Komentáře uživatelů k TV seriálu (6)

Séria 30 for 30 z produkcie ESPN je rozhodne jednou z najlepších športových dokusérií široko-ďaleko (tiež pod slnkom) a modlou pre mnohých športových fanúšikov. Európana moc nadchnúť nemusí, keďže je tu praktická absencia "našich" športov a venuje sa primárne tým americkým a ich ligám, súťažiam, príbehom, histórii, tradícii, kultúre. Mne osobne takýto obsah plne vyhovuje, keďže jediné trojpísmenkové ligy, ktoré si idem, sú práve americké – NFL a NBA. Súčasťou 30 for 30 je aj osemhodinový špeciál O.J.: Made in America, ktorý považujem za jeden z najlepších doku vôbec a nedávno vydaný The Last Dance (vyzerá, že sa bude jednať o ďalšiu výnimočnú a fenomenálnu záležitosť [zatiaľ som nevidel]). Mimo týchto dvoch špeciálov je súčasťou ešte 30 for 30 Shorts a Soccer Stories, z čoho som nevidel ani po jednej epizódke, keďže doku kraťasy môžem okašlať a fucík tiež. ------- Spíšem si tu videné epizódy, nech mám prehľad: Silly Little Game, Straight Outta L.A., The Two Escobars, The Birth of Big Air, Jordan Rides the Bus, One Night in Vegas, The Real Rocky, The Price of Gold, Requiem for the Big East, Playing for the Mob, Fantastic Lies, Catholics vs. Convicts, This Was the XFL, Vick ------- Zoznam epizód ------- Najnovší štvorhodinový dvojdiel Vick mi len potvrdil, že ESPN má gule, ale najmä to, že prosto nemá konkurenciu, je úplne inde. (x) ----------- (18.5.2020) The Last Dance(13.5.2020)

Zatím jsem měl možnost shlédnout pouze dvě části tohoto sportovně dokumentárního cyklu, konkrétně Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks a No Crossover: The Trial of Allen Iverson, tudíž hodnotím je a jejich kvalita je skvělá!(14.10.2010)

kings ransom - 3* (slabsi start, hokej je moja srdcovka a prestup waynea gretzkyho je urcite zaujimave tema, ale je to naktrutene standardne a nic nove a objavne sa tu nedozvieme), muhammad and larry - 4* (aliho navrat do ringu potom co uz nebol na vrchole a suboj proti jeho sparing partnerovy, skvele archivne zabery ako i nove rozhovory, ali bol showman a zaujimava osobnost tak dokument stoji za to), winning time - 5* (vynikajuce, toto obdobie NBA som sledoval, v skole sme hravali basketbal a kazdy poznal hracov NBA tak winning time na mna zaposobil i s nostalgickym sarmom, navyse dokument je naktruteny komedialnym stylom, plny humoru...), june, 17th 1994 - 5* (dokument nakruteny podobnym stylom ako SENNA, nedockame sa ziadnych talking heads, len archivne zabery zostrihane dohromady podporene vynikajucou hudbou... silny zazitok), two escobars - 5* (tu som trocha ovplyvneny kolumbijskou manzelkou i ked nie tak prilis lebo pribeh je to vynikajuci sam o sebe, dvaja escobari - pablo (drogovy kral) a andres (futbalovy idol) a pribeh kolumbie zo zaciatku turbulentnych 90tich rokov, ktore boli poznacene vzostupom kriminality a drog ako i kolumbijskeho narodneho timu ktory to dosiahol az na 4 miesto rebricka fifa i vdaka podpore drogovych kartelov), four days in october - 3* (baseball mam vo filmoch rad a pribeh red sox je sam o sebe vynikajuci, ale nejako ma to nechytlo za srdce, radsej si pozrem moneyball alebo major league), real rocky - 4* (slyova inspiracia k napisaniu rockyho a chuckov wepnerov zivotny pribeh od suboja s alim az po pad do drogoveho bahna, je az k neuvereniu ako rocky kopiruje