Aida

Flavio Mogherini

Kostýmy:

Maria De Matteis
  • d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1987 - nesúťažný výber(20.2.2013)

Giuseppe Verdi napísal svoju úspešnú operu - balla ( talianska opera 19. storočia ) Aida na objednávku pre káhirské operné divadlo pri príležitosti otvorenia Suezského prieplavu. Teraz sa divák dostal aj k monumentálnej filmovej verzii v reštaurovanej podobe z roku 2019. Film oplýva sýtymi farbami a bohatými kulisami. Okrem operných fajnšmekrov ocenia film aj bežní diváci, lebo okrem spevu disponuje aj občasným nevtieraným komentárom. Filmu pomáha aj účasť mladučkej začínajúcej Sophie Loren, ktorú naspievala Renata Tebaldio.(9.9.2020)

• zdeny99

Aida je pro mne obrovské zklamání. Kromě toho, že se na ní velice moc podepsal zub času, tak zfilmovaná opereta, to opravdu není nic pro mne. Navíc podmínky ve kterých se natáčela, byly doslova tristní. Filmové interiéry jsou příšerné, barvy otřesné a Egypťané a Etiopci nevypadají vůbec ve filmu jako Afričané. Jen Sophii Loren malinko obarvili na hnědo, ale to je tak vše. A tak opravdu z tohoto filmu je jen zajímavá samotná Loren, kterou tu můžeme vidět na jejím samotném začátku filmové kariéry. Mimo jiné, zde ani herecky natož ani svým půvabem ještě nedosahuje svých nejlepších let, které přišly od konce 60. let a táhly se celé další desetiletí. [42. hodnocení, 4. komentář, 71%](5.9.2020)

Nejsem milovník opery, ale obsazení Sophie Loren, jejíž obdivovatelkou jsem, mě přimělo se podívat. Moc se mi to líbilo s přihlédnutím ke klasickému zpracování, barvité výpravě, krásným kostýmům a skvělé Verdiho hudbě. Nejvíce si jako hudební laik cením doprovodných titulků, které mi umožnily porozumět obsahu díla.(14.10.2020)

• ladanda

Toto filmové zpracování beru jako zkrácenou verzi vlastní opery. Mnohde chybí celé hudební pasáže, které nelze chápat jako VI-DE, ale pravděpodobně bylo třeba děj urychlit. No, co se dá dělat. Dnešním pohledem působí film dost křečovitě - barva, studiové exteriéry, atd. Snad by se hodilo připomenout, že touto operou se neotvíral Suezský průplav, neb v té době Aida nebyla ještě zkomponována, byť ji Verdi pro tento účel komponoval. Při slavnostním otevření Suez. průplavu byla uvedena opera Rigoletto.(11.9.2020)