Přírodní katastrofa donutila lidstvo opustit Zemi a usadit se na nové planetě. O tisíc let později došlo ke konfliktu mezi mírovou organizací vedenou generálem Cypherem Raigem a mimozemskými tvory, kteří chtějí planetu dobýt. Mimozemšťané používají k boji monstra, která sice nevidí, ale dokážou vycítit, když má člověk strach. Pouze jediný muž, generál Cypher Raig, dokáže bezezbytku ovládnout svůj strach natolik, že nestvůry může bez obav zlikvidovat. Raige má syna Kitaie, pro něhož je ale spíše nadřízeným než otcem. Od jisté události nedokážou spolu normálně komunikovat. Osud tomu chtěl, aby otec se synem ztroskotali na planetě Zemi, která se mezitím vyvinula do nového ekosystému zaměřeného proti lidem. Pokud chtějí mít alespoň nějakou naději na návrat domů, musí se naučit spolupráci a vzájemné důvěře. (TV Nova)

Djoker

Vrcholným dílem Shyova temného období zůstal Poslední vládce svých větrů, to je rozhodně dobrá zpráva. Bohužel se tady přimotal k další hovadině, kterou ze své filmografie nevymaže. Will Smith potřeboval natočit promo svého syna a naivka Night mu vyšel vstříc. Pokud to byl skutečně jediný záměr, tak si můžou gratulovat. Jaden celou dobu nesleze z plátna, exhibuje před kamerou a jeho otec ho doslova jen sleduje. Howarda muselo klepnout, když uviděl, kvůli čemu se dřel. ()

whack

Zobrazenie zvierat ako zabijackých monštier je neznesiteľné. Ekoagitka typu Avatar kričí viac-menej do prázdna, aj napriek rečiam o vyhubených veľrybách, ktoré sú tu akýmsi symbolom uvedomenia si ničenia biodiverzity. Scenár jednoduchý, chlapec beží cez prales, pričom musí čeliť zúrivým opiciam, jedovatým pijaviciam a vlastne celej tej pozemskej krvilačnej faune. Jeden by aj dostal strach z lesa... zbytočné vzývanie Človeka. Na druhej strane však vidíme prekrásnu scenériu životom prekypujúcej Zeme. Zeme budúcnosti. Zeme po tom, čo sa ľudská rasa sama takmer vyhubila. Postapokalypsa?!? Takto si ja predstavujem raj! ()

Segrestor

Většinou jsou postapa taková frustrující dramata, plná nukleárního spadu a mutantů. Snad kromě filmu Demolition Man je lidská společnost buď vyhubena, zoufale bojuje o každý centimetr půdy nebo hlt vody, nebo už rovnou někde pomalu chcípá u plotu. Zde svítá naděje v podobě osmiletého Beara Gryllse odněkud z Ugandy. Přes veškerý patos je to vlastně docela pěkný dobrodružný film pro starší děti, taková brána do světa velkých SF pro dospělé. Typický monomýtický příběh o cestě hrdiny, jeho zocelení a následném vítězství nad zlem, je zabalen do krásného vizuálu a tak není důvod to chápat jinak, než jak má být: survival SF s prvky postapa a soft SF. Před plnou palbou mě odradilo to, že vlastně ve filmu je hlavní zápletkou jen ta vysílačka. Nic víc. Je to jako epizoda nějakého nabušeného SF seriálu. Dál by mělo následovat něco o návratu na Zem nebo něco takového. Horší čtyři, že bylo cítit, kde všude se dalo přitlačit na Filu. ()

