Co kdybychom žili společně?

• francouzský

Et si on vivait tous ensemble?

• německý

Und wenn wir alle zusammenziehen?

• slovenský

Čo keby sme žili spoločne?

And If We All Lived Together

All Together

Drama / Komedie

Francie / Německo, 2011, 96 min

Není to tak vyhrocené drama jako Láska, ale má to o to světlejší okamžiky. Polohy jednotlivých aktérů nevybočují nijak z řady, takže jedinou komickou postavu zde ztvárňuje Richard. Jane Fondová má velmi roztomilý přístup k vlastnímu skonu a já stále nevím, zda by se to nemělo nazvat alespoň mírnou morbiditou. Za tragické lze považovat srovnání s českou představou, jak nabídnout roli i hercům kolem sedmdesátky. V tomto světle Magnuskova gastroenteritida s krycím názvem Školní výlet získává nových a netušeně páchnoucích rozměrů.(26.9.2013)

Docela příjemná podívaná na kterou se dá koukat.(9.11.2015)

Je to sentimentální, ale vkusně, s lehkým humorem a geniálním koncem. Navíc herci, které jsem za jejich mlada nemohl ani vystát (Richard, Chaplin, Fonda) jsou fakt dobří.(13.5.2016)

Velice povedené zpracování, výborné obsazení, tragické i komické zároveň. Humor vyplývá z uvěřitelných situací, které se můžou stát každému z nás. Tedy pokud se takového věku vůbec dožijeme. Nenásilné podání, žádné plytké dialogy. Ani na chvíli jsem se nenudila. Takže po dlouhé době úspěch francouzského filmu, tedy alespoň pro mě. Scénář se citlivě dotýká i témat, která jsou ve spojení s touto věkovou kategorií pro většinu společnosti tabu, ale nezklouzává do trapnosti. Zasazení a zobrazení erotiky a sexu se nijak nepodbízí, není prvoplánovité ani laciné. Prostě ideální film do podzimně zimních večerů.(25.11.2012)

• Dragiii

Mám z toho rozporuplné pocity. Nemyslím si, že by to byl nekvalitní snímek, ale na mě z nějakého pro mě neznámého důvodu nezapůsobil. Přitom se film může opírat o kvalitní herecké výkony a vtipné dialogy. Ale jakoby mě téma stárnutí a problémů důchodců nebralo. Navíc při některých hláškách se většina sálu smála, ale mně to sotva vyloudilo úsměv na tváři. Snímek mi prostě nesedl, i když věřím, že někteří na to mohou mít zcela odlišný názor a film vychvalovat do nebes.(4.12.2012)

80%(10.1.2014)

Těžko říct, jak daleko má tato komedie ke skutečnosti, každopádně plno drobných vtípků mě pobavilo a vyloženě oceňuju, že se film vyhnul tolik oblíbenému patosu.(5.10.2015)

Filmově laskavé smíření a vyrovnávání se s neduhy stárnutí, s občasným nadhledem a jemným vtipem, i s nechutí k "domovům důchodců" a podobným institucím. Zaujal mě především Pierre Richard v roli částečně sklerotického a podivínského staříka, napsané a zahrané tak dobře, že jsem stále přemýšlel, zda je opravdu sklerotický nebo svoji sklerózu jen hraje. Další z es - Jane Fondová - byla zajímavá a výrazně herecky noblesní.(10.1.2013)

Velice milý film.(11.1.2013)

Těžko dát hodnocení… Neupírám filmu vtip, šarm, noblesu i velmi pěkné herecké výkony. Ani to, že nám dává naději, že stárnout se dá důstojně a mezi lidmi nám blízkými. Jen mi do toho filmu probleskovaly záběry na moji vlastní babičku rozehnívající se několik let v domově důchodců – alzheimer a stařecká demence nejsou tak miloučké nemoci, jak by se z filmu mohlo zdát. A to ani když má někdo velký dům a spoustu peněz. Prostě konejšivá a milá pohádka pro dospělé.(2.4.2013)

