Abraham Lincoln: Lovec upírů

Abraham Lincoln: Lovec upírov

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Fantasy / Akční / Horor

USA, 2012, 101 min

Film tak šílený, až se mu dá ledacos odpustit. Nelze o scénáři napsat nic jiného, než že byl sepsán v mimořádně dobré náladě a asi po požití ne úplně legálních látek. Zřejmě jsem si zvykl filmy vidět z různých úhlů a měřítek. Tenhle film se v podstatě vymyká ve všem. Nejedná se o film, ze kterého budou plesat všechny sorty diváků, ale ti kteří jdou na film o kdysi skutečně žijícím prezidentovi, který likviduje upíry, přece dobře vědí, že dostanou absolutní nesmysl, pak tedy není na místě se pozastavovat nad tím, co film obsahuje. Od počátku se bere celkem vážně, ale seriozní pohled na upírskou tématiku v atraktivním hávu tolik nevadí, když dostanu to, co chci. Dostal jsem toho vrchovatě. Technické zpracování je špičkové, střih totálně zběsilý, ale teen generace na tohle všechno je zvyklá. Kdo chce rýpat, mohl by klidně film rozcupovat, ale stejně by mně nevzal moje přesvědčení, že já se při řadě efektních akčních sekvencí bavil, méně známého představitele v hlavní roli jsem přijal a to, co bylo přestřelené, zkrátka takové bylo a tady se nějaké filmové umění určitě nezrodilo. A víte co? Já si beru dubový kolík, respektive stříbrnou sekeru a Abrahama Lincolna sebou a jdu tomu umění zatnout tipec jednou provždy. Z nás totiž nikdy moc velcí kamarádi nebudou, ale s Abrahamem jsem si potykal celkem snadno. Dokonalá kino jízda.100%(2.7.2012)

• D.Moore

No... To byla blbost. Jak si vůbec může někdo myslet, že takový příběh lze natočit smrtelně vážně bez jediné kapky humoru? Zdá, se, že Timur Bekmambetov dostal pokyn vykrádat svůj vlastní Wanted, což se mu bohužel zalíbilo, a tak to svědomitě dělá během celého filmu (výcvik, několik prvních akcí, konec s vlakem...). Hvězdičku dávám asi jen za scénu s koňským stádem, která sice byla nesmírně pitomá a přepísklá, ale zároveň i zábavná.(25.11.2012)

• Mi Nü-Chai

[OBSAHUJE SPOILERY] Upřímně přiznávám, že se mi nápad smíchat Abrahama Lincolna s upíry, které bude masit sekerou, zamlouval velice velmi, tedy se vynořila jistá očekávání, která toto nesvěží dílo zklamalo na všech frontách. Namísto rozverné béčkovosti rozbředlá nuda, namísto chlístání a řežby sterilní, tu nelogicky zpomalené, tu ještě nelogičtěji zrychlené záběry, namísto zábavných dialogů tři tuny patosu. Tak takhle tedy ne. Timur a jeho partaj doslova a do písmene zprasili, co mohli. WTF momentů je tu až stydno (koně! Ti koně! Jakou vepřovou hlavu mohlo prochapadlo napadnout pomocí úchylného střihu přemístit Lincolna a upíra z města doprostřed stáda splašených koní, jimiž po sobě výše zmínění rychle a pomalu házeli, či po nich hopkali, to by mne opravdu moc zajímalo), upír vycházkovým tempem rozkopávající mostní pilíře je vyloženě olol a bez opakovaného zjištění, že pokud někoho zastřelíte, předvede vám své poslední, zato ovšem brilantní a notně zdlouhavé salto vzad, by se mi asi žilo lépe. K dovršení všeho ZLA ještě milý Lincoln vlastní asi tolik charismatu jako plesnivý chleba a možná, možná bych byla ochotna věřit, že si zavíracím nožíkem oloupe pomeranč, ovšem o uvěření jeho schopnosti ohánět se sekerou nemůže být ani řeči. Upíři mu žel v nepoužitelnosti zdatně sekundují; v souladu s nejnovějšími trendy jsou to věru strašlivé lamy, sice s plnou hubou zubů (značně zmrvený model 30 days of night detected), ovšem zjevně s prázdnými makovicemi a to včetně jejich vůdce, jenž údajných pět tisíc let života nejspíš strávil civěním do zdi, když ho lehce dokázal přechcat presidentský usmrkanec. Feature „upír nemůže zaútočit na jiného upíra“ je prostě debilní, nadto v závěru popřená, asi Henry fakt moc chtěl a vysvětlení krvesajné citlivosti na stříbro a neodrážení se v zrcadle (v zrcadle je totiž stříbro – argument kruhem!) aka třicet jidášských mne vyloženě našňuplo. Uznávám sice, že za mou aversi ke spojování Jidáše a kousavců film nemůže, za zjevnou tupost onoho vysvětlení ve snímku však již ano. A to jsem málem zapomněla na jejich neviditelnost – ano vážení, upíři se umí zneviditelnit, leč stačí po nich hodit nějaký prášek a zas je chvíli vidíte. Napsané to možná nezní zas tak strašně, avšak mohu každého ujistit, že to vypadá nesmírně blbě. Ovšem z Daleka nejhorší byly akční scény. Zmatenými a iracionálními střihy je celý Abraham Lincoln prolezlý jak středověká Evropa morem, ovšem ve chvíli, kdy má dojít k bojovým výstupům, dostávají výše uvedené vlastnosti nový, epochálně strašný rozměr. Když se k němu přidá ještě navýsost pitomé zpomalování a zrychlování v těch nejnemožnějších momentech, nejlépe pořád, asi aby to jako vypadalo kchůl, je z toho jasný epileptikův konec a srcce neepileptika alespoň usedá a trpí. Nemohu si pomoci, toto je zkrátka dojeb v každé minutě. Jedna notně omlácená hvězda za námět a Obamavtip v závěru.(11.11.2012)

