Říše léta

Sumarlandið

Summerland

Komedie / Fantasy

Island, 2010, 88 min

Přiznám se, že mě totálně dostal konec. Celou dobu jsem nevěděl co si o filmu mám myslet, ale na konci jsem pochopil, že jsem se díval na velmi neortodoxní pohádku o lásce. U tohoto bijáčku jedou uši jen na poloviční úvazek, protože se ve filmu neplýtvá slovy. Tady se sází se na divákovo romantické já.(29.9.2014)

Nevěřím na elfy, zato věřím tomu, že někteří lidé je můžou vídat. I tak by to ale mělo zůstat tajemstvím. Tenhle film mě bavil víc, když předváděl jen náznaky a ne přímočaré zobrazení.___ Režisér jakoby se nemohl rozhodnout, jestli točí komedii nebo drama. Prudké lámání žánrů po jednotlivých scénách přerušovalo plynulý tok příběhu a trhalo moji pozornost na kusy. ____ Několik scén bylo přesto velmi působivých: brutalita, s jakou islandská policie rozehnala poklidnou demonstraci a osvědčený způsob, jak opět získat zarytého ateistu pro víru. /16. 11. 12./(16.11.2012)

Severský filmový podzim v Minikině v Ostravě, 17.listopadu 2012 Typický film na jedno jediné shlédnutí, bez nutnosti dívat se na čas zbývající do konce: na povzbuzení víry v elfy či čehokoliv přesahujícího příliš málo mystiky, na drama plytké a schematické, jako inzerovanou komedii bych to taky neviděl. Takže jako sláma z bot čouhá poselství, že všechno si za prašulky nekoupím ... Pro nadšence do islandských exteriérů o ničem ( až tak trestuhodně nevyužít skal, sopek nebo prostě čehokoliv co činí Island jedinečným, no toto !)(20.11.2012)

Island – říše čar a kouzel, elfů a trpaslíků. Také i lidí, kteří tomu všemu přirozeně věří a berou jakou součást jejich kultury, což samo o sobě je dost kouzelné a zvláštní. No a tenhle film na tom všem stojí. Stojí na zásadách a pravidlech dané země. A stojí na tom, co se stane, když něco takového někdo poruší. Respektive že tyto kultury začne ničit a bourat průmyslem, zástavbou a všelijakým humusem. On totiž ani Island, přirozeně překrásná země, se nevyvaruje lidí, kteří chtějí na přírodě rejžovat a tak se například stalo, že na řece postavili vodní elektrárnu, zaplavili údolí, kompletně zničili krajinu. Jenom proto, aby se nadnárodní organizace napakovali. V tomhle filmu je to vlastně hodně podobné, ale s koncem jak z pohádky od Grimmů. Pro mě moc příjemné překvapení a další film z Islandu, na který budu s radostí myslet.(29.1.2014)

Film o tom, že s vecami nadprirodzenými a hlavne s elfami si neradno zahrávať. Snímok je zmesou čierneho humoru a drámy, kde sa oba tieto prvky pekne dopĺňajú a striedajú. Preto aj keď je dejová linka iba priemerná a na severskú drámu má slabší emocionálny náboj, snímok budí príjemný, oku lahodiaci dojem. Tiež dokáže vzbudiť zvedavosť ohľadom konca, v tomto prípade výrazne pomohol ľahučký dotyk tajomna. Film možno nepatrí k tomu najlepšiemu, čo severská kinematografia dokáže ponúknuť, ale svojich fanúšikov si určite nájde, nejde o žiadne sklamanie. 65/100(1.8.2014)