Konkurenti

• USA Glengarry Glen Ross

Pulitzerovou cenou ověnčenou divadelní hru Davida Mameta, která pojednává o skupině zoufalých realitních makléřů, převedl na filmové plátno režisér James Foley. Alec Baldwin se představuje v roli motivačního řečníka, která mu byla ušita na míru. Informuje čtyři zaměstnance o tom, že se musí zúčastnit podivné "soutěže" - mají do čtyřiadvaceti hodin co nejvýhodněji prodat bezcenné pozemky. Vítěz vyhraje luxusní auto, poražený dostane padáka. Každý ze zaměstnanců zvolí jinou metodu, jak obstát. Jeden z nich dokonce přijde s nápadem vyloupit kancelář, ukrást seznam perspektivních klientů a prodat je konkurentovi. Snímek Konkurenti, v němž excelují Al Pacino jako šéf obchodního oddělení, Jack Lemmon jako stárnoucí zkrachovalec, Alan Arkin a Ed Harris jako frustrovaní obchodníci, Kevin Spacey jako vyčerpaný vedoucí kanceláře a Jonathan Pryce v roli klienta, je v jádru charakterovou studií o skupině mužů, kterým už dávno ujel vlak. (Cinemax)

Goodmen

Herecká esa která zde sypou jeden skvělý dialog vedle druhého a všechny ty úžasné dialogy jsou podbarvené nadměrným množstvím používáním slova "fuck", který jsem už hodně dlouho neviděl/neslyšel. Jenže problém je, že je to celé prakticky o ničem a bez nějakého příběhu. ()

Zodiak

"Whats your name? FUCK YOU, thats my name" :D nejlepsi motivacni projev, co jsem slysel. Bravo. Jinak naprosto genialni herecky koncert panu Lemmona, Al Pacina, Harrise a Arkina. ()

Muff

Fascinující konverzačka s takovým hereckým obsazením, že jsem slintal blahem. I Alec Baldwin, kterého nesnáším, mi sem sedl jak prdel na hrnec (nejspíš právě proto, že ho nesnáším ;-) ). Ukázka toho, jak se z minimálního prostoru s provokující myšlenkou dá vyždímat ve skvělém hereckém koncertu maximum. Vidět to v divadle, tak jsem v extázi. ()

Honzus

Obyčejný otrocký přepis divadelní hry s nulovou přidanou hodnotou. Důvod ke shlédnutí tak zavdává především nevídaná herecká sestava, která však vinou nevýrazné režie po většinu času zůstává zakleknuta ve startovacích blocích. Škoda. ()

Marquis

Celej život se pohybuju kolem obchodu. Tyhle mozek vymívající manýry- Baldwin, se bohužel vesele praktikují i u nás. Samozřejmě firma od firmy má jinou strategii a jinak tlačí na pilu. Jenže výsledek je stejnej. Chodí se do práce s nervama, zvětšuje se soutěživost- nevraživost mezi kolegy. Je to o tom kdo si nechá narvat fusky do hlavy- kdo je ovlivnitelnej a do stada zapadající hovado a kdo si ještě je schopen uvědomit, že něco takového je pod jeho úroveň. Normální člověk se spakuje, ale ne každý má tu možnost- rodina, dluhy atp. Ve firmách o tom moc dobře vědí a svoje pracovníky mají pěkně prokouklé a drží je tím v šachu. Pokud je šéf dobrej psycholog, na každého to rozjede zvlášť s kecama ušitýma přímo na míru. Jen se podívejte jaké obsáhlé manuály a 300 stránkový bichle o řízení, buzerování, ovlivňování, lhaní, motivování atd. u nás vycházejí. A to jak pro jednu stranu barikády, tak pro druhou. Film je z roku 1992, takže v té době to muselo být pro našince prostředí jak z Marsu. No a za pár let je to v podstatě aktuální téma. Najít firmu, kde by si člověk dělal věci tak jak je mu samotnému přirozené a jak to pak samozřejmě i funguje, kdy se nakonec člověk cítí i dobře a pak je dokonce i odměněn vytisknutými papírky, je skoro utopie. A jak jsem naznačil, často takové prostředí se stává pro někoho vězením. Zařaď se nebo vysmahni. Film taky naráží na stárnutí a přizpůsobení se zvyšujícímu se pracovnímu tempu, což samozřejmě vždy nejde. Nejde v 60ti vypadat a cítit, učit se novým věcem atd jako třeba ve 30ti. Al Pacino představoval člověka se svojským přístupem a názory. Žádnej svatoušek. Nicméně starého kolegu si vážil. V praxi to vypadá asi jak v tomto filmu. stačí na chvilku vysadit a....Ze své zkušenosti vím, že staří zkušení obchodníci, pokud jim prokážete respekt a sympatie a někdy určitou schovívavost navážou s člověkem vyloženě přátelskej vztah a rádi dál svou celoživotní zkušenost předají. Nakonec se vždycky ukáže, že i třeba v 65ti jsou to v podstatě pořád psychicky mladí sígři. Jen už si nemusí tolik dokazovat, nemusí být vidět za každou cenu. Prostě správní kumpáni. Když si sám sebe představím v tomhle filmu rozumněl bych si s Pacinem a práve Lemmonem. Zbytek je jako v každé firmě banda bezpátřních hajzlíků, kterým je lepší se nesvěřovat a brát si od nich odstup. Prostě dvakrát měřit než něco řeknu. Film je svou tématikou skoro ojedinělý a musí oslovit každého realiťáka atd, zvlášť když se praktiky, které jde vidět ve filmu používají už i u nás. Samozřejmě v podobě přijatelné pro ČR. V podtatě u nás se nevymýšlí nic nového. Všechno je převzato a maximálně upraveno pro určitou komoditu a pro prostředí. Kostra je ale vždycky podobná. Třeba v realitách pokud si chce člověk dělat vše p svém je nejlepší založit si realitku vlastní, protože tipy si kvalitní obchodník obstará sám a na nic jiného kancl vlastně nepotřebuje. Zákazník potom pokud je obchodník borec a svému rozumí ,na tom vždy vydělá. Někteří se ale i tak radši schovají za úplatu pod mezinárodní značku a zase jsou nuceni praktikovat firemní kulturu a odvádět prachy ven- Remax atd. Každej je ale jinej a já si víc vážím v obchodě lidí, kteří jsou schopni obchod přizpůsobit sobě a klientovi. Na tom si pak rozjet svůj vlastní byznys. () (méně) (více)

