• dobytek
  *

  Tohle vypadá jako dílo nějakýho schizofrenika. Na začátku se to tváří jako docela slušnej válečnej film a nakonec z toho vyleze stupidní 60's papundeklový sci-fi. Navíc někoho asi napadlo, že by nebylo úplně od věci obsadit do nějaký vedlejší role taky Sophii Loren, takže se doprostřed ještě naroubovala nějaká naprosto zbytečná epizodka z hotelovýho pokoje, která se zbytkem filmu prakticky nijak nesouvisí. A výslednej produkt je neskutečná sračka.(20.5.2018)

 • Matty
  ***

  Rozsahem scén jednoznačně podívaná pro kino, leč některé její nedostatky by se nerozplynuly ani na větší ploše: neochota ke zkratce, oproti striktně „pracovním“ Ďáblům v oblacích téhož režiséra přílišný prostor věnovaný individuálním hrdinským činům a osobním dramatům, málo charismatičtí herci (Richard Johnson připomíná nevydařenou repliku mladého Conneryho). K tomu Sophia Loren obsazená do zcela zbytečná role pouze coby lákadlo pro diváky a proto/přesto v titulcích uvedená jako první (Carlo Ponti věděl, jak prodat film). Hvězdičku bych přidal, vidět Operaci Crossbow na plátně, nejlépe ze 70mm kopie, a bez dabingu (díky alespoň za titulkovanou němčinu). 70%(4.5.2011)

 • GilEstel
  ****

  Velmi dobrý válečný špionážní film, který si na nic nehraje. Pěkné zobrazení počátků tajných nacistických zbraní V1 a V2. Byl to tenkrát ohromný pokrok lidské vynalézavosti, která určila další vývoj raketových systémů na mnoho desítek let. Stejně jako člověk na začátku filmu sleduje s napětím a obdivem snahy německých inženýrů o úspěšné letové zkoušky, přeje si na konci se stejným napětím rychlou likvidaci výroben prostřednictvím spojeneckých bombardérů. Ani lidé, kteří rakety vyvíjeli, v nich neviděli primárně smrtící zbraně, ale spíše lidský pokrok a překonávání hranic techniky. Je zajímavé, že film se úplně vyhnul jménu Werner Von Braun, což byl klíčový muž Třetí říše v oblasti výzkumu raket a balistických střel. Je to nepochybně způsobeno tím, že ho po válce zajaly USA a pokračoval ve své práci pro ně. Stal se klíčovým mužem úspěšného projektu Apollo, který v tu dobu běžel na plné obrátky. Film se natáčel cca 4 roky před přistáním mise Apollo 11 na Měsíci. Filmu nelze vytknout snahu o autentické ztvárnění historie a surovou realitu války, která postihla lidi zúčastněné i náhodně se vyskytující. Samotná operace Crossbow je fikce, resp. nikde jsem se o ní nedočet. Závěrečné vybombardování podzemní továrny bylo už trochu přitažené za vlasy a zkazilo celkový dojem. Zbytečné zaměření na akci, která z dnešních hledisek nemůže zaujmout a působí spíš směšně. O ostatních částech filmu to naštěstí říci nelze. Mentalita ať už německých nebo britských vojáků či obyčejných lidí je vykreslena velmi dobře. Dusná atmosféra válečných let je ze snímku cítit. Ačkoli film není primárně zaměřen na hrdiny a postavy, můžeme zde spatřit několik významnějších herců včetně Sophie Loren v krátké vedlejší roli. 71%(19.11.2010)

 • DocBrown
  ***

  Film by se dal rozdělit na tři části. Ta první je výborný válečný film, pohled na německé testování V1 a britské protiakce v podobě špionáže a následného bombardování Peenemunde. To bylo nakročeno na pět hvězd. Jenže pak přichází druhá část, zvaná Sophia Loren, naprosto zbytečná a pro válečný film neúměrně dlouhá. Neměla pro příběh žádný účel, šlo jen o to napsat na plakáty jméno Sophia Loren. Aspoň že neskončila happyendem, odboj se s tím opravdu nesral. A Hannah Reitsch mi připadala stejně hezčí, asi kvůli tomu decentnějšímu make-upu. Třetí část je také vzdálena válečnému filmu a vypadá hodně jako nějaké bondovky té doby. To jak hlavní hrdina pobíhá se samopalem a kosí němce a pak navede bombardéry na cíl a zachrání tím Londýn, to je čistá smyšlenka. Takže bohužel, válečný film se nekoná. Na nějakou scénu Spitfiru odkloňující V1 nebo matoucí informace o cílech raket zapomeňte (skutečná operace Crossbow). Jinak ale na svojí dobu skvělé technické zpracování. Zajímavostí filmu tu může být větší role říšská policie, která je v drtivé většině filmů ve stínu Gestapa. A i ten gestapák je tu hodně netradiční ... 65%(7.5.2011)

 • pakobylka
  ***

  Příběh, který navzdory nosnému námětu působí v některých ohledech maličko ... řekněme neprůbojně. Nicméně detailně přibližuje jak začátky vývoje raketových systémů dlouhého doletu v nacistickém Německu za Druhé světové, tak i nezměrné úsilí Britů o jejich likvidaci, přičemž ani jedna ze stran si nemohla dovolit brát jakékoli ohledy na životy jednotlivců ... 3,5*(24.5.2018)

 • - Lilli Palmer vyhrála Cenu San Sebastián za nejlepší ženský herecký výkon v roce 1965. (Cucina_Rc)

 • - John Curtis (George Peppard) nosí hodinky značky Movado. (dyfur)

 • - V záběru, kdy vidíme hranici mezi Německou říší a Holandskem, je vidět vlajka používaná Německem až po 2. světové válce, tedy černo-žluto-červená. (WolfIssen)