Zrod komiksových superhrdinů

Secret Origin: The Story of DC Comics

Dokumentární / Historický

USA, 2010, 90 min

Byl jsem skeptický, očekával přílišnou glorifikaci DC vydavatelství, ale nakonec tohle byla hodně slušná podívaná, plná spíše faktů než emocí. Pokud znáte komiksové hrdiny pouze z filmů jako já, a víte maximálně, že v historii byl nějaký borec jménem Moore a druhý jménem Miller, tohle vás plně uspokojí. Historií proběhne vyprávějící Ryan Reynolds svižně, bez patosu a nikdo nezatajuje, že v byznisu je ještě jeden vydavatelský (větší?) hráč. Zkrátka příjemně strávená devadesáti minutová učebnice vybrané historie. 70 %(21.2.2013)

Několik komiksových dokumentů už jsem viděl a i když mi tento nepřinesl nic moc nového, byl zpracován velmi dobře, ale kupodivu celkem nezajímavě. 90 minut je dlouhá doba, ale všechno je tu spíše jen naťuknuto a informace se valí jako vlak dopředu, ocenil bych občasné zastávky a větší hloubku i za cenu delší stopáže.(24.6.2013)

Komiksy bezesporu plní v posledním století nesmírně důležitej přenos nadčasový moudrosti bájí a legend. Superhrdina je prostě každej, kdo si uvědomuje mentální zotročenost psychologickou retardací ve jménu hamižnýho kultu iluzorní osobnosti na jedný straně i z druhý ruky tupou odevzdanost osudu ve jménu pobožný morálky nebo kulturní zavostalosti... Skutečně chytrýho "podvraťáka" co rozumí pravýmu významu takovejch příběhů, tudíž schopnýho čestně uvažovat bez hloupejch společensko-racionálních mezí, aby pohledal:) Vždycky to tak bylo a určitě ještě supermanužel dlouho bude.(9.8.2015)

Perfektný dokument, ktorý napriek insiderskému autorskému tímu ponúka objektívny náhľad na najvýznamnejšie komiksové vydavateľstvo všetkých čias, a trochu všeobecnejšie aj na celé médium. Fanúšikov komiksu zasadením do historických a spoločenských kontextov postupne prevádza vývinom média od jeho zakladateľov, cez jeho mnohé vrcholy a úpadky, až po jeho súčasný stav, pričom je stručný a obsažný zároveň. Skutočne by však tento film mali vidieť diváci neznalí komiksovej kultúry, aby otvoril ich slepé oči a zbavil predsudkov. (8/10)(9.3.2013)

Fajnová procházka historií komiksů, která díky bohu není jen samochválou DC. A ačkoliv haldu nových informací Secret Origin nepřináší (a co bylo Secret netuším), jde o milé povídání zajímavých osobností s Alanem Moorem v čele. Blbcem je snad jen Neal Adams, pro kterého všechno "nejlepší a nejdokonalejší" a rád se směje svým historkám, které si dostatečně přikreslil.(26.4.2013)