Gilmour93

1.) Jestliže ve filmu o rekonstrukci vztahu mezi otcem a synem projeví nejvěrněji emoce digitální orel, je něco setsakramentsky špatně. 2.) „Výkon“ krabatícího se čela jménem Jaden vyvolává myšlenku, že některá jablka by snad ani ze stromu padat neměla, obzvláště ty shozené větrem protekce. 3.) Když jsme u té jabloně, generalissimus Will se celou dobu tvářil, jako by měl v prdeli vraženou její větev. 4.) Nejúčinnější „ghostování“ nakonec předvedl Shyamalan směrem k divákovi - píšu to s těžkým srdcem, ale jako režisér je mrtvý jak kalhoty do zvonu. P.S.: Něco mi říká, že největší část rozpočtu padla na výrobu té kosmické lodi z plastových trubek a prostěradel.. ()

Psema

Nemuselo jít o úplnou hovadinu. Jen kdyby Willík a Shyamalabong nespoléhali na to, že jim jedno ohrané téma vystačí na celovečerák, když ho obalí hromadou triků a nechutného designu a do jeho středu postaví nesympatického mamlase, kterému budete chtít po úvodním voiceoveru zarazit kopí do řitního otvoru. Malý Smith je tragéd, protože neumí hrát. Velký Smith je tragéd, protože ho pořád protlačuje do první ligy. A Shyamalan je... já vlastně nevím. V tomhle filmu byl očividně jenom jako dělník. Jenže většina kreativních rozhodnutí je úplně padlá na hlavu a výsledek je v podstatě stejně nekoukatelný (a míň campy, takže není tak zábavný) jako Bojiště Země. ()

somnar

Bohužel to není přepáleně hloupoučké a tupoučké, aby se tomu dalo od začátku do konce smát. I když velký náběh tu je. Po zániku země je standardně blbá, nezajímavá a fádní propagace značky Smith, na kterou teda fakt nejsem zvědavej a která mě nijak emocionálně nerozechvívá. Z kinosálu mě to ale konstantně nevykopávalo, jako to dělal třeba Poslední vládce větru. Proto ty tři hvězdy. 50% ()

StarsFan

Jaden Smith nasadí v úvodu filmu zarputilý pohled, při kterém má na čele víc vrásek než jeho otec, a neshodí ho do závěrečných titulků, zatímco Will Smith se stejnou vytrvalostí prezentuje výraz "umírám a trpím". Ke své obrovské smůle není After Earth tak blbé, aby bylo zábavné; je jen nudné, nezajímavé a neoriginální. Po dlouhé době film, během jehož sledování jsem v kině ubíjela nudu počítáním žárovek na stropě, hledáním všech nouzových východů a sledováním času na hodinkách. ()

Ainy

No tak je Will černoch, no ... no a co. Když má katastrofu přežít otec se synem, tak holt je to v tomto případě Afroameričan. Tohle řešit nebudu, nevadí mi to. Nezachraňují svět od apokalypsy, bojují jen o záchranu svou vlastní na cizí planetě Zemi. Ale jak se nám, holka, uzdravila, že. Bohatá na faunu i flóru, akorát na ni chcípáčkům z jiných planet dochází dech. Velice nápadité, dobrodružné a napínavé až do korun stromů. Některé triky byly fajn, jiné se mi zdály méně uvěřitelné, takže přivírám oči, protože jako celek je to super. Co jsem si početla, tak si někteří myslí, jaký je to Jaden fracek bez špetky hereckého talentu. Předpokládám, že by to každý z remcalů zahrál lépe než on. Naopak já si myslím, že švestka nepadla daleko od sudu a že z něj jednou vyroste herec vysokých kvalit. 4,5* ()

