Pohádka z Kampy (TV film)

Pohádka / Komedie

Československo, 1986, 35 min

Zdeněk Zábranský

Vadim Petrov

Hodnocení "na svou dobu" je dost často poměrně nespravedlivé. Tahle pohádka je na svou dobu naprostý průměr, takových lehce naučných studiovek jsme měli mnoho. Poctivá práce byla odměněna a řádně oslavena, čert byl zesměšněn a vyhnán, podvod zatracen a láska se dočkala rodičovského požehnání. Šablona jak v pásové výrobě. Jenže kolik dnes máme nepitvořících se pohádek, které oslavují obyčejnou poctivou práci, nenásilně z nich vyplyne ponaučení, zlo je zesměšněno jen na základě své vlastní neschopnosti bez jekotu, pitvoření a podivných zubních protéz, lásce se dostane požehnání bez patosu a navíc v písničce zpívá někdo, kdo opravdu zpívat umí? Měla jsem strýce hrnčíře, který měl občas záchvaty nedělat věci hezké jen svou jednoduchostí a funkčností, ale vytvářet umělecké nadstavby. Pohled do mých poliček s nádobím ukazuje, v čem je to pravé hrnčířské umění a za to je jedna hvězda navíc.(23.8.2016)

Za občasného hezkého zpěvu Karla Černocha hrnčířský učeň odejde do světa, protože jeho hrnčířský mistr chce vyrábět nádobí pro panské kuchyně a ne pro obyčejné lidi. Mistrova dcera je z toho nešťastná, ale tatínek chce mermomoci vyrábět neobvykle nádobí, a tak se neštítí obrátit se s pomocí na samotného pekelníka. Jenže poctivá lidská práce se nedá nahradit čáry a kouzly, což hrnčířský mistr pozná na vlastní kůži. Hezká, ale průměrná a zcela tradiční pohádka 80. let zasazená do papundeklu, ale ne tak hrozného jak v jiných pohádkách. Úsměvné, poučné, vhodné pro velké i malé.(19.8.2014)

Klasická studiovka poloviny 80. let. Ve všech ohledech je to pohádka spíše průměrná (kromě hereckého obsazení - to je vynikající), ale já mám pro pohádky z této doby slabost.(14.4.2016)

Taková obyčejná pohádka se zajímavou hereckou sestavou.(8.10.2016)

Kratučká rozprávka o hrnčiarovi, ktorý chcel predávať svoje výrobky na panský stôl. Mladučká V.Cibulková a pekná spomienka na pána Beka a Řehořa... 65%.(24.10.2011)