M@x.sK

Nenápadný film o ktorom by som sám nevedel nebyť malej firemnej prezentácie na typu "úspech a prachy". A po jednej motivačnej scéne s Baldwinom som sa doma dostal k celému filmu. Absolútna dokonalosť v podaní úžasných hercov a pritom sa jedná o taaaaak strašne primitívnu zápletku. Posledných 15 minút filmu bolo tak napínavých, že mi vadilo ako hlasno dýcham. ()

DonBraso

Tady si můžu říci,proč jsem tohle neviděl už dávno,když tam hraje sám velkej Al.Samozřejmě jakmile měl prostor,tak si mě získal hned.Ale musím říci,že tady díky skvěle napsaným dialogům baví každej a má tu svojí neotřelou metodu,kdy je vlastně každý jiný.Je to suprově zahrané,neméně kvalitně zfilmované,ale přesto nějaká třešinka tomu chybí.Ono se totiž neustále opakuje to samé na samém papíře a chybí tomu kvalitní závěr,protože ten byl už jen nuceným aspektem jak aspoň nějak ukončit film.Musím se přiznat,že film jsem najel na český dabing,ale viděl i kousek anglického,kde už většina napsala,že už těch šitů,faků je mnoho,ale mě se ten dabing popravdě hodně líbil a můžu říci,že byl vlastně skvělý.Na mistrovské herectví jste tu správně,jen nečekejte něco navíc.který by tenhle film poslal až na olymp. ()

pollstro

Poutavé a vtahující, čistě postavené na chytře napsaném scénáři divadelní hry, plné skvělých dialogů a hereckých výkonů těch největších filmových es, jejichž vzájemné hraní na společném prostoru je vytouženým momentem každého filmového fanouška. Právě zmíněné dialogy jsou chytré, úderné a plné energie, umožňující plně zapojit jednotlivé charaktery a bezchybné herecké schopnosti, dávající jim ještě mnohonásobně větší efekt, při kterém je radost sledovat herce, jak se dostávají do svých rolí. Postava Aleca Baldwina, speciálně napsaná pro film, a jeho unikátně zběsilá a zlověstná úvodní one man show rozvrátí rovnováhu mezi všemi zúčastněnými a ihned nám umožní se vžít do postav prodejců nemovitostí. Smůlou je, že z Glengarry Glen Ross je neuvěřitelně poznat, že se jedná o divadelní hru. Bez jakéhokoliv náznaku filmařské improvizace, či změny ve vyprávění s mnohem hlubší a silnější zápletkou, která by umožnila silněji prožít dějový zvrat a ještě víc se vžít s postavami, které jsou tou nejsilnější filmařskou zbraní tohoto filmu. Jack Lemmon je čistým filmovým zjevením, plný charizma a snahy uspět kvůli tíživé životní situaci, která by si určitě zasloužila větší prostor. Al Pacino v druhé části dostává více prostoru a na celkovém prožitku je to znatelně poznat. Herecký galakoncert na malé, ale za to skvěle využité ploše, na který se fantasticky dívá. "You stupid fucking cunt. You, Williamson, I'm talking to you, shithead. You just cost me $6,000. Six thousand dollars, and one Cadillac." ()