moc pěkný film, je to velmi lidský příběh, ve kterém se mísí vážnější chvilky s těmi humornými. Výborná herecká společnost, citlivě natočeno. Téma stáří je pojmuto nesentimentálně a s nadhledem, často i vtipně. Film ani chvíli nenudí a po jeho zhlédnutí mám v sobě takový zvláštní, ale dobrý pocit. Celkově moc příjemný zážitek. A samotné finále filmu je dokonalé a nutí mi hodnotit plným počtem(25.9.2013)

mno ja neviem, niečo mi tam celkom nesadlo. Veľké priateľstvo pätice bolo , či skôr nebolo vykontrastované, dejová linka postrádala trochu výbrusu..byľka humoru by nám všetkým asi pri tomto formáte filmu občas dobre padla však, a tí ľudia boli charakterovo vykreslení dosť bystro a inteligentne na to, aby nekončili na francúzske pomery ako nemajetní ,minimálne bývanie vyslúžilej vysokoškolskej profesorky vo Francúzsku by bolo o 3 levely vyššie mno ....to mi bilo do očí asi najviac..ako tak poznám francúzskych starších a inteligentných ľudí, tak sú pomerne akční a život si užívajú veľmi zaujímavo..tu akoby ani nevedeli čo by od nudy ....inak ale takýchto filmov je ako šafránu tak okolo 85%.(29.11.2013)

Vzpomínky, dávné příběhy, boje s nemocí a láska. Film, který vezme člověka za srdce i za bránici. Herecký koncert v čele s Pierrem a Jane. "Proč se tak smějete?"..."Postavil se mi, konečně!"(5.4.2014)

Ono to vlastně zase tak veselé nebylo, každý z důchodců dostal přiřazený jeden (či více) z neduhů stáří a divák pak váhá, jestli se tomu smát nebo hrdinu filmu litovat či se rovnou bát dívat se do kalendáře. Cholerik, sklerotik, impotent, smrtelně nemocná a spousta dalšího koření podzimu života. A to váhání mezi smíchem a jinými pocity? Tak například Pierre Richard je opět velmi roztržitý, leč tentokrát úplně jinak než ve svých starších filmech, takže z toho trochu mrazilo. Film každopádně povedený, byť do nějakého zlatého fondu světové kinematografie bych ho neřadil.(27.9.2015)

• farbi

Bolo to miestami úsmevné, ale nie vtipné. K samotnému spoločnému bývaniu prišlo až kdesi za polovicou filmu. Všetko mi pripadalo skratkovité, len naznačené, nerozvinuté. Akoby len taký stručný záznam udalostí. Konanie postáv málo uveriteľné, ale dobre, pozrela som si. Tento film je nadhodnotený. Ani dráma, ani komédia, ani dokument, čo to vlastne je?(1.9.2016)

Já jsem Pierra Richarda nikdy moc nemusela, ani když byl ztřeštěný a nesmělý, co se léčí. Tady už je jenom pomatený a na můj vkus je jeho pomatenosti ve filmu věnováno zbytečně moc času, naopak obě "holky" mě tam potěšily a bylo pro mě milé je znovu vidět, jak jsou ve skvělé kondici.(8.12.2012)

Príjemný film s excelentým hereckým obsadením. Priateľke sa naozaj páčil 80 %(16.8.2014)

Doporučila mi kamarádka, ví, že francouzské filmy moc nemusím ... Pustila jsem si ho jednou ráno v sobotu .. a hned po obědě ještě jednou ,-))) Krásný, vtipný a přitom poučný film, který nutí k zamyšlení a zároveň pohladí po duši .. a já se k němu určitě zase vrátím ... Perfektní herecké výkony, sranda momenty ...,-))) Doporučuju všema deseti !!(18.11.2014)

Stojí za vidění už jen kvůli výsostným hereckým výkonům všech zúčastněných.(4.3.2015)

Docela dobrá podívaná, ale film se nevymyká průměru. 65%, 7.7.2016.(7.7.2016)

• Tynqa

Obsadit staré a známé herce nestačí a také to neznamená, že film automaticky BUDE pojednávat o staří. Kde je scénář? Kde uvěřitelné dialogy? Utopie o stáří, stařecká utopie.(3.1.2013)