našich silnicích plynoucí z neznalosti novějších předpisů, které za krále Klacka neplatily nebo nebyly aktuální - lidi naučte se na dálnici jezdit v pravo (ano, i na tříproudové nejezdíme zbytečně uprostřed) a pochopte, že platí pravidlo zipu (i na Moravě pouštíme auta s Ačkovou SPZ - co když je jen služební).(27.2.2011)

Dobrý nápad, který má, narozdíl od jiných více či méně trapných soutěžně-zábavných pořadů, alespoň nepopiratelný smysl (6,5 milionu řidičů si zaslouží víc pozornosti než pubertální "talenti" v konkurenčních bombastických SHOW x). Určeno jen řidičům, kterým nechybí sebeironie a chuť ověřit si znalost několika pravidel...i když všichni jsme přece dokonalí řidiči). Udělala jsem tři chyby a nebudu se vymlouvat na špatnou animaci (i když některé otázky byly diskutabilní, hlavně co se týká odhadu vzdáleností a toho "slavného" nájezdu na dálnici), v úvodu pořadu ale proběhla dostatečná instruktáž, v animaci byl vždy pohled do zrcátek a v mlze snad úplně každého trkne, že má zkontrolovat mlhovku...co dodat, každý by to chtěl na stříbrném podnose. V obrázcích autoškoly jsou znamení, automobily a značky určitě líp zvýrazněny, v životě ale nemáme možnost REW či půl hodiny na kochání před křižovatkou, a je tak opravdu nutné dávat neustále pozor (na značky, chodce ve tmě apod.). Je tudíž jen dobře, že pořad poukázal na to (viz mladí řidiči), že důležitou schopností řidiče musí být i postřeh a bystrost a ten, kdo si je sám sebou až příliš jistý (viz Brzobohatý ml.) bývá úplně vedle. Animace je tedy mnohem blíž naší SKUTEČNÉ NEDOKONALÉ REALITĚ než ty krásné, výrazné a hlavně nepohyblivé obrázky v testech, které jsou někdy úplně stejně primitivní jako naopak těžké. Každý si může udělat test na svém počítači a pokud ty chodce neuvidí ani tam...tak je namístě navštívit očního lékaře: http://www.autoskolanaroda.cz/tv-porad---test Pokud mi ale v pořadu něco chybí, tak to je rozebrání konkrétních dopravních situací a častých chyb, nějaké ty fotky z bouraček a nepěkné statistiky, nikoliv pouze testové otázky - těch jsou plné knihy i programy.(28.8.2010)

• Thorian

Původně jsem komentář vůbec psát nechtěl, ale dnešní (30.8.2010) vydání MF DNES mě k tomu svou zoufale bulvární analýzou výsledků tohoto pořadu donutilo. Velkým dílem je to samozřejmě chyba samotné MF (konkrétně člověka jménem Roman Švidrnoch, který se mému hněvu také nevyhne), nicméně tento rádobytest má na onom obrovském poplašném titulku "Tři čtvrtiny Čechů neumí řídit" také svůj díl viny. Za prvé, souhlasím s komentáři od "UncleG" a "Zeck". Jestliže se už pouštím do takového projektu, tak si dám záležet na animaci. Bohužel to nevyšlo, a tak se otázky rozdělily do dvou zde již uvedených skupin - primitivní a zákeřné. Jeden příklad zákeřné za všechny: nájezd na dálnici bez připojovacího pruhu, 81% lidí odpovědělo špatně. Proč? Jednoduchý důvod, zmršená animace (hlavně značek), o které vám chtějí nakukat, že simuluje reál. Za druhé, otázka číslo 19, za kterou bych autora pořádně proplesknul: jízda připojovacím pruhem, 79% lidí odpovědělo špatně. Situace spočívá v tom, že chcete vjet na dálnici, v pruhu vedle vás je kamion, vy jste na úrovni jeho zádních kol. Zpomalíte a zařadíte se za něj, nebo na to šlápnete a šoupnete to před něj? A co teď. Permanentě řidiče někdo kritizuje za nebezpečné předjíždění, v pořadu Autoškola národa vás k němu ale přímo nabádají. Prostě zařaďte co nejvyšší rychlost a šup před kamion, pokud ten připojovací pruh skončí dřív, než to stihnete, tak máte smůlu, možná ohrozíte sebe, ale hlavně že neohrozíte provoz za sebou. No a naše vždy profesionální média se těchto "údajů" chytnou a vydávají je za naprostou neschopnost českých řidičů. Pořad nehodnotím, objektivně svou celkovou kvalitou špatný nebyl, ale tím, jak se snažil hrát si na seriozní projekt a podal přitom tak zkreslené výsledky, se u mě řadí do odpadu největšího.(30.8.2010)

Velice pěkný pořad, který by se měl podle mého názoru na televizních obrazovkách objevovat častěji. Velice se mi líbila obtížnost otázek, která nebyla zdaleka tak jednoduchá, jako je tomu u zkoušek v autoškole. Bylo vidět, že autoři se skutečně pokoušeli nasadit tam pořádné "špeky", často situace, o kterých se vlastně ani v běžných autoškolách příliš neučí a člověku dojde až časem a praxí, co všechno může v reálu nastat.(29.6.2016)