Hellboy

Spoilery. Sentimentální historka o hledání vztahu mezi otcem a synem, která je místo komorního pojetí nafouklá do bombastického sci-fi blockbusteru, který má neskutečně lineární a předvídatelný děj (konec odhadnete po 10 minutách, ale pak vás čeká ještě 90 minut nudy), totálně nepropracovaný svět (nic se o něm nedozvíme, ale zjevně si s jeho vymýšlením nikdo hlavu nelámal) a hlavní záporáci, to je jedno velký WTF. Ale popořadě. ___ Děj je přímočará nuda, která všechny ingredience představí hned na začátku a dál už nemá co nabídnout, takže okamžitě odhadnete konec - samozřejmě s vědomím, že sledujete současný hollywoodský blockbuster a ne experimentální kousek z Francouzské nové vlny. Tuhle přebohatou zápletku se pak scenáristé snaží zamaskovat vkládáním dalších a dalších překážek, které musí Jaden Smith překonat, až je to směšné. Na Zemi je totiž špatné složení atmosféry (a Jaden se na cestu vybaví jen nezbytným minimálním počtem kyslíkových kapslí-asi měl málo místa v batohu) a v noci rapidně klesají teploty pod bod mrazu (oblek ho před zimou nechrání, stany neexistují). Když jde ale do tuhého, tak se scénář nebojí vyrukovat s reciproční pohádkovou logikou jako ze Zlatovlásky: Jiřík pomohl mravencům, kteří se mu za to později odvděčili, a tady Kitaiovi pomůže v nouzi nejvyšší kondor! Nečekal jsem hollywoodského sci-fi výplachu nového Občana Kanea či Rašomona, ale občas jsem měl chuť zahodit mozek pořádně daleko. Co se týče mytologie a rozpracování diegetického světa, tak o fungování lidstva roku 3000 se nic nedozvíme, ale je jisté, že svým vykreslením militarizované společnosti představuje tenhle film přesně takové dílo, z jakých si již před mnoha lety utahovala Verhoevenova satira Hvězdná pěchota. ___ Mimochodem co je vlastně se Zemí? To jako když Will Smith říkal, že se na ní „všechno vyvinulo s cílem zabíjet lidi“, tak to měl na mysli ty opice? Nebo kondory? Kdo ví. Hlavně, že je to zakázaná „Class 1 quarantined“ planeta. ___ Co se týče Ursů… Ursové jsou sice slepí, ale na člověka dokážou bez problémů zaútočit, protože vnímají jeho strach – vycítí feromony, které se vylučují z kůže, když se člověk bojí. Wait…what? Ursové jsou slepí?! Jak se tedy vůbec dokážou pohybovat v prostoru? Jak to, že neustále do něčeho nevráží?? Jak to, že už dávno nevymřeli??? Když tyhle ubožáky srovnám s dalšími filmovými monstry, které mají podobně zvláštní či upravené smyslové orgány, ať už jde o mimozemšťany z Predátora, kteří „vidí“ pouze tepelnou stopu, či příšery z Riddickovy Černočerné tmy, které nesnesou světlo a reagují zejména na pohyb – podobně jako Tyranosaurus Rex z Jurského parku, tak mi z toho vychází, že Ursové díky své slepotě kandidují na titul Nejubožejší filmové monstrum všech dob. Kromě toho jsou prezentováni jako biologická zbraň, ale jejich stvořitelé ve filmu vůbec nevystupují! Proč je tedy zmiňovat? Proč bylo potřeba Ursům přiřknout nějaké „stvořitele“? (Mimochodem s tou Černoučernou tmou má tenhle film něco společného – jde hlavně o přežití na nepřátelské planetě. Ale Twohyho film není nudná generická story o dojemném sbližování otce a syna, protože má aspoň Riddicka!) Zkrátka, After Earth je nuda bez špetky invence, z režisérského ani scenáristického hlediska žádná sláva, M. Night Shyamalan je námezdní rutinér, který sám asi neví, co v tomhle projektu dělal, film postrádá jakékoliv napětí či gradaci a obsahuje neskutečné množství logických chyb a WTF momentů. () (méně) (více)

