Smrtící plavba

(TV film)
Austrálie, 2008, 43 min

Tomu místu se říká „pohřebiště Pacifiku“ a jedná se o jednu z nejnebezpečnějších lokalit, na něž lze ve světových mořích narazit. Na jejím dně odpočívají dvě tisícovky zpřerážených kýlů a o život zde přišlo už téměř sedm stovek námořníků. Na hranici Oregonu a Washingtonu, kde se v písčinách střetávají miliardy galonů sladké vody z řeky Columbia s divokými vlnami Tichého oceánu a kde se počasí mění z minuty na minutu, se zkrátka dobrovolně vydávají jenom blázni nebo dobrodruzi s narušeným pudem sebezáchovy. A pak jsou zde ještě ti, kteří sem jezdit musejí navzdory vlastnímu názoru a přesvědčení, protože to je jejich práce. Unikátní dokumentární snímek Smrtící plavba pojednává o šestici drsných mužů, námořních kapitánů, pro něž se zabijácké písčiny staly osudem, jelikož skrze ně procházejí námořní trasy jejich gigantických přepravních korábů. Během čtrnácti dní, které jsou nuceni na tomto děsivém místě strávit, nesmějí udělat ani sebemenší chybičku, protože za každé pomýlení se zde platí lidskými životy. A proto je také jakýkoli jejich manévr jak vystřižený z učebnic námořní plavby. Právě tito muži jsou esencí profesionality a nezničitelných nervů, s nimiž se možná nikde jinde na světě nesetkáte. Plavba na ostří nože začíná, všichni se silným žaludkem mohou na palubu na kanále Spektrum. (oficiální text distributora)

Ještěřák

"Nemusíte být blázen, abyste mohli vykonávat tuhle práci, ale pomáhá to." Jinak mě to moc nebavilo, příliš repetetivní a uměle vyhrocený. Přiznávám, že předtím jsem o takové práci s permanentním nožem u krku neměl ani šajn. ()