Gortyna

Jeden můj známý kdysi říkával, když někdo moc žvanil: "Tisíce keců!". Tak o tomhle ten film je: kecy, kecy, kecy. Někdy jsem musel posouvat ukazatel o pár minut dál, když ty řeči už byly nesnesitelné. Ale Al Pacino a Ed Harris byli ve svých "přemlouvacích" scénách jedineční. ()

tombender

Výborná konverzačka, která nezapře své divadelní kořeny. Mě jako AlPacinofila mimořádně potěšilo, kolik prostoru zde tento velikán dostal. ()

casyy

Jestli jste hledali nejsilnejsi hereckou sestavu 90. let, jste u cile! Nicmene neskodilo by, kdyby Foley vedle toho, za na place obcas zarval "akce", take trochu reziroval. Ale chapu, mit pred sebou takove borce, asi bych taky jen sedel za kamerou a ziral. Film samozrejme neni v prvnim planu o prodeji realit, da se to cist vselijak, treba jako studie lidskeho charakteru v mezni situaci. Ale zpet k hercum. Ze vsech tech brilantnich performanci vystupuji tri - Alec Balwdin by svou motivacni reci v uvodu smetl i spekulanty na burze. Al Pacino jako demonicky Ricky Roma, jehoz vyridilce a kouzlu osobnosti bych podlehl okamzite a podepsal mu i koupi uloziste pro jaderny odpad, byl lahudkovy. A to nejlepsi nakonec: Jack Lemmon. Jeho kreace na povrchu vyrovnaneho, ale uvnitr vycerpaneho, slabosskeho a pokriveneho obchodnika bere dech. ()

Dream Dealer

Životní role Allecka Boldvina... zastiňuje všechny. Zbytek filmu je ale pomalej :-( nekomunikuje obrazem jen slovem a ty dialogy nejsou ani tak úžasný ()

Tomasson93

I v jedné místnosti se dá natočit špičkové dílo (viz. Dvanáct rozhněvaných můžů), ale tohle mě ani zdaleka tolik nevtáhlo do svého děje...scénař mi přišel hodně slabý, takový nijaký, což je vzhledem k vysoce kvalitnímu hereckému obsazení velká škoda ... 3* dávám za skvělé herecké výkony, které z tohohle filmu vytáhly úplné maximum, a za skvělé dialogy (především za ty, kterých se účastnil Al)...a aby během 60-ti sekund zaznělo 60x fuck? to není pro tenhle film žádný problém :-) ()

Maiken Algren

Slabota. Tak ako sľubne to vyzeralo zo začiatku, tak nezmyselný blábol z toho vyšiel na konci. Bezduchý scenár ako je tento by nezachránilo ani desať ďalších dobrých mien v obsadení. ()

tomino28

Jako divadelní hra by to bylo skvělé, ale jako film to trochu skřípe. A to i přes to, že herci, v čele s Al Pacinem, jsou opravdu vynikající. A nezachrání to ani četnost výskytu všemi protagonisty velice oblíbeného slovíčka "fuck" a dalších jeho nápaditých variací. ()

Kozlowski8

Pracovníci realitní kanceláře jso nuceni vedením firmy zůčastnit se podivné soutěže v prodeji neprodejných pozemků, na což mají 24 hodin. Vítěz získá velkou odměnu, poslední dostane padáka... Pro mne nepochopitelně ceněný a opěvovaný film. Po 20 minutách jsem stále věřil, že se začne něco dít, že něco přijde. Nepřišlo až do samotného konce vůbec nic, než jen kecy, kecy a zase kecy. Ta přemíra žvanění o ničem ve druhé polovině byla už tak otravná, že jsem se fakt velice těšil na závěrečné titulky. Co z toho, že byl snímek nadupán hereckými esy. Když sebelepší charakterní herci hrají nezajímavé postavy s přitroublými dialogy, efekt se rovná nule. Jako kdybych můj milovaný řízek dostal na talíři s koprovkou a knedlíkem, které nesnáším - to bych si moc nepochutnal. Na tomto filmu jsem si opravdu nepochutnal. 20%. ()

paradoxman

Always Be Closing. Většina lidí by to nikdy nechtěla dělat a přesto hýbe obchod světem od počátku věků. Sales business je drsný, ale přeci jen není denní chleba obchoďáků tak nejedlý, jak nám ukazují představitelé této výborně zfilmované divadelní hry. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin