Modra

• Slovensko Modra
všechny plakáty
Drama / Rodinný / Romantický
Kanada / Slovensko, 2010, 80 min

Čiastočne autobiografický film sleduje cestu dvoch 17-ročných Kanaďanov Lini (Hallie Switzerová) a Lecu (Alexander Gammal) na Slovensko, do mesta Modra. Lina tu má totiž tetu, ktorá tu žije aj so svojou rodinou (Dugovičovci).
Dvojica pomaly spoznáva kolobeh života vo vinohradníckom kraji západného Slovenska, ktorý dýcha folklórom, tradíciami a hlavne dobrým vínom.
Modra ponúka pravdivý pohlad na Slovensko ako na rozlohou síce malú, ale duchom bohatú krajinu v Európskej únii. (BathoryMan)

Jordan

veľmi príjemné malé/veľké prekvapenie MFF Bratislava. za málo peňazí veľa (modrianskej) muziky. jednoduché a plné akéhosi zvláštneho tepla. veľmi pekná mladá ne-herečka (dcéra režisérky-scenáristky-producentky) a tak trochu autobiografický príbeh, v ktorom si zahrali reálni rodinní príbuzní herečky a režisérky samých seba a tak je to vlastne aj akási štvrť-dokumentárna arteterapia, ale na diváka sa nalepí dobrá atmosféra. ()

MA.KI

Sedmnáctiletí Kanaďané Lini a Lecu, kteří se navzájem ani moc neznají, se vydají do zcela jiného prostředí, než na které jsou zvyklí, do malebného kraje západního Slovenska, kde stráví jedinečný týden svého života. ~ Děj je tedy situován do reálného maloměsta Modra a blízkého kopcovitého okolí, do prostředí tradičních písní, vína a otevřených srdcí, z nichž se nevytratila lidovost (v dobrém slova smyslu). Člověk je v centru zájmu, vládne mezigenerační pohoda. Až to zní trochu utopisticky, ale jedná se skutečně o dílo realistické. Zároveň si troufám tvrdit, že nese určité symptomy filmů americké nezávislé scény (což asi nebude úplně mimo mísu vzhledem k původu autorky, jak jsem si později uvědomil). ~ Modra je částečně autobiografická upřímná zpověď režisérky a zároveň autorky scénáře, naplněná láskou k zmiňovanému kraji a lidem v něm žijících, prosta vyumělkovanosti, stylizace i kalkulu. (S výjimkou zbytečných propagačních záběrů z Bratislavy v závěru, i když chápu, proč tam byly). A je cítit, že je natočena od srdce. Krapet nadhodnocuji. ~ ~ Co pro vás znamená láska? / Manželství. A děti. ()

clementinka

Je mi jasné, že tento film bude mať dva tábory divákov. Jeden bude z neho nadšený, z emócií, aké do filmu režisérka dala a druhý, ktorému sa už nikdy viac nebude chcieť pozerať na opakované zábery pohľadu na Modru z kopca. Zjednodušene povedané. Možno som bola ovplyvnená celou atmosférou premiéry na MFF Bratislava 2010, kedy si film prišla uviesť samotná režisérka s jej dcérou, ktorá stvárnila hlavnú postavu vo filme. Už pred filmom som si ju všimla, aj s dcérou boli oblečené v extravagantných róbach, dcéra mala šál s nápisom "Slovensko" a Ingrid Veninger mala dredy zviazané do veľkého copu. Hneď som vedela, že sú to ony. Veľmi sa mi páčilo, ako si ešte pred filmom, ale i po ňom zavolala na pódium celú svoju rodinu i všetkých, čo vystupovali vo filme a lámanou slovenčinou nám porozprávala, ako to veľa pre ňu znamená. A celý film sa to s každým ťahalo. Samozrejme, naivný príbeh dvoch teenagerov by som asi vypustila, predsa len, ľudí starších ako 17 rokov tento príbeh vôbec nezaujme a nebude sa vedieť do neho vcítiť, ale veľa scén tam je podarených a veľmi sa mi páči, že práve takýto film nás bude reprezentovať v zahraničí. Lebo také Slovensko je a každý si pri ňom spomenie na detské časy a v podstate na svoj domov. A presne tak ako dvaja hlavní hrdinovia, ktorí sú Kanady ( kde určite väčšina nepozná rozdiel medzi "Slovenia" a "Slovakia" :D ), tak presne tak nás môžu vnímať i ostatní zahraniční ľudia a málokto zažije ten pravý slovenský život pri návšeteve Slovenska, tak prečo nie? Prečo neukázať aké Slovensko je? Ukázať im tradičné slovenské ľudové tance, spev, bývanie, život, ľudí ... ? Mne sa páčil a som zvedavá na ohlasy v zahraničí. ()

brumbrum

No, cojaviem.. toto vypadalo, ze to natocil dakto na dovolenke. Ziadna kamera, strih, cele to posobi jak turisticky dokument. Dvaja sedemnastrocni cucaci idu do sveta, on chce sukat, ona sa prave rozisla - hned na uvod sa scucnu, trocha pooblizuju, on ma tyzden vo vacku nachystanu gumu, ale kedze jej medzicasom povie, ze je tlsta skareda pica, tak gumu nakoniec ani netrebalo. No velikanska romantika!.. - deti by nemali chodit sukat sami do sveta, mozu si priniest filcky a/alebo dalsie deti domov. Ale ma to daco do seba, vidiet Blavu a Dunaj a skinheada z Modry; som cely cas cakal, ze Lecovi spravia ten nos nanovo. Gebuzina, zabijak casu, nic neda ani nevezme, zbytocna spomienka na sajrajtovy hormonalne strateny tyzden. 2* za babku o laske, za rozhlas v Modre a spekoritnu neherecku, co dokaze hrat - to sa podarilo, dost lepsie, ako ked kraska nevie hrat. Desat kilo dole a vybrat si ten prasaci kruzok z nosa; akoze fakt otras, vypada s tym jak infantilne prasiatko; ale inak oukej, clovek nevie, ci to zmazat alebo archivovat, jak preexpirovanu klobasu. Ta babka, ze laska je manzelstvo a deti, dava filmu jedinu pouzitelnu pridanu hodnotu a vysluzila tie 2* nakoniec. ()

biteme

Je pekné, keď cudzinci so slovenským pôvodom nezabúdajú na svoje korene. Ale k veci. Diváci zo zámoria ocenia skôr dobrosrdečnosť Slovákov, rodinnú pohodu a prírodu vyžarujúcu pokoj, film má ale zopár nedokonalostí. Dej je nudný, rozhovory plytké až neprirodzené, prosto trapas. Nikdy som nebola v Modre, tak neviem ako často sa tam pije, zrejme zakaždým keď sa stretnú dvaja či viacerí. Neviem, či sa práve týmto môžeme chváliť svetu. Drinking escapades nezvládala ani mladá Kanaďanka, keď zaspala tu na hojdačke, tu na lavičke v parku. Že ju tá teta pustila von v takom stave!!!:) Možno tým chceli ukázať, aké bezpečné je vyspať sa z opice priamo v centre Modry... Scenár dosť jednoduchý, ľudia pôsobili zaspato. Režisérke, vlastnej matke Hallie (Liny) išlo hlavne o to, aby sme pocítili teplo rodinného kruhu, súdržnosti celej komunity. Na amatérsky film, natočený zo súkromných emočných dôvodov, dobre - ale mohlo byť aj lepšie. ()