Zrod komiksových superhrdinů

Secret Origin: The Story of DC Comics

Dokumentární / Historický

USA, 2010, 90 min

Parádní dokument, který je pro komiksové geeky a fanoušky hodně zajímavou podívanou. Velmi se mi líbilo, že to není jen oslavné povídání a poplácávání po zádech, ale že všechno má historický kontext a nebojí se říci, že něco v minulosti udělali špatně, či zkritizovat své kolegy a předchůdce. Není to honitba vlastního ega, ale na druhou stranu je tam cítit velká hrdost na něco co funguje tři čtvrtě století. Je fajn slyšet za jaký podmínek vznikl Superman, Batman nebo jak se Wonder Women vyrovnávala s úpadkem feminismu v 50 letech, Green Lantern bojoval s rasismem či Green Arrow s drogami. Doporučuji všem, kdo se zajímají o komiksy a komiksové filmy.(16.3.2015)

Byl jsem skeptický, očekával přílišnou glorifikaci DC vydavatelství, ale nakonec tohle byla hodně slušná podívaná, plná spíše faktů než emocí. Pokud znáte komiksové hrdiny pouze z filmů jako já, a víte maximálně, že v historii byl nějaký borec jménem Moore a druhý jménem Miller, tohle vás plně uspokojí. Historií proběhne vyprávějící Ryan Reynolds svižně, bez patosu a nikdo nezatajuje, že v byznisu je ještě jeden vydavatelský (větší?) hráč. Zkrátka příjemně strávená devadesáti minutová učebnice vybrané historie. 70 %(21.2.2013)

Pekne spravený prierez celým fungovaním DC. Problém je krátka stopáž, tých 90 minút ubehne ako voda a aj pri naozaj dôležitých momentoch sa dokument pristaví iba na par sekund, niektoré dokonca vynecháva. Ale pre mňa ako človeka, čo sa okrajovo zaujíma o comicsy to bol fakt zábavný dokument, je v ňom kopa zaujimavosti, takže ak vás svet comicsu priťahuje, tak smelo do toho.(14.6.2012)

A zas som o niečo múdrejší. Veľmi dobre sa dokument sleduje, je pútavý od začiatku až do konca, no predsa sa mi zdá, akoby mu niečo chýbalo. Niekde sa pristavil možno trochu dlhšie než mal, niečo zas preletel veľmi rýchlo a hoci bral vývoj DC po historickej línii, možno by nebolo na škodu ho trochu previazať aj po tej charakterovej, či dejovej línii, takto som nadobudol z filmu trochu roztrieštený dojem. A možno trošku viac sa povenovať tým posledným dvom dekádam, nie ich len tak preletieť v posledných desiatich minútach v nejakom mash-upe by tiež asi nebolo úplne zlé. Ináč ale som si dokument vychutnal a som zaň rád. Marvel by mohol spraviť niečo obdobné, nech mám trochu prehľad o dvoch najväčších amerických komiksových gigantoch.(8.8.2012)

Vynikající rozbor superhrdinského komiksu skrze veškerý jeho historický vývoj a proměny, díky nimž DC (a rozdíl od stále dětinského Marvelu) v průběhu let dokázalo nejen držet prst na tepu doby, ale hlavně se vyvinout z primitivní brakové zábavy do skutečného umění, vyprávějícího skutečné příběhy. Přitom se ale neutápí v samochvále, a dokáže posuzovat DC hrdiny i z jejich velmi slabých momentů - navzdory kterým dokonce i mě, superhero-hatera, přesvědčuje že něco na těch klasických postavách přecejen asi bude.(4.3.2016)