Duch doby - Stále kupředu

Dokumentární

USA, 2011, 161 min

Peter Joseph

Lili Haydn

4* další dokumenty Petera Josepha navazují na prvotní Zeitgeist a rozvíjí témata do větších podrobností. Oproti původnímu se rozhodně zlepšilo zpracování, takže je koukatelnější. Takže se tady dozvíte více o současné ekonomice, korporacích a možných směrech dalšího vývoje. Menší výhrady mám k pojetí, protože těch množství informací jsem chvilkami nezvládal pojmout a taky mohli být podány trochu srozumitelněji, ale to není problém si dokument zopakovat. Uvědomuji si, že některé názory jsou utopistické a v dnešním světě neuskutečnitelné, přesto je dobré znát směr, kterým by se mělo lidstvo dát na cestu, aby vývoj byl smysluplný a dlouhodobě udržitelný. Je to agitka, to si nebudeme namlouvat a snaží se nás ovlivnit jako ostatní. Svět vždycky byl, je a bude o tom, že ho budou dál posunovat lidí s velkou mocí a způsoby jejich manipulace můžou být tak krásně skryté. Ale je dobré znát i různé názory a trénovat své kritické myšlení. Proto všechny tyto filmy hodnotím velmi kladně a většinou potvrdil moje názory a pohled na svět [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](3.7.2011)

Fakt: Prostredie sa mení, či do neho zasiahneme, alebo nie. Veškere prostredie, vonkajšie prostredie okolo nás, takisto ako naše vnútorné prostredie(fyzické i metafyzické). Postihnúť túto zmenu detailne nie je možné, keďže tato zmena je plynula a neustála. Táto zmena nastáva aj bez nášho pričinenia, rovnako ako s ním. Stojíme každý deň pred rozhodnutím - ak sa prostredie a spoločnosť menia v čase, chceme do tohoto procesu zasiahnuť v náš prospech? V širšom zmysle je Zeitgeist celková APOLITICKA OBŽALOBA SPOLOČNOSTI a NÁŠHO MYSLENIA. A je len pochopiteľné aj keď paradoxné, keďže je zároveň jej produktom, že trpí tými istými nedostatkami.(21.6.2011)

• pih-poh

Prvních 40 minut o vývoji člověka a jeho mysli po porodu je výborná, ale jakmile se začne o ekonomice, střídají se téměř geniální myšlenky s naprostejma blábolama. Postupem času se autoři zamotávají do megalomanství některým "mluvících hlav", kteří se snaží poučovat celý svět jak by měl žít. Tvrzení že hned den po zrušení pěněz klesne kriminalita na celém světě o 95% je už jen úsměvná třešnička na dortu :-D(18.2.2014)

Asi mám zde v tomto případě už problém se značkou Zeitgeist. To, že Peter Joseph "vyžírá" brand a už se dost opakuje (i když jsem na druhou stranu čekal větší opáčko jeho finančnictví - to se naštěstí ale nedostavilo) a pár věcí, hlavně hraných částí, bylo opravdu hodně laciných. 60 %(20.2.2011)

Tvůrce Zeitiegstu se posunul zase o krok dále. Nejen v kvalitě filmu, ale i v kvalitě argumentů vůči dnešnímu destruktivnímu globálnímu systému. Hodně detailní přehled o lidském chování. Kde se bere a proč takové je. Dlouholeté studie některých hovořících doktorů mě posadili na zadek. Konzumní systém je zlo, to jsem věděl. Ale tady jsem se do podrobna dozvěděl, jak lidské ovečky vstupují do té propasti bezduchého konzumu. Řešení, jak z toho ven, které je zde nabízeno, je logické. Ale myslím si že na dnešní dobu neuskutečnitelné. Je těžké přimět lidi k tomu, aby začali myslet jinak. Pravda je, že kapitalismus nemůže trvat věcně. Protože jeho chyby se projevují v míře větší než velké. Zeitgeist je každopádně něco, co by mohlo lidem otevřít oči. Už jen proto, že zde se mluví o skutečných problémech lidstva.(12.2.2011)