Botič

I don´t want to live on this planet anymore! Will Smith a Jaden Smith si asi chtěli udělat pěkné vzpomínky, tak přijali role v novém filmu M. Night Shyamalana. Něco tak vyprázdněného, tupého a ještě ke všemu ekologického tady nebylo už hodně dlouho. To, co zvládl odvyprávět Zack Snyder ve 300 během jedné, pár minut trvající, scéně, k tomu potřebuje Shyamalan celý film? Neskutečná a trpělivost stojící záležitost. To, že M. Night Shyamalan nenatočil už víc jak devět let žádný pořádný film překvapením není, mnohem smutnější na tom všem je fakt, že Will Smith si už víc jak pět let nezahrál v ničem pořádném. ()

3DD!3

Neurážlivé drama (odehrávající se v budoucnost) o vztahu nebojácného generála tatiho (podivně odtažitý Will) a srabáka syna kadeta (srabácký Jaden), jejich snaze dostat se z planety na které ztroskotali. Shy se potácí od průšvihu k průšvihu, ale tady režijně celkem zvládá a objevují si i zajímavé nápady. Přímočarý a jednoduchý příběh o zapuzení strachu je hodně chatrný a závěrečný přerod hodně násilný. Tak to drží jen poměrně hodně krve a zabijácké zvířata. Prostě celkem pohoda. A jak se té Zemi pěkně dařilo jakmile ti parazitičtí lidi odlítli jinam... ()

hellstruck

Po přečtení komentářů zdejších pseudo kritiků jsem čekala něco příšerného a ani se mi do sledování After Earth nechtělo, ale nakonec opravdu platí pravidlo "Nesuď film podle procent na čsfd" :). Nějaké ty logické mezery by se tam zcela jistě našly, jindy skvělý Will Smith byl nesympatický až běda, ale mě to neskutečně bavilo a jako jednohubka na oddych to funguje skvěle. Stejně mi připadá zvláštní, že u nějakých filmů, které jsou v podstatě nelogičnostmi tvořeny to funguje a lidi tu sázejí pět hvězdiček "to nevadí, přece to bylo taaak dojemné". Jen mě to dokola přesvědčuje o tom, že hodnocení je opravdu irelevantní. ()

Spiker01

Těžko říct, kde se stala chyba. After Earth navenek působí jako normální sci-fi podívaná, ale chybí tomu ona pověstná velkolepost. Triky nakonec nejsou tak obyčejné, jak si někteří stěžovali v trailerech (tak to holt někdy bývá, když jsou první trailery někdy až příliš moc brzy venku, když jsou práce na tricích v plném proudu), ovšem nic extra a třeba oproti Ender's Game to vypadá celkem komorně. Dále je tu problém ze Smithama. Will je perfektní ksicht na plakáty a trailery, ale jelikož všude cpe svýho syna, tak na sebe vzal otěže z valné většiny právě on. A Jaden prostě neni Will, to je přece jasný. Celkově se nedá říci, že bych se úplně nudil, ale film mě ničim moc nezaujal a bitvy mezi Jadenem a tamní faunou taky nepůsobily moc epicky...60% ()

Kaka

After Earth má nevýhodu v podstatě jedinou. Že je v rámci žánru "post apo" relativně patetický a notně předvídatelný. To ho sráží někam k průměru. Jinak je to po všech směrech solidní podívaná, dokonce ani herecky mi to nepřišlo nijak šílené. Samozřejmě tatínek lepší synáčka, ale to se ani jinak nečekalo. Vizuálně velmi přitažlivé, výprava dost zajímavá/atypická a kupodivu to je dost často i docela strhující snímek. Shyamalan dodržel to co vždycky. Bez ohledu na kvalitu všech klíčových aspektů, originální je pokaždé. ()