chuckovu cestu zivotom), into the wind - 4* (terry fox a jeho beh napriec kanadou potom co prisiel o svoju nohu kvoli rakovine, emocialne silne i ked filmarsky priemerne... terry je vsak taka charismaticka osobnost ze to vobec nevadi), the price of gold - 4* (relativne kratka dlzka, ale zato dost zaujimave tema suboju dvoch americkych krasokorculiarskych mega hviezd a ich boju o miesto na olympijskom tyme pre zimne hry v roku 1994, skoda ze nancy kerrigan sa na dokumente nezucastnila [s touto temou nechce mat nic spolocne a odmieta sa k nej vyjadrovat] and tanya harding je dost zaujimavy charakter, nech ma na nu clovek nazor aky chce jej ucast zarukou zaujimavej diskusie...) bad boys - 4* (koniec 80tych rokov a nastup nekompromisneho tymu z detroitu. dokumentaristi dostali na kameru vsetky hlavne postavy z tohto tymu ktory bol milovany detroidcanmy a nenavideny zvyskom ameriky. pre historiu nba [hlavne toto obdobie ma bavilo] mam slabost a bad boys som si dost vychutnal [hlavne prekvapila ucast umierneneho denisa rodmana]...) big shot - 3* (lepsi z dvojice hokejovych dokumentov z prostredia nhl [druhy je kings ransom]. john spano bol multimilionar z texasu ktory sa rozhodol kupit new york islanders v polovici 90 rokov a spravit z nich opat tym ktory by nahanal superom strach. spano bol vsak mega klamar ktory nemal okrem kecov skoro ziadne peniaze a islanders dokazal ziskat len svojimy slubmy ktore nemohol a nedokazal ani splnit. skoda ze ziggy palfy stravil prave svoje najlepsie roky v islanders ktory sa zmietali v neistote a roznych problemoch inak sa jeho kariera mohla vyvyjat uplne inak...) brian and the boz - 3* (brian bosworth a jeho vrcholove obdobie na univerzite v oklahome. brian je charakter a je radost pocuvat ako si spomina na svoje roky slavy. skoda ze cely dokument je viac menej zamerany na len jeho hracsku karieru (bozov epos stone cold je spomenuty len okrajovo) a momenty s jeho synom v sklade zavanaju kalkulom a neposobia prilis presvedcivo...) jordan rides the bus - 2* (ron shelton nie je moj salok kavy a vacsinu jeho filmu povazujem za nudne, toto nie je vynimka. jordanov odchod z nba po jeho tretej vyhre bol sok a nasledna kariera v baseballe by sa dala spracovat zaujimavo, staci si pozriet netflixovsky last dance, na to vsak ron nema a co dodal je nuda. skoda) No Crossover: The Trial of Allen Iverson - 3* (ak sa vam do dokumentu nepodari dostat hlavneho protagonistu tak musite prist s niecim inym, steve james sa rozhodol pre pohlad do rasovo rozdeleneho mesta z ktoreho pochadza. je to zaujimavy napad, ale radsi by som sa dozvedel viac o sudnom procese a vsetkom okolo toho.)(9.9.2012)

Postupně nakoukávám všechno. Určitě chci vidět víc, protože jenom pod záštitou tohoto projektu uvidíte "spolu" Barryho Levinsona, Petera Berga a Waynea Gretzkyho nebo Mikea Tysona (vůbec režisérská smetánka, včetně dokumentů přesahující původní třicítku v sérii, je obdivuhodná). Pro sportovního fanouška, který chce objevovat a poznávat je 30 for 30 jednoznačně povinností. [1. díl: King's Ransom] Toto je příběh Waynea Gretzkyho po jeho přestupu z Edmontonu do hokejově zaostalé Kalifornie. Režírující Peter Berg se ve snímku i vyskytuje a klade kanadské legendě nepříliš objevné otázky (proč na golfu?). Spíše než přepumpovaně spoustu informací působí Ransom