"Kdyby Němci měli fotky všech zahraničních pracovníků, potřebovali by kartotéky velikosti Hitlerova ega." Falešní holandští inženýři vyrazili pracovat na projektu nových německých raket, aby přestaly vibrovat a stáčet se doprava. Fajn, tak to by mohlo být napínavé. Nebylo. Asi jsem udělal chybu, že jsem si nejprve mazaně zjistil výsledek druhé světové války a pak už jsem věděl, jak to dopadne. Navíc mi britští agenti ani jejich němečtí soupeři nepřipadali moc zajímaví a jedinou postavou, které jsem fandil byla paní Van Ostamgenová, ale o té to nebylo. Jinak mě zaujala jen myšlenka britského mudrlanta o tom, že se Němci chystají vypouštět torpéda z balónu. To stojí za úvahu.(12.7.2018)

Solidní počin, v některých napínavých scénách srovnatelný s filmovou válečnou špičkou, kterou zde nehodlám do detailu vypisovat, odkazuji na ni ostatně často. Historické archivní záběry britských protiletadlových děl ale skutečně být použity nemusely, v barevném filmu působí nepatřičně. Tom Courtenay v jepičí roli Jacoba Bijuse je pro mě zajímavý především srovnáním s předevčírem zhlédnutým Billym lhářem.(25.2.2010)

I'M GOING TO GIVE YOU ONE MINUTE TO COME OUT OR HE'LL BE SHOT. DO YOU UNDERSTAND? KILLED!! Napínavý válečný snímek, který má největší slabinu ve své největší hvězdě a to Sophia Loren. Scény s ní jsou tam zbytečné a natahované. To nám ovšem vynahradí precizní heroic bloodshed závěr v továrně raket, kde MP-40 plní těla německých dělníků tak, jako se plní krocani na den díkůvzdání. Němci mluví německy a tak je autenticita zachována, tak jak je to ve válečných filmech nutno. Hrdinové jsou celkem sympaťáci a pro milovníky válečných filmů, je to jistě zajímavá podívaná.(7.2.2017)

Brilantní "agentský" válečný thriller, přeplněný britskými hvězdami první velikosti, jenž vám nedá ani minutku vydechnout a v napětí vás udrží do poslední chvíle. Zajímavým a vytříbeným stylem dokumentuje jednak německý "vesmírný" výzkum, jednak britské snahy o jeho zdržení, zneutralizování či úplné zničení. Ve svém oboru vyniká nečekaně lidským obrazem druhé strany. Především prvních dvacet minut ilustrujících obtížné počátky létajích bomb, hrdinské oběti a pak takřka patetický záběr z ptačí perspektivy zobrazující Němce sbíhající se k přistavší raketě s pilotkou, které se to podařilo, je rozhodně něčím výjimečným. I postava Anthony Quayla, čestného Anglo-Němce, bojujícího na druhé straně je nebývale životná a v porovnání s běžnými německými agenty skutečně nezvyklá. Zaujme i drsná realističnost osudů hlavních aktérů, kdy jejich šance na přežití se velmi přibližují historickým statistikám. To, co se stane Sophii Loren, naprosto nevinné, omylem se nachomýtnuvší postavě, mně pak skoro vyrazilo dech. V každém případě se svým způsobem naplnila slovo nacistických pohlavárů o Anfangu einer neuen Epoche in der Geschichte der Menschen , i když na záchranu Třetí říše to nestačilo. Kde a kdy by však byly všechny ty Sputniky a Apolla bez V - jedniček a jejich nástupců.(20.1.2006)

Valecny spionazni film s hvezdnym obsazenim, ktere toho (mimo Pepparda) moc nepredvede, a ktery ma misty znacne vlekly pribeh. Chvilema tam jsou vybuchy a efekty, ze sem si rikal "wow, to muselo bejt tehdy drahy / dobry" a pak jsou tam asi 5 minut opakovany zabery na startovani / let / dopad raket, kdy sem sam docela horel. Pro predstavu: nemci masove vyrabi rakety V1 a zacnou je odpalovat na Londyn - takze vidime asi 7x start raket (s opakujicima se zaberama), pak vidime rakety letici na Doverem (tady asi jen 2-3 zabery) a nakonec rakety dopadaji na Londynsky domky (cili zaber jak leti raketa nad mestem, vypne se motor a bum), zhruba 3x. Kdyz tahle etapa skoncila, tak bych cekal posun v pribehu, a misto toho se to opakovalo jeste asi 2x. Chapu, ze melo jit o vykresleni beznadeje, ale to se povedlo v uplne jinem kontextu... Jinak Sophia Loren je tam asi 8 minut, vozere si drzku vinem, predvede dramaticky kolaps + par smyslnych pohledu do kamery a pak ji zabijou zly undercover agenti - to bylo docela fajn. Courtenay je behem svy kratky role zase nejprve posera a pak drsnak (v dobrym slova smyslu), zatimco Howard je debil a pak znicehonic zmizi z filmu a uz se tam nikdy neobjevi. Jeste musim zminit, ze tak dobra pulka filmu je v nemcine (jelikoz se to odehrava v Nemecku) a to pridalo na autenticnosti, coz je dobry. Kdyz to shrnu - pomerne "verohodne" pusobici spionazni film, ktery ovsem trpi na prehrsel zaberu na rakety a lidi vytahujici dalsi lidi z trosek baraku. Lepsi prumer.(28.10.2017)

• - John Curtis (George Peppard) nosí hodinky značky Movado. (dyfur)

• - Lilli Palmer vyhrála Cenu San Sebastián za nejlepší ženský herecký výkon v roce 1965. (Cucina_Rc)