Radko

Ocka bolí noha a tak si zahrá videohru. V hlavnej úlohe: syn, ktorý zažíva rovnaké digitálne dobrodružstvo v realite s natiahnutým 3D neoprénom. K dispozícii má výstroj: kopiju a tabletky s kyslíkom. Cieľ hry: získať v stanovenom čase vysielačku umožňujúcu záchranu. Cestou treba prejsť cez prales. Zahnať veľké zvieratá a Bubáka. A zabudnúť na strach. Naivné, no pozerateľné prírodné dobrodružstvo, omieľajúce mnohokrát filmovo spracovanú tému samozáchrany stroskotaných. Do mierneho nadpriemeru dvíha dielo všadeprítomná idea znovuzelenej zemegule, plnej všakovakých prerastených živočíchov, lietajúcich hadov, megaorlov a morí s množstvom veľrýb. Ako píše užívateľ whack, ide o zobrazenie krásneho prírodného raja, akejsi nádeje na zrovnoprávnenie všetkých foriem života, kde človek nie je ich pánom, ale rovnocenným spolu živočíchom. ()

akisha

OBSAHUJE SPOILERY!!!Tenhle film vopravdu mohl bejt dobrej, kdyby tam a) nehrál Willův Smithův syn, b) bylo by to o něčem jiným. K tomu prvnímu - jestliže mi Jaden přišel v Karade Kidoj jako obstojnej děckej herec, tak s nástupem puberty o svůj talent přišel. Tady je to přehrávající, otravnej frája, co se na důkaz odvahy vrhá z útesů, aniž by věděl, kam vlastně letí. Jeho otěcko zas hraje seriózního pana nuďáka, furt jen sedí, mračí se, znuděně vypráví ultra dlouhej příběh, jak se mu podařilo zaghostovat kdysi dávno (něco ve smyslu "stačilo si uvědomit, že strach je volba") a svou ratolest oslovuje "kadete," aby si pak na konci mohli vlítnout vřele do náruče, fakt divný teda. A k tomu druhýmu - můj problém byl v ději, kterej neměl žádnej převažující motiv. Mohlo to bejt třeba o objevování nově zařízený Země - to bych třeba já zrovna uvítala - tady se to ale omezilo na pár vřeštících paviánů bažících po krvi, jednoho orla a super hustý nástupy mrazu. Pak ten orel. Jakej měla význam podivná dějová odbočka hodného orla, co se obětoval, protože nejspíš pochopil - ač v tu chvíli ve hnízdě vůbec nebyl - že Jaden chtěl zachránit jeho mláďata před stromo-lvem? Když ho tam navíc sám hodil? To ho neměl jako žrádlo pro novorozence? To ho přivedl, aby jim dělal po vylíhnutí kamaráda? Nebo pak změnil názor a rozhodl se ho zachránit na úkor vlastního života? Nebo ho tam zahrabal, aby měl potravu čerstvou a pak nedopatřením zmrznul? Fakt nevim, co tím chtěl Šajmalan přesně sdělit... Možná má jen rád orly... A jaká příhodná náhodička, že v příruční lékárničce má Jaden protijed zrovna na kousnutí předtím nepoznaný pijavice. No jinak by byl namydlenej, ale fakt měl štěstí, hoch....Jadenův oblek sice mění barvu, kontroluje životní funkce a má zabudovaný křídla, ale nějaký termo zařízení proti mrazu - to bohužel krejčího nenapadlo. Taky ta Ursa, no vypadala jak pavouk, ale jinak design celkem ušel, škoda, že každýmu je hned jasný, jak to s ní bude (známky přítomnosti nám neukazujou, aby jí na konci Jaden minul... a o tom "ghostování" taky nemelou, kdyby se to Jadenovi na konci nemělo podařit). Docela se mi líbil "styl" civilizace budoucnosti - hadry, vesmírná loď atd., pak ta džungle byla fajnově udělaná, ale nic moc zajímavýho v ní nebylo. Jediný co - tak to není až zas tak nudný, aby se to nedalo dosledovat. Ovšem proti Avataru je to pokrok. Tohle ale fakt mohlo bejt mnohem, mnohem lepší...50%EDIT: Tak po zjištění, že za většinu děje a scénáře je zodpovědnej Will Smith a ne Shyamalan se tímto rejžovi omlouvám, možná za to tentokrát tolik nemohl. Měl jen smůlu. A ty, Wille, kaj se a neobsazuj příště svýho synátora! ()