• verbal

Myslím, že se Abrahám bude pěkně obracet a na čele v Mount Rushmore se mu vytvoří pár prasklin, až zjistí, že z něj nějaký Rusák zase udělal totálního kokota. Navíc vytvořil nebezpečný precedent, který může mít až dalších 42 dílů! Těch 42 je jen takový rasistický vtípek, protože negři se přece nepočítají. Takže ze startu dávám pět, jednu ubírám, jelikož to byla strašná pičovina, druhou uzmu, protože představitel hlavní role je těžce nesympatická držka a třetí jde do prdele jen tak z rozmaru, abych nasral všechny ty otylé, třináctileté chlapečky, co to tu zběsile čtyřkujou a pětkujou. A sérií může zachránit snad jen Bill Clinton: Lovec felací.(11.10.2012)

Od dob Stmívání si u mě filmy s upíry dláždí cestičku velmi pomalu. Nějaká romantika a horor... nemusím. Naštěstí, že se to neobjevilo v zombie filmech, kde by se zombík zamiloval do děvčete a ta do něho a měli spolu polomrtvé nebo položivé dítě. Když to ale opomenu a podívám se na tento počin normálním nezaujatým pohledem, tak se mi to líbilo. Pěkné souboje doplněné zpomalovačkami, takže je tam toho hodně vidět a to se mi líbí. Upíři zajimaví, hlavně jejich huba a Lincoln se sekerou jak já rád říkám "efektní". Děj je od začátku jasný, jakým směrem se bude ubírat a zakončení nakonec také ušlo. Nebylo tu nic, co by mi vyloženě vadilo.(26.10.2012)

• - Během několika frontálních záběrů na Bílý dům lze vidět jeho typický vysutý balkón. Ten byl přistavěn jako dodatečný architektonický prvek během radikální tzv. Trumanovi renovace v době mezi lety 1940 - 1950, tedy až po politických akvizicích Abrahama Lincolna. Ve filmu by jej tedy vidět být nemělo. (Conspi)

• - Dům, ve kterém žije hlavní upír Adam (Rufus Sewel), se objevil již ve filmu Patriot (2000), kde v něm postava Mela Gibsona ukrývala svou rodinu. (korbitch22)

• - Abraham (Benjamin Walker) během nočního lovu s prohnaným upírským lékárníkem použije jako převlek falešné vousy, které po heroickém osvobození záhadně zmizí z jeho obličeje. (Timak)