náladotvorně a na skromné stopáži ukazuje atmosféru v obou zainteresovaných městech. Samozřejmě komentář/zpověď Waynea je také zajímavá. King's Ransom 65 % [2. díl: The Band that Wouldn't Die] Když Baltimore náhle opustil jejich americko-fotbalový tým Colts, zůstala městu jeho týmová kapela. Toto je dokument Barryho Levinsona o 13 letech, kdy sjednocení hudebníci drželi stále pohromadě a nepřetržitě hráli oslavné chorály, i když vlastně nebylo opěvovat koho. Nebudu nic nalhávat, je velmi dojemné sledovat výpovědi členů kapely, jejich odhodlanost a Levinson získá i trochu toho dokumentárního zlata ze zpovídaných - slzy. Happyend naštěstí nechybí. Btw: nástupci Coltů, Baltimore Ravens jsou, v roce 2013, současným držitelem nejdůležitější fotbalové trofeje Super Bowlu. The Band that Wouldn't Die 70 % [3. díl: Small Potatoes: Who Killed USFL?] Aneb i sport je jenom business. Donald Trump jako ústřední postava dokumetu o neúspěšné lize, jež měla na to aby konkurovala NFL. Small Potatoes: Who Killed USFL? 60 % [4. díl: Muhammad and Larry] Jeden z nejslabších dokumentů v sérii. Sice nabízí (údajně) nikdy neviděné rozhovory obou slavných boxerů, ale obsahem mi přešel snímek slabý a nenaplněný. Muhammad and Larry 20 % [5. díl: Without Bias] Basketbalovka = většinou nuda pro mě. Talentovaný mladík, kokain, zástava srdce. Trochu šplouchnutí v moři. To je vše. Po pár hodinách je Len Bias (možná neprávem) z hlavy pryč. Without Bias 20% [6. díl: The Legend of Jimmy the Greek] Fascinující příběh o moderátorovi, ikoně sázkového "sportu". Jimmy žil celý život naplno, přes mrtvoly. A také sám zemřel. Nadprůměrně natočený dokument s krásnou hudbou a kamerou, který pobaví i dojme. The Legend of Jimmy the Greek 70 % [7. díl: The U] Chcete vědět proč bylo mnoho omezení a pravidel vztahujícím se k nesportovnímu chování zavedeno v univerzitním fotbale? Tihle kluci s University of Miami vám k tomu poví víc, protože v 80. letech byli postrachem pro všechny své soupeře... a nejenom protože byli převážně černošské pleti a bouchačku poprvé viděli v už porodnici. Hlavně se fotbalem bavili a své "složité dětství" převedli na hřiště. Škoda jen, že se režisér známých Cocaine Cowboys nepustil více do otázek financování týmu v 90. letech - ale já bych se vlastně na jeho místě těch kluků také raději neptal... The U 70 % [8. díl: Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks] Tento snímek mi (jako basketbalové lamě) vypráví o hráči, který svým uměním sál krev hlavně New Yorkským favoritům. Byl to celkem parchant, který se provokováním vysloveně bavil, což se nedá říct o Spiku Leem, jež se nechtěně stal snadným terčem pozornosti médií i fanoušků. Winning Time 80 %. [9. díl: Guru of Go] Basketbalová epizoda o univerzitním týmu, legendárním koučovi s nezvyklou taktikou a hlavně o vycházející hvězdě jménem Hank Gathers jenž...[spoiler alert]. Emocionálně velmi silný kousek Guru of Go 75 % [10. díl: No Crossover: The Trial of Allen Iverson] Politikaření na pozadí kariéry basketbalové hvězdy. Nepříliš zajímavý, snad až příliš politický, příběh, který je alespoň orámován zájmem o komunitu malého města ve Virginii, protože režisér Steve James (Hoop Dreams) je také Hamptonský rodák. No Crossover: The Trial of Allen Iverson 60 % [11. díl: Silly Little Game] Tento díl přesně dokazuje proč je 30 for 30 toliko silnou sérií. Vedle vážně míněných kousků zde máme několik "černých ovcí" jako je třeba právě Silly Little Game o vzniku úplně první baseballové fantasy ligy. Dokument se drží názvu, nebere se vážně a poukazuje, že "vlastně o nic nejde", vždyť je to jen hra... kterou ale berou vážně milióny fanoušků po celém světě. Hravě natočeno, zajímavé charaktery, které musejí být divákovi blízcí. Filmařsky žádný masterpiece, ale krásně (a účinně) rozbíjí převážně vážný koncept celé dokumentární série. Silly Little Game 75 % [12. díl: Run RIcky Run] Pěkný dokument, který dokazuje, že svaly nadělené od Boha ve vrcholném sportu nestačí, pokud jste tak trochu magor. Ricky Williams byl vycházející hvězda NFL, ale problémy s drogami, týmy, i hledáním sebe sama mu nedovolily naplno prosadit jeho sportovní potenciál. Zajímavý je jeho osobní vztah s režisérem, který Rickyho točil po celých pět let a dostal spoustu unikátního materiálu (chápu, v zemi Třeštíkové to není zase toliko impresivní číslo). Ricky se nakonec snad našel a výborná charakterová studie z toho teda ale je. Run Ricky Run 70 % [13. díl: The 16th Man] Rok 1995, rugby, Jižní Afrika, Nelson Mandela... Morgan Freeman. Ne, tohle nerežíroval Clint Eastwood... Jeden z nejsilnějších sportovních momentů historie, kdy rugby sjednotilo rozbouřený národ. Příběh tak nadpozemský, že ani přílišná glorifikace Mandely nevadí a spíše inspiruje. Ve srovnání s Eastwoodovým dramatem Invictus bych určitě volil tento pohledný dokument. The 16th Man 75 % [14. díl: Straight Outta L.A.] Co byste čekali od dokumentu režírovaného od Ice Cubea? Překvapivě jeho pohled na pár sezón fotbalových Raiders není zas až tak nudnou agitkou a Cube je hodně upřímný. Hlavní focus je na úspěšné prolnutí klubového marketingu s hiphopovou kulturou - kdo v devadesátých letech neznal jejich černostříbrné bundy a insignie i tady v Čechách? Mimochodem i hokejoví Kings se opičili a rebrandovali své barvy do těch Raiderských. Straight Outta L.A. 65 % [15. díl: June 17, 1994] Tohle je skutečný sportovně/mediální Zeitgeist, žádná narace, výpovědi svědků či rekonstrukce, toto je jeden naprosto šílený den v Americe. Bez ohledu, zda jste 17. července sledovali basketbal, baseball, fotbal, či golf, neunikli jste dramatu okolo O. J. Simpsona, fotbalové legendy obviněné z několikanásobné vraždy. Pokud je pro vás toto jméno jenom divnou filmovou referencí či afroamerickým hercem z Bláznivých střel (jako pro mě), dozvíte se verhoevensky více a tato neobvyklá filmová rekonstrukce skvěle nejenom osvětlí události, ale i emocionálně zasáhne (vybavilo se mi sugestivních 102 Minutes That Changed America). June 17, 1994 [16. díl: The Two Escobars] Pro Evropana asi nejatraktivnější díl, protože se zaměřuje na fotbal. Konkrétně na kolumbijský vzestup na přelomu 80. a 90. let. Vše je dáno do kontextu dvou jmenovců, obránce Andrého Escobara a proslulého drogového arcilotra, šéfa kartelu Medellín, Pabla Escobara. Poutavě popsáno a možná i někdo z vás si pamatuje na kolumbijské hvězdy té doby (živě si vybavuji hřívu nepřehlédnutelného Carlose Valderramy), ale o divokém pozadí v jejich domovské zemi jsem neměl potuchy. The Two Escobars 80 % [17. díl: The Birth of Big Air] Mat Hoffman je BMX legenda, polovinu triků pro tento sport vymyslel, polovinu rekordů dodnes drží. Ale za jakou cenu? Zpřelámal si snad všechny kosti v těle, v nemocnici doktorům tyká a koma je jeho druhá forma odpočinku. Dokument o něm je hodně konvenční a lineárně postupuje Hoffmanovým životem, ale zpomalí i aby se divák mohl zamyslet, zda stojí za to být sportovcem a obětovat třeba i vlastní život. The Birth of Big Air 70 % [18. díl: Jordan Rides the Bus] Hodně slabý článek o mezihře Michaela Jordana, který jednu sezónu uprostřed své největší slávy strávil budováním kariéry v baseballu. Nechybělo málo a nejlepší basketbalista planety by běhal na diamantovém hřišti místo po chicagské palubovce. Hodně slabé televizní podání, které se spouscénáristovi druhých Mizerů moc nepovedlo, hlavně protože děje je tak na 20 minut. Jordan Rides the Bus 30 % [19. díl: Little Big Men] V roce 1982 malý basebalový tým z Kirklandu, Washington zvítězil nad tehdy neporazitelnou skvadrou z Taiwanu. Mluvíme o dětské lize, kde si to dvanáctiletí caparti rozdávají za pokřikování fotříků nad hot dogem. Na počátku osmdesátých let bylo toto vítězství o to cennější, že americká kultura/ekonomika byla v útlumu. Bohužel dokument toho nemá moc co nabídnout kromě jednoho utkání a pár zmíněk o post zápasové slávě pro kirklandského super nadhazovače (jež jsou v závěru více smutné, než radostné). Spíše symbolicky důležitý moment ve sportovní historii - žádný z hráčů to nikdy nedotáhl do profesionální ligy. Little Big Men 50 % [20. díl: One Night in Vegas] Tahle historka o přátelství Mikea Tysona a 2Paca mě vůbec nevzala, snad bych jenom zmínil komiksový kontext a krásný vizuál, jež sem režisér Biker Boyz natvrdo narouboval. One Night in Vegas 30 % [21. díl: Unmatched] Pro českého diváka obzvláště pikantní, protože dokument představuje přátelství i rivalitu mezi tenisovými legendami Martinou Navrátilovou a americkou princeznou Chris Evert. Neobyčejný příběh, který je ale nudně vyprávěn právě jen a pouze z pohledu dua Navrátilová/Evert. S trochu tradičnější dokumentární formou, by režisérské dámské duo uspělo více. Btw: koho napadlo dělat interview během joggingu? Unmatched 65 % [22. díl: The House of Steinbrenner] Steinbrennerové jsou rodina vlastnící jeden z nejslavnějších baseballových klubů na světě - New Yorkské Yankees. Ačkoliv byl starý George nepopulární za svého života, po smrti se mu dostalo přece jenom uznání a o devět let později získaný titul byl zasvěcen jeho památce. Velká část dokumentu je nostalgické vzpomínání na klasický stadión, který byl v roce 2009 nahrazen supermoderním svatochrámem - hned naproti přes ulici (vyprávění dělníka bourající starý ball park jenž pomáhal stavět jeho otec je velmi dojemné). Yankees jsou pro New York významnou institucí a proto je ten přehnaný sentiment pochopitelný a snesitelný. The House of Steinbrenner [23. díl: Into the Wind] Kdo vyrůstal v devadesátkách, jistě si pamatuje na dobročinný běh ve jménu Terryho Foxe a velmi časté reklamy s pár záběry z jeho životního výkonu - tady máte sestřihaných 50 minut z jeho cesty. Jistě ušlechtilý beznohý běžec je zde portrétovaný jako svatý, a bez ohledu na pravdu/nepravdu tohoto výroku je to příliš mnoho zbošťování na jeden dokument. V duchu "není slušné nic namítat" proti Shindlerovu seznamu, opovažte se říct něco proti Terrymu. Into the Wind 40 % [24. díl: Four Days in October] Jeden z největších baseballových comebacků v historii, kdy Boston Red Socks otočili nepříznivě se tvářící sérii proti rivalům z New York Yankees. Neuvěřitelný obrat, pot, krev a slzy. Sportovní příběh jak má být. Filmařsky průměr, naštěstí "zápletka" je silná dostatečně. Four Days in October 60 % [25. díl: Once Brothers] Konečně se vedle všech těch NFL, MLB, NHL dočká i evropský fanoušek. Ano, kluci jugoslávští hráli i NBA, ale srdce příběhu o přátelství basketbalistů tkví v národním týmu a hlavně jejich osobním vzájemném vztahu. Silný a tragicky končící příběh vyprávěný z pohledu zestárlého obra Vlade Divace. Je to průměrně natočené, ale hlavně emocionální a dojemné. Once Brothers 70 % [26. díl: Tim Richmond: To the Limit] Tim Richmond byl NASCAR závodníkem (to jsou ti blázni co krouží 600 kol na oválu a říkají tomu sport) a také pozoruhodnou osobou. Původem z Ohia a svojí vysokou inteligencí vůbec nezapadal do uzavřeného kolektivu stereotypních "buranských" jižanských závodníků. Středobodem dokumentu je ale jeho onemocnění virem HIV a následně i nemocí AIDS na kterou zemřel v roce 1989. A v osmdesátkách rozhodně AIDS nebylo cool, tudíž dokument lehce rozebírá i negativní reakce okolní společnosti na Tima (podezření z homosexuality, která byla ještě méně cool než ona smrtelná nemoc). Jelikož se jedná o jediný dokument v sérii o automobilových závodech, je toto velmi osvěžující díl a navíc i informačně velmi poutavý. Tim Richmond: To the Limit 65 % [27. díl: Fernando Nation] Synopse: Eufórie způsobená debutovou sezónou nadzahovače Fernanda Valenzuely v roce 1981. Nic víc, nic míň. Asi impresivní statistiky, ale jako nefanouškovi basebalu mě tohle moc nebralo. Tento díl není nic úchvatného pokud nejste fanouškem LA Dodgers. A Mexican token episode? Fernando Nation 30 % [28. díl: Marion Jones: Press Pause] Další film o sportovci, jehož jméno "rozezní zvoneček" i průměrnému Evropanovi, se věnuje sestupu sprinterky Marion Jones. Osobně mi přišlo její vyprávění o pobytu ve vězení a "úspěchu" v basketbalu jako výsměch. Režírujícímu Johnu Singletonovi (celkem asi můj oblíbený negrotvůrce) bych nejradši uštědřil políček za unylost a laciné nadbíhání "nevinné" Marion. Marion Jones: Press Pause 20 % [29. díl: The Best That Never Was] Marcus Dupree byl zřejmě nejtalentovanějším (americkým) fotbalistou/sportovcem na počátku 80. let. Byl silnější, rychlejší, odhodlanější a zkrátka i talentovanější než všichni jeho soukmenovci, někdy ale tohle všechno nestačí k vzniku ultimátní sportovní legendy. Vzestup a "pád" dokumentuje režisér Jonathan Hock velmi zručně, ve 100 minutách se vytasí s emocemi i detailním popisem událostí. Ukázková práce se zajímavým charakterem. The Best That Never Was 75 % [30. díl: Pony Excess] Pony Excess vypráví o důsledcích dvouročního distance pro texaský tým ze Southerm Methodist University. Zasloužený trest téměř na třicet let zničil univerzitní fotbalový tým po usvědčení z podvádění, resp. "placení" hráčů (což se normálně v univerzitní, neprofesionální lize nesmí). Událost, jež ovlivnila nejenom fotbalovou akademickou obec na SMU. Pro každého, kdo studoval je tohle silné kafe. Pony Excess 75 % [31. díl: The Fab Five] Významná pasáž je hodně příbuzná předešlému Pony Excess, tentokráte ale basketbalový tým byl zapleten do pay-for-play skandálu. Film se točí okolo pětice talentovaných hráčů, která pobláznila nejenom příznivce Michigan Wolverines. Sympatická parta se silným kulturním dopadem až za hranicí sportu, plus konečné skandální fiasko sice tvoří pěkný filmový oblouk, ale nějak jsem se nenaladil a spíše se nudil. The Fab Five 60 % [32. díl: Catching Hell] Jeden z nejsilnějších dokumentů, zachycující moment, jeden jediný moment, který změnil život konkrétnímu fanouškovi. Steve Bartman, fanoušek chicagských Curbs omylem zasáhl do důležitého zápasu v roce 2003 a "paralyzoval" svůj oblíbený baseballový tým. Hlavně média na něj seslala hněv davu, i svalila všechnu vinu... Výborný příběh, který pečlivě analyzuje profík Alex Gibney (zajímavě rámuje sílu okamžiku s příběhem Billa Bucknera). Nejspíše jste vždy přemýšleli jestli se něco podobného někdy stalo, jaké by byly důsledky... může se to stát i vám? Catching Hell 80 % [36. díl: The Real Rocky] Tohle je voda na mlýn pro fanoušky právě z čsfd. Propojení sportovního a filmového světa je přece něco tak lákavého. Opravdu Stallone vytvořil svého Italského hřebce na základě skutečné předlohy? Podle jeho výpovědí i rozsudku soudu to tak bylo a není o čem diskutovat, ale toto je dokument z pohledu toho "skutečného" Rockyho. Boxer Chuck Wepner odvypráví sám téměř celý příběh. Bez ohledu na okolnosti za jakých Stallone převzal jeho životní cestu, my, filmoví fanoušci, musíme být vděční za tohoto Davida co vyzval Goliáše (Aliho)... a nechtěně nám dopřál jeden z nejsilnějších filmových příběhů všech dob. The Real Rocky 70 % [41. díl: The Announcement] Magic Johnson oznamuje, že je HIV pozitivní. Během dokumentu zpytuje svědomí a je to tak trochu nuda. Někteří se bojí, někteří ho stále milují. Uslzená osmdesátimunutovka, která originalitou zrovna nesrší, ta nejhorší verze průměru. Přitom třeba podobný 26. díl o Timu Richmondovi zpracoval podobné téma zajímavě. The Announcement 50 % [44. díl: Broke] Tento dokument patří asi k těm nejstravitelnějším a nejvíce přístupným v celém bloku. Statistiky jsou neúprosné, více než polovina profesionálních sportovců skončí po své krátké kariéře v dluzích, Broke je seznam na co si dát pozor, protože předražení doktoři, neupřímní příbuzní a dítěchtivé zlatokopky vám budou nabíhat do rajónu po tuctech. Jako evropský divák nemusíte znát žádné ze zmíněných NFL/MLB/NBA hráčů abyste si užili jejich vychloubání a následně i kajícná vyznání ze svých marnotratných hříchů. Kratičká názorná zmíňka o Jágrovi zrovna v těchto souvislostech zrovna nepotěší... Dokument je hodně odlehčený a snadno se na něj kouká (podobně jako třeba Silly Little Game) - přesně to je důkaz proč je 30 for 30 tak silnou sérií. Broke 85 % [45. díl: 9.79*] Atletický příběh o sprinterech 80. let. Hlavním rámcem je finále běhu na 100 m ze soulské olympiády, kde výsledky (medaile i světový rekord) nakonec ovlivnil steroidový skandál - zřejmě největší v olympijské historii. Režisérovi se podařilo urvat všechny účastníky zmiňovaného závodu a tak vidíme vícestranou perspektivu, a navíc i vizuálně je dokument nadstandardní. 9.79* 70 % [46. díl: There's No Place Like Home] Ok, tohle je trochu jiné, trochu více unikátní podívaná. Basketbal je na rozdíl od jiných sportů celkem ještě mladíkem a existuje dokonce unikátní psaný dokument shrnující pravidla z konce 19. století. A o to tady jde, do aukce v roce 2010 šel tento kousek špinavého papíru, zřejmě nejcenější sportovní artefakt historie a jeden fanoušek kansaské univerzity se rozhodl přinést ho domů kam patří. Příběh ne až tak neuvěřitelný, ale naprosto brilantně citlivě vyprávěný. I když je organizátor tak trochu exhibicionistický Dick ve Spurlockovském stylu, napínavější závěr by si tvůrci ani do scénáře nenapsali (naposledy jsem takto paralyzovaně nedýchal snad u Hitchova Muže, který věděl příliš mnoho). Škoda, že se nepodařilo trochu rozvést konflikt s Duke univerzitou, správný záporák by jistě rozšířil dramatickou filmovou stavbu. Slzopudný závěr je pak už jenom milou satisfakcí There's No Place Like Home 75 % [47. díl: Benji] Zase basketbal, zase středoškolská liga, jedna hvězda s talentem a tragédie, která přesáhla hranice školní instituce. Velmi průměrný, i když svižně natočený, dokument, který zachraňuje překvapivá, unikátní, výpověď v závěru. Benji 60 % [48. díl: Ghosts of Ole Miss] Režírující Fritz Mitchell bere historii svého státu vážně a osobně, zamýšlí se jestli i jeho příbuzní pálili na dvorcích kříže a přispívali k rasové segregaci podobnými bohulibými činnostmi, v 50. letech stále populárními na jihu USA. Ale tak nějak mi skoro unikla spojitost s místním fotbalovým týmem (Ole Miss je přezdívka pro University of Mississippi). Asi jako když začnete hledat rovnítko mezi fotbalovou Spartou a Pražským jarem... Ghosts of Ole Miss 60 % [49. díl: You Don't Know Bo] Byl nejsilnějším baseballovým hráčem, nejrychlejším fotbalistou. A to najednou, kdy v klidu stíhal v přestávkách NFL mlátit do balónku v MLB. Byl skutečný supermanem. Seznamte se s Bo Jacksonem. Extra zábavné povídání o sportovci okolo nějž se tvoří legendy jak na běžícím páse. Často úsměvné výpovědi začínající "nikdy v životě jsem neviděl něco podobného..." se neomrzí a Jackson dostává dokumentární verzi Forresta zaslouženě. You Don't Know Bo 75 % [50. díl: Survive and Advance] Pokud nemáte kladný vztah k basketbalu, vyhýbejte se Survive and Advance velkým obloukem, protože jsem nepochytil silný či dramatický příběh na pozadí. Kromě charismatického trenéra s rakovinou... Survive and Advance 20 % [51. díl: Elway to Marino] V NFL draftu roku 1983 byli do soutěže přibrání dva legendární quaterbaci, né-li úplně nejlepší v historii soutěže. Ale na pozadí tohoto přebírání nováčků, poprvé veřejně přístupného divákům/fanouškům, bylo nadstandardní politikaření. Manažer obou hráčů měl připravený propracovaný plán jak jeho svěřence posunout k vysněným kariérám a v tomto dokumentu se poprvé svěří s dlouhými poznámkami na veřejnosti. Slušný vizuál a rychlé tempo dělá z filmu jasnou volbu pokud slova jako Elway, Marino, draft, NFL, USFL nacházejí místo ve vašem slovníku. Ale vítejte do zatracení pokud víte málo o americkém fotbalu. Elway to Marino 75 %(30.1.2012)

Viděl jsem pouze jedne film z této serie - Once brothers. Bývalý hráč NBA Vlade Divac vypráví o svém sportovním životě a hlavně o jednom z nejlepších, ne-li nejlepším, evropském basketbalistovi Draženu Petrovičovi. Výborný snímek, doporučuji všem sportovním fanouškům (pro basketbalisty - povinnost). Těšim se, a sháním, další filmy ze serie. Viděno Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks - pecka.(7.2.2011)

xfl - vtahující. až je člověku líto, že to nevyšlo(1.3.2017)