castor

Nakonec vlastně milé překvapení. Zdráhal jsem se dlouho, Shyamalan je holt pro řadu diváků v poslední době spíš sprostým slovem, ale nakonec převládá spokojenost umocněná vizuální přitažlivostí. Zásadový chladný otec zřejmě otevře své srdíčko dospívajícímu synáčkovi, který chce být už soběstačným chlapem, až na opuštěné planetě Zemi, mezitím však musí odolávat monstru zvaném Ursa, dírám ve scénáři, feromonům vypouštěným při pocitu strachu a dalším ptákovinám. Přímočarost příběhu (bod A, bod B a nějaký ten problém mezi) smrdí na sto honů, Will otěže svému ubrečenému synkovi předávat neměl, ten totiž tátovo charisma rozhodně nepodědil. Jinak ale velké plátno udělalo své, funguje také hudba Jamese Newtona Howarda a za pár momentů bych i lehce zatleskal. Dostal jsem znovu, co jsem čekal. Nebylo toho moc, ale leckdy je to větší bída. Tržby navíc nejsou žádný průšvih, takže indický tvůrce je co nevidět zpět. Procenta myslím zbytečně přísná, za mě nějakých 65%. ()

viperblade

Bohužel musím napsat, že tamtamy nelhaly a Shyamalan klesá hlouběji a hlouběji. After Earth je možná to nejnudnější sci-fi "dobrodružství", co jsem kdy viděl. Nejhorší je, že film vypadá, jako by sami tvůrci nevěděli, na co se chtějí zaměřit víc, jestli na sci-fi element filmu, kdy na Zemi už nikdo nežije, či na otec/syn element filmu, kteří spolu mají "nevyřízené účty"… Problém je, že jiný režisér by tohle dokázal krásně skloubit dohromady a udělat z toho parádní sci-fi, ale tady ty vrstvy prostě nefungují tak, jak mají. Will Smith podává asi nejhorší výkon jeho kariéry, přišlo mi, jako by se ani nesnažil a každý den si přišel po šek, lehl, něco odvykládal a šel domů, Jaden byl opravdu otravný (jo, ta role byla takhle napsaná, ale ve filmové historii jsme se mnohokrát přesvědčili, že můžeme fandit postavám, které jsou otravné, špatné či vyloženě zlé, takže ta omluva "to byla moje role" tady neplatí) a CGI vypadalo zvláštně. Věřím, stále věřím, že se Shyamalan může nějak zachránit, že natočí film, který bude parádní, ale už i má víra se začíná vytrácet... 40 %. ()

ClintEastwood

Od Shyamalana se většinou čeká nějaký pomalu vyprávěný thriller s temnou atmosférou a třaskavým závěrem, ale tentokráte mistr nad mistry úplně odbočil a dokonce si odpustil i své tradiční Hitchcockovské cameo. Skutečně žádné vodítko pro jeho fanoušky a nic, co by nasvědčovalo tomu, že v režisérské židli sedí právě on. Po zániku Země je snímek, který má hlavně pobavit a to se mu stoprocentně daří. Dobrodružný sci-fi kousek, který jede od začátku do konce podle jasně dané šablony, ovšem je velice krásně natočený a podmanivý. Willa Smithe nevyhledávám, ale nikdy mi nevadil - takže jsem ho v pohodě přijal, stejně jako jeho syna. Film je tak na rozhraní tří a čtyř hvězd, ale vzhledem k tomu, že jsem se ani vteřinu nenudil a moc se mi líbila i vizuální stránka, tak se přikloním k vyššímu hodnocení. P.S. Myšlenku filmu rozhodně nelze přejít mávnutím rukou. I když je snímek především akční zábava v krásném kabátě - nutí diváka přemýšlet o vztahu lidí k přírodě a budoucnosti modré planety. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback